Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Despre somn
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 16, 2012 7:23 am    Titlul subiectului: Despre somn Raspunde cu citat (quote)

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/things_you_didnt_know_about_sleep_or_lack_of_it


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
mr_bicepsus
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Feb/2012
Mesaje: 40
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2012 1:31 pm    Titlul subiectului: Somnul Raspunde cu citat (quote)

Aristotel explica somnul prin posibilitatea „ de a racori clocotele acumulate in timpul zilei”, Shakespeare numea somnul „balsam pentru sufletele mahnite, a doua putere a marii naturi; restauratorul primar al banchetului vietii”, iar Freud a asociat somnul cu „o calatorie simbolica inapoi in timp, in siguranta pantecului mamei”.

Un somn sanatos se caracterizeaza prin adormire rapida si nivel adecvat de profunzime. Somnul, mijloc natural, esential de refacere, nu poate fi suplinit de nici un alt mijloc de regenerare.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2012 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa este...somnul normal fiziologic debutind nu la ore tirzii si dublat de unul scurt la mijlocul zilei poate face minuni in recuperare...si nici un stimulent..gen cafea etc..nu ii tine locul...atunci crestem si ne reparam microtraumele induse si asupra aparatului musculoscheletal si asupra sistemului nervos


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Aug 12, 2012 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cate persoane se pot plange ca au fost paliti de somn in timpul exercitiilor de cardio? uite ca pe mine m-a palit o stare de somnolenta cronica saptamana asta.

Spre exemplu, azi dupa o repriza de jumatate de ora la bicicleta eliptica am trecut la banda si dupa 5 minute la banda am inceput sa mi se invarta putin camera cu mine iar cand inchideam ochii simteam cum adorm insa am mers mai departe pana senzatia a disparut.

Acasa acelasi lucru mi s-a intamplat, am dormit 2 ore apoi dupa 1 ora jumatate simteam nevoia iar de somn. La munca ma zbat cu aceeasi problema, perioade in care sunt lovit la propriu de stari de genul.

Toate simptomele au inceput de luni cand mi s-a aplecat de la ceva si toata saptamana am avut stari de greata, voma, somnolenta doar cand ajungeam la sala imi reveneam cat de cat dar apoi acasa eram leguma. Inclusiv acum dupa 2 odihna ma simt lipsit de vlaga.

Cred ca dupa o saptamana grea s-au acumulat prea multe si incep sa ma resimt. Voi incerca sa imi fac niste analize complete, poate simptomele sunt date de altcineva sau altceva




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Aug 14, 2012 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cate ore dormi pe noapte?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Aug 14, 2012 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm pai intre 8 si 10 ore depinde de programul de la munca.

In ultimele 2 nopti am fost obosit insa creierasul meu nu m-a lasat sa dorm deloc, imi tot aducea aminte de lucrurile pe care le-am facut azi sau care trebuie sa le fac maine silly. Intr-un final am adormit...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Aug 14, 2012 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu daca dorm mai mult de 9 ore noaptea,a 2 a zi sunt destul de ametit..asa ......bleg...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Devil
Membru
Membru



Data inscrierii: 07/Iul/2012
Mesaje: 47
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Aug 15, 2012 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut dimineti in care ma trezeam OK dar diminetile alea sunt din ce in ce mai rare. Din ce am observat dupa 10 ore de somn organismul e putin mai relaxat si odihnit dar nu cu mult.

Dar nu imi pot explica fazele in care trebuie sa adorm si nu reusesc, imi ia foarte mult timp pana imi eliberez mintea si sa nu imi sara gandul la altceva treaba e chiar enervanta uneori.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
El Padrino
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Aug/2012
Mesaje: 2
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Aug 20, 2012 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna iau creatina 1000 de la Pro Nutrition de 3 luni si de o saptamana am inceput sa am insomnii la inceput o ora doua si apoi aproape toata noaptea am mai folosit produsul si nu am avut probleme de gen ma puteti ajuta cu o parere un sfat? va multumesc anticipat.am 26 de ani 1,83 si 94 kg




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Aug 20, 2012 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut....de la creatina nu ai cum sa ai insomnii....ai grija la ce ora bei cofeina,sa nu fie administrata minim cu 5 6 ore inainte de culcare...(cafea,cola,energizante etc.)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
El Padrino
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Aug/2012
Mesaje: 2
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Aug 22, 2012 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc mult silviu.cum ziceam....nu am avut probleme de gen da am auzit ceva zvonuri si am zis ca sa cer totusi si alte pareri.merci inca odata


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate