Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

8x8
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pinteaionel
Membru
Membru



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 17
Locatie: jud mures ,loc albesti ,str.lunga ,nr 186

MesajTrimis: Mie Feb 08, 2012 6:20 pm    Titlul subiectului: 8x8 Raspunde cu citat (quote)

Vince Gironda (1917 – 1997) a fost unul dintre aceia care, plecand de la ideile lui Grimek, si-a creionat propria varianta de antrenament. Mai accesibila, fara ca aceasta sa insemne ca sesiunile erau lejere. Deloc. Pauzele intre serii erau atat de mici incat Vince nici nu pleca de la aparat. Daca efectua impins din culcat, ramanea acolo, pana isi termina exercitiul, apeland la un partener de antrenament pentru modificarea incarcaturii! Isi incheia seria, respira adanc de 10 ori, apoi trecea la urmatoarea. “Pauzele trebuie sa fie de 15 – 30 de secunde”, explica italo-americanul.
Sistemul sau e cunoscut drept “8X8″, ceea ce insemna executarea a 8 serii de cate 8 repetari pentru fiecare exercitiu. Nu se antrena mereu asa, Gironda fiind unul dintre culturistii cu imaginatie, placandu-i sa experimenteze. A marturisit insa ca “8X8″ i-a adus cele mai multe satisfactii. “Conduce cresterea fibrelor musculare in cel mai scurt timp posibil”, a spus Vince.
De ce am ales sa vorbim aici despre Gironda? Dincolo de faptul ca a fost, dupa razboi, unul dintre cei mai influenti antrenori de culturism, Lary Scott, Steinman ori Lou Ferrigno aflandu-se printre cei pregatiti de el, Vince a avut si o influenta enorma in teoretizare. Sistemul “5X5″, atat de in voga si azi, nu este decat o adaptare a acestui “8X8″ propus de Vince Gironda.
Pentru cei care doresc sa experimenteze antrenamentul lui Vince Gironda, iata-l:

ZIUA 1
PIEPT
1. Fluturari cu ganterele 8×8
2. Impins din culcat cu haltera 8×8
3. Fluturari cu ganterele, banca inclinata 8×8
4. Flotari la paralele 8×8
BICEPS
1. Cu bara din picioare 8×8
2. Cu ganterele, alternativ 8×8
ANTEBRATE
1. Cu haltera 8×8
2. Wrist curl priza invers= 8×8

ZIUA 2
UMERI
1. Ridicari laterale cu ganterele din pozitia asezat 8×8
2. Ridicari prin fata cu ganterele din pozitia asezat 8×8
3. Ramat cu haltera (“trageri” la barbie) 8×8
4. Impins cu haltera (anterior) 8×8
5. Ridicari (“fluturari”) laterale din aplecat la 90 de grade 8×8
GAMBE
1. Cu haltera, din picioare 8×8
2. Din asezat, la aparat 8×8
PICIOARE (partea superioara)
1. Genuflexiuni 8×8 *
ABDOMEN
1. Sit-up 8×8
* Vince Gironda prefera, totusi, sa execute 8 serii a cate 20 de repetari la genuflexiuni.
ZIUA 3
SPATE
1. Tractiuni la bara, fata 8×8
2. Ramat cu doua gantere 8×8
3. Ramat din asezat la helcometru 8×8
4. Tractiuni la helcometru priza inversa 8×8
5. Indreptari cu bara 8×8

ZIUA 4
PICIOARE
1. Leg curl 8×8
2. Extensia picioarelor 8×8
3. Genuflexiuni 8×8
4. Hack squat (geno cu bara tinuta la spate) 8×8
5. Fandari cu bara 8×8
TRICEPS
1. Extensii la helcometru 8×8
2. Extensii cu haltera din culcat 8×8
3. Izolare, bustul la 90 de grade 8×8

Este un program care a cunoscut ulterior multiple derivari si teoretizari. E simplu si poate fi incercat de oricine. Mai greu e cu ritmul. Vince incerca sa-si incheie antrenamentul intr-un interval de 45 – 60 de minute.
Principiul sau era mult si repede.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 08, 2012 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar acest program e pe placul meu,dar bineinteles trebuie precizat ca nu oricine poate sa il faca,trebuie deja sa fii la un anumit nivel de experienta in domeniul salii si destui ani in spate...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2012 8:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ah da..Vince ..un mare ginditor al sportului nostru..si un pionier in stabilirea standardelor de antrenament...de multe ori il lua in balon chiar pe Arnold


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pinteaionel
Membru
Membru



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 17
Locatie: jud mures ,loc albesti ,str.lunga ,nr 186

MesajTrimis: Vin Feb 10, 2012 6:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
Intr-adevar acest program e pe placul meu,dar bineinteles trebuie precizat ca nu oricine poate sa il faca,trebuie deja sa fii la un anumit nivel de experienta in domeniul salii si destui ani in spate...

iti trebe minim doi ani de experienta in culturism




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
apulabeteable
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 10
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 14, 2012 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar doream sa imi mai schimb putin antrenamentul...sunt curios cum o sa functioneze regimul asta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 14, 2012 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fa antrenamentul asta,dar nu multe saptamani...te vei supraantrena,depinde de alimentatie/odihna/suplimentatie.Daca ai minim 6 mese pe zi si 8-9 ore de somn...nu ar strica sa incerci.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
apulabeteable
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 10
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 15, 2012 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oricum, cam dupa o luna sau doua (in functie de regim) imi cam schimb/modific antrenamentul...de regula, incerc sa am fix 6 mese pe zi plus suplimente...somn bag si cate 10-12 ore (asta in zilele cand nu sunt pasare de noapte)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 15, 2012 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fa-ti si tu un profil la rubrica "Prezentare membrii" ...pune poze cu tine de acum.Apoi mai pui poze pe parcurs,sa vedem progresele la vara


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
apulabeteable
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 10
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 15, 2012 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

n o sa le pun eu aici dar mi ai dat o idee buna...before&after...oricum, tu stii cum sunt




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
apulabeteable
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 10
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Feb 17, 2012 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m am tot gandit si pana la urma as avea nevoie de un sfat...daca as baga gambele din ziua a doua la ziua a patra si as aduce tricepsul intr un antrenament alaturi de umeri ar fi ok?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 17, 2012 7:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merge..atita timp cit lasi suficient timp de recuperare a grupelor pina la urmatorul antrenament al respectivilor muschi...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate