Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Creatina vs aminoacizi
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente -> Aminoacizi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 3:38 am    Titlul subiectului: Creatina vs aminoacizi Raspunde cu citat (quote)

Am o suma bine determinata de bani cu care ma pot incadra sa-mi cumpar ori niste amino ori creatina, care credeti ca ar fi mai bune?
Stiu ca ar trebui amandoua luate, insa bugetul nu-mi permite. Intentia mea e sa mai acumulez ceva masa musculara ...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 8:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde... daca din alimentatie iti poti asigura necesarul proteic, cumpara creatina... daca suplimentarea nr total de proteine necesare zilnic cu amino te duce la cifra optima pt crestere.. mergi pe amino.. acuma, idea este ca nu poti cumpara prea mult cantitativ amino de cit ar costa o cutie de creatina.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic creatina, dar numai daca ai o alimentatie bogata in proteine si variata


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asa ma gandeam si eu sa merg pe creatina, alimentatie prea bogata in proteina nu am, dar incerc sa compensez manacand mult




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e o idee grozava...mai bine maninci calitativ.. mancand mult te umfli cu calorii nenecesare si o sa te ingrasi... Eu tot spun ca in cazul asta, in care nu ai o alimentatie hiperproteica adecvata sa iti iei amino, dar amino sint binisor mai scumpi decit creatina.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot sa mananc decat ce mi se gateste si ce am in frigider, asa ca incerc sa mananc mai mult si sa compensez prin cardio. Bineinteles ca daca ar fi dupa mine as manca numai oua,branza,carne si shake-uri proteice, dar nu e!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da..asta e o alta problema...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam de cand practic acest sport am acest tip de alimentatie, mananc carne de 4-5 ori pe saptamana, cam maxim 100-200 de g, dar chiar si asa am acumulez totusi masa musculara, am progrese atat in forta cat si in masa cu orice tip de alimentatie, insa in momentul de fata progresele vin tot mai greu.
In ciuda faptului ca mai mananc chiar si paine si tot ce prind, si seara inainte de culcare daca mi se face foame, parca tot acumlez mai multa masa decat grasime.
Ma intreb cum de totusi mai acumulez masa musculara, putina insa macar e ceva, desi probabil din toata alimentatia 80-90% din continutul acesteia sunt carbohidrati.
Si ca sa nu mai deschid alt topic am sa intreb aici, cum are loc sinteza carbohidratilor, cum ajunge sa fie fibra musculara? Dar proteina? Unde pot gasi un articol unde m-as putea lamuri asa in mare, nu vreau sa stiu amanuntit ca banuiesc ca sunt 512312512 de pagini de explicatii laughing



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sinteza carbohidratilor?...carbohidratii sa ajunga fibra musculara?...doar proteinele formeaza muschiul in sine..muschiul propriu-zis e format din proteine punct...crobihidratii si grasimile sint rezerve energetice..sau imediate sau cu eliberare treptata...si chiar proteinele la rindul lor pot ajunge sa fie consumate pt energie daca organismul e golit detot de rezerve energetice, adica grasimi si carbo...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi din nou, scuze de aberatii, nu stiu de ce am crezut asta, poate si din cauza cauza ca nu prea am proteina in alimentatie si totusi am putina masa


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu-i bai..asa inveti


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente -> Aminoacizi Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate