Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Durerile de articulatii si ligamente
     email

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel92
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 9
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2012 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa va mai intreb daca este normal ca in perioada de refacere sa imi oboseasca mana,sa inceapa sa imi amorteasca cand ma sprijin in ea intr-un anumit mod,aaa si ma mai dor tendoanele acum,adica durerea de la cot s-a diminuat(nu de tot,dar e catre bine acum),si a inceput sa ma doara putin asa catre palma.Presupun ca si psihicul are o legatura cu astea,dar nu in toata masura. Multumesc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2012 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

normal poate fi..involuntar se creeaza un reflex al celorlalte parti care fac parte din lantul kinetic..pt ca incepind de la coloana pina la degete ai un lant kinetic..si fiecare muschio si articulatie sint o particica ce lucreaza ca un tot unitar..si celelalte parti nevatamate oricum au tendinta sa preia din atributiile zonei afectat..asa functioneaza organismul nostru...deci da sint normale senzatiile...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel92
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 9
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2012 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am priceput ideea.Deci starea in care ma aflu e de bine sa inteleg,dupa aceste simptome,nu? Pe data de 5 aprilie mi s-a intamplat asta,acum suntem in 23,deci au trecut 18 zile.Ma gandesc sa mai stau vreo 2 saptamani pana sa incep sa fac efort macar putin,asta daca nu mai simt ceva sa ma jeneze dupa aceste 2 saptamani.
Cat despre trosnitul cotului la unele miscari,este ceva grav daca exista,sau e ceva normal? Multumesc



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lazi
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Apr/2012
Mesaje: 4
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Apr 23, 2012 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, anul trecut am mers la un ortoped din arad din cauza unui tendon care ma supara un pic la pedalat. Doctorul nu prea stia ce sa spuna de acel tendon in schimb dupa filmele ce am facut mi-a spus ca am probleme cu cartilajele . Trebuie spus ca nu merg la sala nu joc fortbal sau baschet sau alte sporturi care sa imi solicite prea mult genunchiul, nu am avut cazaturi pe genunchi etc. Doar pedalat, nici asta in regim de cursa sau acorbatii, ce-i drept nu sunt rare plimbarile de 60-80km.

Am zis sa cer parerea unui alt ortoped care mi-a prescris o cura de 2 luni cu Dona. Tot pt cartilaje.
La finalul tratamentului de 2 luni aveam dureri groaznice la genunchi si o imobilitate accentuata de imi venea sa umblu cu carje.

Am mers la spitalul oropedic din szeged , alte filme alt diagnostic: luptura ligamente incrucistate la ambii genunchi. Deja voia sa ma programeze pt operatie.

Am mers la spitalul militar din timisoara la un alt ortoped care mi-a spus ca nici nu se pune problema de ligamente rupte pt ca nu am avut genunchii umflati, nu am instabilitate pe scari sau in miscare etc ci in cazul meu nu sunt asa stranse ligamentele ca la alte persoane. Mi-a prescris Alflutop injectii si gimnastica recuperatorie pentru intarirea muschilor genunchieri ?!? fara nici o contraindicatie la miscare.

Intre timp durerea acea intensa a disparut , si am inceput sa ies la plimbari usoare cu bicileta 15-30 min si de cand fac asta merg normal.

Problema mea in continuare este ca am un disconfort in spatele genunchilor cand stau in picioare ca si cum as sta pe scaun cu picoarele pe un alt scaun cu genunchii in aer si ar sta cineva pe genunghi (un fel de senzatie intindere, ce dispare imediat ce indoi genunchii chiar si un pic) + la miscari fine se aud scartiieturi groaznice si cateodata pocnituri slabe sau mai puternice.

M-am gandit sa iau ceva suplimente ( in timp ce caut alt medic) drept sa spun nici nu prea stiu pt ce. Odata pt ungere mai buna si ceva pt ligamente sau....ce ar fi mai indicat in cazul meu ? incerc cu Animal flex sau Cissus Rx sau...?!
Orice sfat este binevenit.
Multumesc




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 6:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

animal flex e de departe cel mai bun

PS curioasa treaba cu diagnosticarea..desi..nu pot spune nimic pina nu te-as vedea pe viu..dar oricum..faptul ca mergi te plimbi pedalezi mai nou fara durere exclude existenta unor rupturi..desi nu stiu ce sa zic despre ce au zis aia la szeged...il cunosc personal pe seful sectiei de ortopedie de acolo, si sint oameni deosebit de profi...dar totusi..sa ai ruptura si in acelasi timp sa poti eecuta activitati locomotorii..un RMN ar trebui sa dea un raspuns clar..cu toate ca ..depinde si cine se uita la el...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lazi
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Apr/2012
Mesaje: 4
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact la seful sectiei de oropedie de la spitalul ortopedic am nimerit la Dr Toth Kalman. M-a examinat prima data foarte superficial. A doua oara nu a vazut nimic suspect pe filme si cum m-am tot plans de scartait si pocnituri atunci de abia mi-a scuturat piciorul sub genunchi si asa a ajuns la concluzia de ruptura ligamente. La amamdoua genunchi !!

Ar fi posibil sa va fac o vizita la timisoara ? nu e departe de arad ...nu mi-ar strica inca o parere.
Multumesc



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic sa nu te pui pe drumuri aiurea..pt ca putem discuta si aici..iar o radiografie un rmn imi poti trimite si aici...parerea mea ca mai mult de mici afectari a meniscurilor nu ai...atita timp cit nu ai instabilitate,dureri inflamatii eu zic ca esti ok..iar de tendinite cronice sufera enorma de multa lume...ce greutate ai la ce inaltime?..incerca sa iti alegi pantofi cit mai comozi, in casa umbla descult...mergi mult pe jos..evita pedalatau in forta sau alergatul pe suprafete aiurea...uite aici si un articol exceptional pt grija si profilaxia genunchilor..ia odata pe an si un animal flex..daca ai dureri si inflamatii mergi si fa fizioterapie si acupunctura si totul va fi ok

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/18_tips_for_bulletproof_knees



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lazi
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Apr/2012
Mesaje: 4
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum am de gand sa fac o vizita la Prejbeanu in timisoara. Dar increc sa trimit filmele de pe dvd-ul ce mi-au facut la szeged.

Am 180cm cu 70 kg. De cand iar am inceput sa pedalez usor merg doar pe suprafete usoare si drepte fara urcari sau pedalare in forta.
Ajunge odata pe an un animal flex ? ma gandeam sa fac macar 3 cutii poate apoi sa continui cu acid hialuronic cu colagen pt ungere...? Nu prea am curajul sa fac miscare atata vreme cat scartaie asa rau.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prejbeanu e ok...odata pe an animal flex e ok...fa odata pe an fizioterapie si acupunctura si nua nevoie de creme si alte prostii..si tine-te departe de infiltratii si injectii




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in alta ordine de idei..lasa ortopezii..ca aia in general in afara de cutit si infiltratii nu stiu nimic..tu ai problema articulara..la fizio cu tine ok?..pacata ca nu lucrez ca puterai veni la mine la tratament..dar tot e aiurea sa vi in tm pt asa ceva cind poti merge in arad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lazi
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Apr/2012
Mesaje: 4
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Apr 24, 2012 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gasesc eu pe cineva si in arad. Multumesc pt sfaturi. Revin cu noutati.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Seby29
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Apr/2012
Mesaje: 1
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2012 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eo o problema,cred ca de la incheieturi,cand fac Ridicari laterale cu gantere in mana dreapta fac mai multe repetari si in mana stanga mai putine sim ca imi oboseste antebratu.si la flexi cu gantera la fel.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2012 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Seby29 a scris:
am si eo o problema,cred ca de la incheieturi,cand fac Ridicari laterale cu gantere in mana dreapta fac mai multe repetari si in mana stanga mai putine sim ca imi oboseste antebratu.si la flexi cu gantera la fel.


problema asta am avut-o si eu cu ceva timp in urma si m-a tinut 2 saptamani la rand, un brat imi obosea mult mai repede cand faceam spate sau brate, sincer n-am facut nimic decat ca am luat-o mai usor (n-am fortat deloc), incepusem sa fac exercitiile numai cu haltera, fara gantere si mi-am revenit, nu stiu ce a cauzat problema ca de lovit nu m-am lovit sau ceva de genu.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2012 6:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asimetriile de orice natura sint normale


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel92
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 9
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Lun Mai 14, 2012 1:38 pm    Titlul subiectului: Tendinita Raspunde cu citat (quote)

Salutare.Revin cu problema mea,cea cu tendinita.Au trecut 5 saptamani de cand am aceasta tendinita,si se vad semne ca ar trece complet.Nu mai e ca la inceput,adica ma pot baza pe mana,pot sa ridic,dar simt o durere mica daca fac vreo miscare mai accentuata,ori o fi si din cauza psihicului sau chiar e durere?Intrebarea e : Daca trosneste cotul e bine? Ca simt nevoia (un fel de tic) sa trosnesc cotul, sa fac miscari circulare,de incalzire sa zic asa,pentru a elimina durerea(care cred ca o adaug in acelasi timp)dar in acelasi timp cand eu cred ca o elimin,mie mi se pare ca nu cotul sa se refaca.E ceva cu 2 taisuri.Este bine sa trosneasca? De exemplu: daca dau mana peste cap,se aud niste trosnituri mici,inainte nu se auzeau,ca si cum mi s-a facut un "joc" la acel lichid de la cot.Daca incordez mana(tinand antebratul orizontal),simt o apasare cu o urma de durere pe cot,si nu stiu ce sa cred,sa fie de la tendoane, sau de la incheietura cotului(la acel lichid in interior)
Mentionez ca nu am mai tras de niciun fier,doar sa zic ca am mai carat un bagaj ,poate si mai greut,poate si mai usor.Ma gandesc ca incetinesc cumva refacerea cotului. In prezent iau doar pastile Gheara Dracului si imi dau cu Eqvagel(aproape in fiecare seara).Am incetat sa imi mai dau cu Apireven,trebuia sa continui?

Sper ca a-ti inteles ce am ce am vrut sa spun happy

Multumesc anticipat !



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Pagina 2 din 3
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate