Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Durerile de articulatii si ligamente
     email

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 14, 2012 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca e spre vindecare nu mai da cu nimic..ai grija la miscari si fa usor si progrsiv pina la pragul de aparitie al durerii...cu troznitul nu-i asa mare problema si mie imi pocnesc una alta..acest sunet este dat de un nivel mai slab de lubrifiere al articulatiei..nimic mai mult...baut apa mai mult..un animal flex acolo odata pe an..si chiar si acest troznit mai dispare..dar nu e motiv de ingrijorare prea mare...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Manuel92
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Apr/2012
Mesaje: 9
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Lun Mai 14, 2012 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu fac niciun fel de miscare intensa,pana nu ma simt eu ca pot lucra cu bratele,adica pot si acum dar nu la intensitate maxima,si ma gandesc ca daca inrautatesc situatia.Asa mai bine astept inca vreo 2-3 saptamani si abia atunci sa ma gandesc sa incerc sa fac exercitii. Ca si un sfat,cand o sa incep exercitiile,o sa incep usor, si chiar daca simt durere mai mica,ma opresc sau continui cu ele si poate dispare cu timpul?
Oricum o sa va mai deranjez cu niste sfaturi in functie de cum progresez in vindecare.
Cat despre trosnit,ma intereseaza ca am impresia ca trosnitul la mine are o urma de durere,sau doar actioneaza unde ma doare initial si sa zic asa "activeaza" zona?
Apa beau multa pe zi,ma gandeam sa iau si niste condroitina+glucozamina,ce ziceti?

Multumesc din nou!!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 14, 2012 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai animal flex aia si contine...glucosamina si conroitin sulfat...daca simti durere nu forta..lasa mai bine un volum mic si foarte usor pina nu trece de tot...sa fie doar un pic de miscare


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florian_i68
Membru
Membru



Data inscrierii: 27/Iul/2013
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 28, 2013 10:37 am    Titlul subiectului: Probleme pe tendoane Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Am 1,72 inaltime, 72 kg, 45 de ani, merg la sala regulat de 4 ani, de 2 ani sunt instructor de culturism si fitness.
Acum multi ani mi-am rupt la un antrenament de karate un tendon al bicepsului femural, care a ramas asa, din pacate.
De curand, la fotbal, la o miscare brusca in fata, mi-am rupt tendonul lui Achile.
De cateva luni ma dor umerii, tot pe tendoane, iar acum de cand sunt cu picioarul in ghips dupa operatia la tendonul lui Achile, desi am 2 saptamani de pauza la sala, ma dor tendoanele la umeri. Cei de la spital mi-au spus ca trebuie sa iau Calciul!?
Intrebarea mea este ce as putea sa iau pentru a-mi intari tendoanele si ligamentele, avand in vedere ca doresc sa merg la sala in continuare dupa ce ma recuperez dupa operatia la tendon, fara sa-mi fie team ca imi rup vreun tendon si la umar.
Precizez ca la fiecare antrenament fac incalzire, nu mai fortez cu greutati mari si de luni bune am luat si Animal Flex de la Universal (dar care cred ca nu este suficient pentru tendoane si ligamente).
Multumesc foarte mult, anticipat, tuturor celor care imi pot da o sugestie.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Iul 28, 2013 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Dupa parerea mea, ceva mai bun ca Animal Flex nu prea este, dar, ai putea totusi sa incerci sa iei si cartilaj de rechin, el actioneaza ca agent antiinflamator, oferind si o mobilitate crescuta a articulatiilor afectate, din pacate animal flex nu-l are asa ca poti sa le combini, ar mai fi o rezolvare, nu tocmai naturala, am preteni care au avut si ligamentele incrucisate de la genunchi rupte si s-au recuperat destul de mult facant cicluri dinatea (bineinteles ca o ultima solutie), ii vorba de HGH (injectabil) luat in cantitati mici, deci nu neaparat pt masa musculara, doar strict pt. problema, plus ca-ti dispar cicatricele, pielea intinereste etc.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florian_i68
Membru
Membru



Data inscrierii: 27/Iul/2013
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 28, 2013 6:28 pm    Titlul subiectului: Problems pe tendoane Raspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc danyel88.
Asa steam si eu de animal flex, dar avand in vedere ca sunt deja pe terminate cu a doula cutie si in timpul asta mi-am rupt tendonul si durerile pe umeri la tendoane sunt in permanenta, nu numai la antrenament, am intrebam daca exista ceva Mai bun pentru a trece durerile si a-mi permite sa reiau antrenamentele fara riscul unei noi rupturi.
O sa incerc si cu cartilajul de reaching. Oricum Mai am trei saptamani de stat in gips plus alte 2-4 saptamani de recuperare dupa care reiau si sala.
Multumesc.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rancilio
Membru
Membru



Data inscrierii: 13/Iun/2016
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 13, 2016 7:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general eu sunt foarte atent la exercitiile care imi provoaca dureri si nu le mai fac sau folosesc greutati mai mici!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ioana - 10
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Mai/2017
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 16, 2017 8:08 pm    Titlul subiectului: Articulatii Raspunde cu citat (quote)

Pot spune ca articulatiile trebuie mentinute de la varsta frageda, facand exercitii sau sport care nu implica o solicitare excesiva a articulatiilor... de exemplu sala de forta poate fi o mare problema pentru articulatii daca exercitiile nu sunt facute corespunzator happy. In ultima perioada am citit despre un supliment care se numeste flexa plus, opiniile sunt destul de interesante si pare a fi un produs bun happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ioana - 10
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Mai/2017
Mesaje: 9
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 17, 2017 7:24 pm    Titlul subiectului: Knee Active Plus Raspunde cu citat (quote)

Eu spre exemplu folosesc acest flexa plus pentru tratarea articulatiei genunchiului drept, dar in plus folosesc si o banda magnetica numita Knee Active Plus. Din cele citite, reiese faptul ca campul magnetic poate influenta vindecarea intr-un mod oarecare, doar ca definitiile sunt impartite putin. In orice caz, ma simt mai bine urmand acest dublu tratament. happy




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate