Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Cresterea in inaltime
     email

Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:37 pm    Titlul subiectului: Cresterea in inaltime Raspunde cu citat (quote)

Sunt nou pe acest forum si cu aceasta ocazie va si salut.
Am 16 ani (si 9 luni), 170 cm, 65 kg. Am fost gras (84kg) si am slabit. Fac sport si merg la sala cam de 1 an jumatate. Am spus astea pentru ca astea m-am gandit eu ca au legatura.
Problema este ca eu in ultimul an am crescut foarte putin (1-2cm). Ce pot sa fac sa mai cresc si eu catva centimetri ? (5-10) Multumesc!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stai linistit, nu e nimic in neregula cu tine...cresterea nu este liniara...exista perioade in care cresti mai mult, alteori mai lent si alteori deloc, de-asemenea cresterea se poate opri brusc de tot..in 80 la suta tine de mostenirea genetica...dar contrar a ce spune folclorul sportul ajuta la crestere...inotul fiind cel mai indicat, daca alimentatia si odihna sint asa cum trebuie practicarea unui sport ajuta la dezvoltare...procesul de crestere se opreste undeva la 21-22 ani pt ca atunci se inchid cartilajele de crestere ale epifizelor oaselor...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea este: fa sport,fa miscare..mananca sanatos...de crescut vei creste daca mai vrea mama natura,nu`ti fie frica.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Mie Feb 22, 2012 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Faptul ca un an nu am mai crescut in inaltime semnificativ ma ingrijorat. Ma culc la ora 22, dorm 8 ore(ca apoi ma duc la scoala) si in legatura cu ce mananc eu zic ca am o alimentatie sanatoasa(mancare gatita acasa, fructe, oua branza, lapte, fara cipsuri sucuri,etc.) Va multumesc. Faptul ca merg la sala ce importanta are in crestere?




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Feb 22, 2012 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In crestere,te referi la inaltime ? sau la masa musculara?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Mie Feb 22, 2012 11:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E adevarat ca de la sala nu mai cresti in inaltime?? ca parintii mei is disperati,ca imi stopeaza cresterea,ca asa le-au zis nu stiu ce doctor:|.Si de atunci numai probleme am cu ei pe tema asta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 23, 2012 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

happy este un mit faza cu ridicarea greutatilor peste cap, geno sau presa ca iti apasa pe bazin si cica nu mai cresti.... nu este adevarat, depinde destul de mult si de genetic, parintii daca sunt mici, ai sanse sa fi si tu mic dar daca ai parinti inalti, ai sanse mari sa fi inalt, depinde si de bunici laughing asa ca poti face linistit geno, presa si sa ridici greutati deasupra capului.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 23, 2012 7:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tuturor celor care spun ca sala sau antrenamentul cu greutati stopeaza cresterea intimpina-i cu acest raspuns: atunci de ce exista halterofili, strongmani de peste 1,90 sau de ce are Arnold 1,88 sau alte si alte exemple..nu exista asa ceva...probleme de orice natura pot aparea doar daca alimentaia si odihna nu sint asa cum trebuie..din contra..sistemul endocrin si cel al hormonului de crestere specific virstei primeste un boost foarte ok de la practicarea unui sport...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Joi Feb 23, 2012 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
In crestere,te referi la inaltime ? sau la masa musculara?
ma refer la cresterea in inaltime




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Joi Feb 23, 2012 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
tuturor celor care spun ca sala sau antrenamentul cu greutati stopeaza cresterea intimpina-i cu acest raspuns: atunci de ce exista halterofili, strongmani de peste 1,90 sau de ce are Arnold 1,88 sau alte si alte exemple..nu exista asa ceva...probleme de orice natura pot aparea doar daca alimentaia si odihna nu sint asa cum trebuie..din contra..sistemul endocrin si cel al hormonului de crestere specific virstei primeste un boost foarte ok de la practicarea unui sport...
din punctul dumneavoastra de vedere in ce consta o alimentatie sanatoasa? . Daca la vara ma apuc de inot in paralel cu mersul la sala este ok? Parintii mei sunt mai scunzi decat mine.(cu putin)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 23, 2012 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alimentatie sanatoasa: carne oua lapte fructe legume ovaz...cit mai putin procesate...inot in paralel cu sala..ar merge ceva de genul 3 zile sala 2 inot..dar mai light..sa nu te suprasoliciti..de exemplu...luni miercuri vineri sala marti si joi inot...dar daca vezi ca esti prea obosit..lasa o zi de inot sau fa mai usor antrenamentele


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

va multumesc pentru sfaturi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si nu uita,Sandu,fii perseverent !


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 3:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea poti face mare lucru sa influentezi cresterea, intr-o oarecare masura te va ajuta hambalul sau baschetul, nicidecum inotul, ca tot am auzit pe multi ca il recomanda, e gresit! Sala duce la oprirea cresterii, defapt nu de la sala in sine, ci de la efortul intens... nu vorbesc de la mine, am auzit-o de la diverse persoane din medicina :wink:


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot ce ai scris aici este eronat..si am motivat si argumentat mai sus


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate