Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ce se intampla cu trupul nostru atunci cand bem suc
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2012 3:41 pm    Titlul subiectului: Ce se intampla cu trupul nostru atunci cand bem suc Raspunde cu citat (quote)

Ce se intampla cu trupul nostru atunci cand bem suc (coca cola, sprite, pepsi etc.)..:

In primele 10 minute , 10 lingurite de zahar lovesc corpul nostru asta insemnand 100% din necesarul zilnic. Nu vom vomita instant, pentru ca acidul fosforic taie aroma si senzatia de greata.
20 min – Zaharul ajuns in sange provoaca o explozie de insulina. Acum ficatul nostru va incerca sa transforme fiecare gram de zahar in grasime.
40 min – In acest moment absortia cofeinei este completa. Pupilele se dilata, iti va creste pulsul ca si raspunsul la aceasta operatie ficatul tau va pompa mai mult zahar in sange.
45 min – Acum dopamina din corp isi va face simtita prezenta si iti va cere din ce in ce mai mult suc. In acest fel lucreaza si heroina, stimuland dopamina sa ceara din ce in ce mai mult.
60 min – Acidul fosforic din corp leaga calciul,zincul si magneziul in intestinul de jos oferind un nou impuls metabolismului.
>60 min – Proprietatile diuretice ale cofeinei isi fac acum simtita prezenta (ai sa simti nevoia sa te duci la baie sa urinezi). Acum deja stim ca ai sa elimini calciu, magneziu si zinc care erau destinate oaselor.
>60 min – Dupa ce razboiul din tine se linisteste vei simti o criza de zahar. Poti deveni iritabil. Acum deja ai eliminat toata apa care era in suc.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2012 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

excelent post dany..poate le vin mintile la cap unora si lasa otravurile alea deoparte


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mai 16, 2012 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

happy ms, sa sti ca ar trebui...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audigy
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Mar/2012
Mesaje: 82
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mai 17, 2012 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am baut foarte mult suc, pepsi in special (ajungeam sa beau chiar si 1L pe zi) ... pur si simplu ajunsese ca un drog. M-am ambitionat si de vreo 3 ani rar mai pun gura pe suc, de obicei am langa mine badoaca de 6 litri de apa plata si foarte rar semi-plata.

In perioada respectiva, probleme cu somnu, agitatie, stare generala proasta, transpiratie.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 18, 2012 6:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

..si multe altele care se intimpla inauntru care ies la iveala dupa ceva ani...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Aug 12, 2012 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca este cola zero sau pepsi max acelasi rezultat va fi ?big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Aug 12, 2012 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot ce-i zero are aspartam, nu are acelasi efect dar ii muuult mai nociv


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Aug 13, 2012 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca stai asa sa te gandesti tot ce este bun este nociv.

Am baut cola destul de mult intr-o perioada in special cole light am ajuns sa beau 5 sticle de 2.5L intr-o saptamana dar apoi am avut probleme cu stomacul. Din cauza lui sau nu am lasat-o mai moale cu cola.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Aug 14, 2012 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oricum,aspartamul a fost inlocuit in multe suplimente..de acesulfam-k sau sucraloza ...care cica nu sunt atat de nocive.cam asta ar fi singura chestie nesanatoasa din multe suplimente




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DominuS
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Sep/2012
Mesaje: 9
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Sep 27, 2012 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citind acest articol... am mai lasat sucul deoparte si m-am apucat de nectar... ce ziceti e bun ?.. sau trebuie neaparat apa ? pt un organism sanatos


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Sep 28, 2012 7:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are aceeasi cantitate de zahar deci tot acolo ajungi.

Macar mai are ceva natural in el.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MeGaDeAtH
Membru
Membru



Data inscrierii: 13/Oct/2012
Mesaje: 82
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Oct 25, 2012 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la acid nu se dilata si abdomenul cumva?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Van Helsing
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Aug/2012
Mesaje: 51
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Joi Oct 25, 2012 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MeGaDeAtH a scris:
De la acid nu se dilata si abdomenul cumva?
Desigur ca te poti alege cu o dilatatie abdominala in urma consumului in exces a bauturilor carbo gazoase. De aici si mitul conform carui majoritatea bautorilor de bere ar avea ''burtile'' mari.

laughing



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate