Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Cum poti sa ai un abdomen cu patratele?
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Ian 22, 2012 10:44 pm    Titlul subiectului: Cum poti sa ai un abdomen cu patratele? Raspunde cu citat (quote)

Cum poti sa ai un abdomen cu patratele?


In principiu geneticul determina infatisarea abdomenului. Unii dintre noi sunt mai norocos si au abdomenul bine format, cu patratele fara nici un efort fizic sau fara dieta. Iar alti trebuie sa ne chinuim ore intregi facand cardio, si renuntand la alimente preferate pentru a avea abdomenul dorit. Dar orice genetic ai avea cea ce vreu sa spun este ca nimic nu este inposibil. Cu antrenamente si cu alimentatie adecvata (cu un singur cuvant: cu sacrifici) oricina poate avea abdomen plat ca in reviste. La barbati procentul de grasime corporala trebuie sa fie sub 12% iar la femei sub 14% ca sa se vada musculatura abdomenului.

Cautand raspunsul la intrebarea “Cum pot sa ai un abdomen cu patratele?” am scris in 5 sfaturi tot ce trebuie sa faca cineva pentru a avea abdomenul patrat.

1. Dieta
Primul si cel mai important este sa ti un regim strict. Daca nu vezi musculatura abdomenului inseamna ca e acoperit cu grasime, deci in primul rand trebuie sa scapi de grasime. Da, va trebui sa slabesti, sa dai jos cateva kilograme de grasime. Acum trebuie sa decizi ce vrei si ce este mai important pentru tine? Sa fi mare cu orice pret, sa ai bratele mari sa vada lumea, dar fara forme? Sau vrei sa arat intradevar mai bine, nu conteaza daca ai numai 40cm in loc de 45cm la brat, dar macar poti sa scoti tricoul far nici o problema cand e cazul?
Daca te ai decis hai sa vorbim despre dieta. Este greu, va trebui sa renunt la majoritatea alimentelor ca consuma un om obisnuit. Ca sa simplificam lucrurile notez in mare ce alimente este indicat sa mananci: Piept de pui, Peste, Carne de vita, Carnea slaba de porc, legume (aproape orice si oricat), orez, ovaz, cartofi dulci, branza dietetica, albusuri de oua. Ce trebuie sa eviti: uleiul si prajeli, faina alba si tot ce e produs din faina alba(paine, cornuri, paste etc), zahar sub orice fel. Nu uita: trebuie sa mananci cat mai simplu si natural.
Ai doua variante ori ti un regim bogat in proteine si sarac in carbodihrati (dieta classica) sau un regim fara carbohidrati cu multe proteine si grasimi esentiale (dieta ketogenica)
Mai multe informatii gaseste aici pe forum:
http://forum.suplimente-culturism.ro/dieta-ketogenica-t18.html
http://forum.suplimente-culturism.ro/cum-poti-sa-slabesti-t101.html?highlight=dieta
Deoarece e greu sa ti un astfel de regim tot anu, incerca sa ti 1-2 zile de trisare pe saptamana, in functie de cum reactioneaza corpul. Idea de baza daca vrei sa slabesti e foarte simplu: sa arzi mai multe calori decat introduci. Nu uita ca sa slabesti trebuie sa ti neaparat un regim alimentar strict, fara compromisuri. Nu mai poti manca cu prieteni in oras, nu mai poti manca fast fooduri, dulciuri etc daca nu esti capabil sa faci asta nu mai are rost sa citesti mai departe articolul. Nu cauta scuze, depinde de tine.
Ca suplimente foloseste numai aminoacizii, si proteina whey in loc de weight gainerele care contin si putina zahar. Proteina Whey te va costa un pic mai mult dar calitatea merita. Nu uita: esti cea ce mananci. Ca si arzatori de graimi recomad L carnitina in megadoze ininte de antrenamente. Totul depinde doar de perseverenta.

Renunta la junk food



Nu uita: simplu si natural !!!





Ca sa mananci asa trebuie sa faci cumparaturi, sa gatesti, sa pregatesti si sa le iei cu tine.



2. Antrenament

Daca vrei sa dai jos grasime, trebuie sa combini antrenamentul cu greutati cu antrenamnte cardio. Poti face orice: alergare, bicileta, steper, inot. Orice numai sa fi in miscare. Cel mai bine e sa faci dimineata pe stomacul gol (dar ca sa nu pierzi masa e indicat sa folosesti inainte macar aminoacizi plus carnitina sa arzi mai multe grasimi). Daca pierzi usor din greutate e deajuns sa faci 20 de minute dupa antrenamentul cu greutati sau 40-60 de minute dimineata de 3-5 ori pe saptamana. Daca trebuie sa dai jos foarta multa grasime probabil va trebui sa faci si dimineata si dupa antrenament zi de zi. Abdomenul nu are rost sa antrenez mai mult de 2-3 ori pe saptamana. Nu uita abdomenul poate fi bine format plin de muschi daca este acoperit de grasime. Trebuie sa scapi mai intai de grasime, si o sa se vada si patratele.



3. Lichide

Foarte multi sportivi nu inteleg de ce este asa de impoirtant sa bei destula apa in timpul zilei. O cantitate mai mare de apa poate accelera metabolismul, ajuta digestia si elimina apa retinuta sub piele. Deci si daca lucrez in birou si nu faci nimic trebuie sa bei minim 3-4L de apa pe zi. Daca faci si efort minim 6L pe zi iti recomand, si inainte sa spui ca asta e enorm de mult iti spun sincer ca eu beau 10 litri pe zi;) .



4. Sarea si condimente

Culturisti competitori stiu deja cat de important este sa elimini sarea din alimentatie ininte de concurs. Pentru cei care nu stiu inca: 1g de sare retine 50g de apa sub piele. Pur si simplu poti pierde kilograme renuntand la sare din alimentatie. In rest poti folosi piper (tot ce e iute arde grasimi), boia, curry, patrunjel etc.




5. Credinta

Este foarte important sa ai incredere in tine orice faci. Trebuie sa fi hotarat si sa sti ce vrei, si mai ales sa ai incredere in tine si atunci cand nu ai scapat de saptamani in sir de nici un kilogram. Trebuie sa ai incredere in continuu si sa mergi inainte. Oricine poate avea abdomen cu patratele, oricine.







Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2012 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multi fac greseala fantastica de a antrena zilnic sau de doua trei ori abdomenul facind repetari si serii nesfirsite , neoferind nimic mai mult decit miscare fara efort zonei respective..abdomenul trebuie sa fie antrenat exact ca orice alta grupa ,intens cu un nr mediu de repetari si mic de serii...el intrind oricum ca si muschi stabilizator la multe miscari...de exemplu..dupa ce am venit odata dupa o pauza de 1 saptamina am facut un antrenament tare de indreptari si am facut febra la abdomen,la geno la fel..eu personal fac abdomen o data pe saptamina 6 serii crunch cu un disc in brate 10-12 rep...alternidn de la o saptamina la alta cu ridicari de picioare din atirnat,punind accentul pe tensionare pe partea negativa a miscarii,aici din nou facindu-se greseli cu nemiluita,multi facind acele serii cu zeci de repetari fara sa simta deloc muschiul


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2012 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si evident...abdomenul se va vedea estetic cind procentul de grasime corporala va fi suficient de mic..procent dat nu de o suta de antrenamente de abdomen cu mii de repetari ci cu o dieta corespunzatoare si cardio


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BodyBuilder
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Ian/2012
Mesaje: 14
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2012 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Produse recomandate ca sa ai un abdomen cupatratele


Aminoacizi 12 bucati pentru incepatori, si 24 de buc pentru avansati (peste 100kg) inainte de cardio de dimineata pe stomacul gol.




L carnitina pentru a ajuta arderea grasimilor inainte de cardio si antrenament cu greutati 3 bucati pentru incepatori, si 6 de buc pentru avansati (peste 100kg) respectiv 1 si 3 dupa anrenament.



Dupa antrenament pentru a proteja tesutul muscular si pentru o refacere mai rapida Proteina din zer este alegrea perfecta, fara zahar, fara carbo






Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scipi
Membru
Membru



Data inscrierii: 05/Feb/2012
Mesaje: 1
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2012 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare huni vroiam sa te intreb daca ajunge ce fac la sala in ideea de 1 zi / saptamana sau sa fac si ceva acasa de exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 si daca activia si iaurturi de genu sunt bune ?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Joi Feb 09, 2012 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iaurturile fara gust sunt si preferabil degresate sunt bune.
Si antrenamentul asta de abdomene e foarte bun, desi contin niste exerctiti care nu sunt asa de eficiente eu zic sa ramai la baze: ridicari de picioare, crunch etc
si este deajuns sa antrenezi de 2 ori pe saptamana abdomene cu 2-3 exerciti in superserii



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 10, 2012 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa e cum spune hunny...si chiar daca antrenezi odata pe saptamina abdomenul...daca faci ex in asa fel incit sa simti tensiunea in el,si nu doar sa faci repetari din inertie si fara suficienta rezistenta...tot vor aparea rezultate DACA alimentatia este asa compusa pt a pierde grasime


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad
Membru
Membru



Data inscrierii: 21/Ian/2012
Mesaje: 35
Locatie: bacau

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2012 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci sa inteleg k daca fac o data pe saptamana abdomene e indeajuns.??am ceva burtica de care as vrea sa scap..fac sala de 4 ori p saptamana si km de 3 ori fac cardio km 2-3 km...iar cateodata urc 10 etaje o data de 2 ori ceea ce cred k ar trb s imi faca in timp un abdomen cu cat mai putine grasimi..ceea c as vrea s stiu e daca cardio ar trebui facut at knd nu merg la sala sau se poate combina si in zilelel cu sala?ast rsp.va multumesc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da le poti combina adica faci 45 de min antrenamentul de forta si 30-45 cardio, abdomenele le poti face de 2-3 ori pe saptamana




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Mar/2013
Mesaje: 1
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 10, 2013 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am facut exercitiile urmatoare si am obtinut rezultate f bune... chiar se merita baieti:

Pentru a obtine un abdomen plat si bine cizelat trebuie sa tii seama de mai multe lucruri. De cele mai multe ori efectuarea a sute de „abdomene” nu este singurul lucru necesar dobandirii muschilor abdominali mult visati. Obtinerea „look-ului” dorit presupune utilizarea mai multor tipuri de exercitii, specific adresate diferitelor grupe de muschi, si o dieta adecvata si sanatoasa.

1
Ridicarile de trunchi (abdomenele clasice) ar fi bine sa fie facute putin diferit, adaugand si alte tipuri de miscari, in plus fata de cea de ridicare a trunchiului de la podea. Spre exemplu, cu palmele sub ceafa, cand te ridici atingi cu cotul genuchiul opus. Repeta pentru cotul si genunchiul celalalt. Sunt necesare in medie 10 -15 repetari.

2
Acorda atentie nu doar muschilor abdominali din fata, ci si muschilor oblici (cei laterali, care incep unde se termina coastele). Exercitiile de tip Pilates sunt cele mai potrivite pentru acest lucru. Incepe acest tip de exercitii intinzandu-te pe spate cu mainile pe langa corp si picioarele apropiate. Ridica usor ambele picioare in acelasi timp pana cand treci de nivelul soldurilor. Incearca in tot acest timp sa tii spatele drept si lipit de podea. Lasa apoi picioarele usor jos. Repeta de 6-8 ori.

3
Sa faci exercitii pentru muschiul drept abdominal (cel care da forma mult ravnita a abdomenului ). Pentru acest tip de exercitiu este utila o minge de exercitii. Intinde-te cu spatele pe minge in asa fel incat partea dorsala a soldurilor si si partea inferioara a spatelui sa atinga mingea. Picioarele se tin departate, cum este comfortabil. In aceasta pozitie si cu mainile sub ceafa faci ridicari ale trunchiului, incordand muschii abdominali. Ridica-te doar pana la jumatate apoi lasa-te usor in jos. Sunt suficiente 12-16 repetari.

4
Manca tipul corect de mancare pentru a topi grasimea. Grasimea de pe abdomen nu iti va permite sa evidentiezi muschii mult lucrati.

5
Incearca sa consumi in jur de 400 de calorii la fiecare masa si o gustare dupa exercitii cam tot cu atatea calorii.

6
Bea multa apa, in jur de 8 pahare mari de apa pe zi, pentru a preveni dezhidratarea, a elimina toxinele din corp, pentru a favoriza dezvolarea muschilor si pentru a topi grasimea.

7
Consuma grasimi monosaturate, ca cele gasite in uleiul de masline, in masline, in alune si nuci sau in seminte. Acestea ajuta la eliminarea altor tipuri de grasimi din corp.

8
Consuma 2-3 portii de alimente cu continut ridicat de porteine si continut scazut de grasimi pe zi. Exemplu ar fi carnea de pui, oua, fasole, linte. Acest tip de proteina favorizeaza dezvoltarea musculaturii dar nu si a grasimii.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornea80
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Ian/2014
Mesaje: 100
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2019 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte bune sfaturile! Slabirea poate fi eficienta doar daca se iau masuri in alimentatie si sa se faca sport.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate