Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Antrenamentu brutal de 8 saptamanii pentru deltozii
     email

Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente umeri


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2012 9:25 pm    Titlul subiectului: Antrenamentu brutal de 8 saptamanii pentru deltozii Raspunde cu citat (quote)

Cine nu ar vrea umeri lati si plin de muschi. Rotunjimea umerilor este primul lucru care vrea orice adolescent. Umeri bine dezvoltati sunt greu de neobservat si pentru un om obisnuit, iar intre culturisti atrage dupa sine invidia sau respect, dupa caz.
Presupun ca ati vazut si ati incercat mai multe metode si programe pentru antrenamentul deltoizilor care sunt compuse de obicei din miscari de impins, ridicari laterale din aplecat si din stand. In prgramul asta folosim la fel exercitii de baza, dar programul e total diferit de un program de antrenament classic. Tocmai de asta recomand numai avansatilor.
Un exemplu de urmarit in ochi mei din culturismul roman in cea ce priveste dezvoltarea umerilor este Nagy Barni din targu mures








Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2012 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Antrenamentul nu va fi usor, dar dupa munca vine si rasplata si dupa 8 saptamani o sa se vada rezultatul.
Sunteti curiosi?... Sper ca da
Atunci sa vedem programul:

Saptamana 1 si 2

1. Impins tip Arnold 2 serii de incalzire cu 15-20 repetari dupa care 3 serii cu 12,10, respectiv 8 repetarii
2. Ridicari laterale cu un singur brat 3x14,12,10 (cu o mana te ti de un suport si cu gantera in mana celalalta faci ridicari laterale, facand cu un singur brat pot sa concentrezi mai bine)
3. Ridicari laterale din aplecat cu cablu 3x,16,14,12
4. Ridicari in fata cu un disc 1x20

Saptamana 3 si 4 Superserii cu cate 2 exercitii

1. Impins tip Arnold 3x 14,12,10
Ridicari in fata cu un disc 3x 14,12,10
2. Ridicari laterale cu un singur brat 3x14,12,10
Ridicari laterale din aplecat cu cablu 3x20

Saptamana 5 si 6 Serii gigant cu 4 exercitii

1. Impins tip Arnold 15rep.
2. Ridicari laterale din aplecat cu cablu 15rep.
3. Ridicari in fata cu un disc 15rep.
4. Ridicari laterale cu un singur brat 25rep.

De 3 ori cu 2 pauza de 2 minute intre serii uriase

Saptamana 7 si 8
1. Ridicari laterale cu un singur brat 3x16,14,12
2. Impins tip Arnold 3x 10

In superserii

3. Ridicari laterale din aplecat cu cablu 3x16,14,12
Ridicari in fata cu un disc 3x 20
Un tip: Daca ati observat fiecare exercitiu faceti cu ambele umeri in aceasi timp, exceptiie ridicari laterale, und efaceti cu fiecare umar pe rand. Stresul pentru organism e mai mic, si te poti rasufla un pic in timpul superserilor facand numai cu un singur brat. Insa bratul cu care faci primul o sa se arda mai bine, tocmai de asta nu uita sa schimb la fiecare serie bratul cu care incepi.

Pentru o crestere de calitate dupa un antrenament asa de epuizant o sa ai nevoie si de o alimentatie adecvata. Asigurati corpului inainte de antrenament (cu 1,5h) o masa solida compusa din carbohidrati complexi si proteine.

Cu cateva minute inainte de antrenament poti savura un supliment pe baza de coffeina sau creatina sau de ce nu ambele in aceasi timp. Imediat dupa antrenament trebuie sa asiguri refacerea necesara muschilor cu proteine si carbohidrati simpli, plus un shot de glutamina si creatina imediat dupa antrenament si la fel inainte de culcare.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2012 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impins Tip Arnold



Ridicari laterala cu o singura mana




ridicari laterale din aplecat la cablu (voi faceti cu ambele maini, nam gasit alta poza)





Ridicari in fata cu disc





Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BodyBuilder
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Ian/2012
Mesaje: 14
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2012 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suplimente recomandate:
Inainte de antrenament 2 doze de Hot Blood, pentru focus si pompare ...




Dupa antrenament 3 portii de Nitro Gain, plus 5 Gr de Creatina si 10 gr de Glutamina:










Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 18, 2012 7:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu obisnuiesc sa rotesc exercitiile la antrenamentele de umeri... o saptamina fac impinsul cu bara, din picioare military press, urmata de ramata vertical cu priza larga in orma mai exploziva, asemanatoare halterelor, plus evident ridicarile laterale din aplecat pt deltoizii posteriori.. saptamina urmatoare fac impins cu gantere din sezind plus ridicari laterale din picioare unilateral cu gantera si la final evident deltoidul posterior ...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Joi Ian 19, 2012 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumos post ! ajuta mult


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sper sa si incerce lumea big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
Eu obisnuiesc sa rotesc exercitiile la antrenamentele de umeri... o saptamina fac impinsul cu bara, din picioare military press, urmata de ramata vertical cu priza larga in orma mai exploziva, asemanatoare halterelor, plus evident ridicarile laterale din aplecat pt deltoizii posteriori.. saptamina urmatoare fac impins cu gantere din sezind plus ridicari laterale din picioare unilateral cu gantera si la final evident deltoidul posterior ...


Dap, tu schimbi exercitiile in fiecare saptamana, de obicei asa facem cu toti. Dar probabil ca nu schimbi treptat si continuu intensitatea antrenamentelor. Programul asta e suficient de simplu ca sa ne permita crestera intensitati antrenamentelor. Deci in locul shimbari exercitiilor schimbam technicile de crestere a intensitati, si asfel va fi socul mai mare pentru deltoizi



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 22, 2012 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde Huni de perioade...am perioade cind fac cicluri de antrenament in care ma joc doar cu nr de repetari ..adica incepind din prima saptamina spre ultima din nr de saptamina care mi l-am propus urc ..de exemplu...in prima saptamina fac doar serii de 12 rep..apoi 10 apoi 8 apoi 6 apoi 4..si reiau din nou de la un nr mare de rep de data asta tintind ca greutatea cu care fac 12 apoi 10 etc sa fie mai mare decit data trecuta...si nu schimb ex..fac exact acelasi antrenament...trebuie sa ne jucam cu absolut tot arsenalul de tehnici care le avem la dispozitie pe parcursul trecerii timpului ca sa evitam plafonarea...alteori scot pt 2-3 saptamini ex de baza ...numa bine las articulatiile sa se relaxeze un pic de la greutatile mari folosite la ex de baza..si cind le introduc din nou dau iarasi un soc musculaturii obtinind un mic pas inainte ..si tot asha...cea mai buna metoda de a progresa continuu la cei care au multi ani de antrenamente sint impartirea in cicluri de saptamini in care se rotesc diferite tehnici de intensitate si mai ales socare a musculaturii..pt ca asta are nevoie mereu corpul pt a progresa...cu cit faci mai mult acelasi lucru, corpul se va chinui sa se adapteze la efort si vei ramine pe loc...Tom Platz spunea ca la absolut orice tip de antrenament indiferent cit de eficient corpul se adapteaza si muscular si neurologic dupa aprox 3-5 saptamini...si atunci trebuie schimbat ceva




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai am un pic si termin programu asta. Pana acuma a mers bine big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa asa, ma bucur.

Fapte, nu vorbe



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa incep acest program de saptamana viitoare, chiar ma gandeam sa-mi stabilesc un antrenament bine definit pentru umeri, caci oricum eu nu prea imi stabilesc antrenamentul din timp ci mi-l concep in drum spre sala whistling


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Morari Elvis
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun antrenament Huni, cunosc valoarea superseriilor. Recomand acest antrenament pentru umeri, din pacate "osos" nu sant prea lat, il voi face si eu.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Mie Mar 07, 2012 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incercati-l, este foarte bun !


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
2. Ridicari laterale cu un singur brat 3x14,12,10


Deci 3 serii a cate 14 repetari + 1x12 + 1x10 ?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente umeri Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate