Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Flexiuni inversate
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente biceps

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 1:45 am    Titlul subiectului: Flexiuni inversate Raspunde cu citat (quote)

Flexiuni inversate

Stai in picioare, cu picioarele usor departate si cu bratele intinse, prinde haltera de deasupra (cu policele unul spre celalalt)
Inspira si ridica antebratele prin indoirea coatelor.
Expira la sfarsitul miscarii.
Acest exercitiu lucreaza muschii articulatiei radiocarpiene: extensor lung radial al carpului, extensor scurt radial al carpului, extensor al degetelor, extensor al degetelui mic si extensor ulnar al carpului.
Lucreaza, de asemenea, si brahioradialul, brahialul si, mai putin, bicepsul brahial.

Observatie: Acesta este un exercitiu excelent pentru a intari articulatia radiocarpiana, deseori slabita din cauza folosirii mai frecvente a flexorilor fata de extensori. Din acest motiv, multi boxeri il includ in antrenamentul lor. Multi campioni la ridicat haltera din pozitia culcat il folosesc pentru ca articulatia lor sa nu tremure din cauza greutatii extreme.

-



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 7:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema la acest exercitiu este ca majoritattea arunca bara spre git..transformind un ex de culturism intr-unul de haltere, periclitindu-si si spatele inferior si scotind aproape total bicepsul din ecuatie...alta problema biomecanica este ridicarea coatelor in fata cind este dusa haltera sus,implicind foarte mult deltoizii anteriori...ideala este o miscare mai scurta cu coatele trase o idee inapoi si lipite de corp,permitind cit se poate de mult astfel doar bicepsului sa actioneze...si in final , o alta problema, odata ajuns bara sus multi pur si simplu o trintesc inapoi in pozitia de start, pierzind astfel toata tensionarea de pe partea negativa a miscarii...coborirea lenta si in control va aduce f mult benefiuciu pur muscular de pe urma executiei..intr-adevar dupa cele scrise mai sus greutatea va trebui scazuta semnificativ si nr de rep va fi mai mic ca de obicei..dar acesta este culturism si nu haltere sau powerlifting


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 8:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuze am postat gresit..acest post era pt flexiile clasice cu bara din picioare


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 8:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

flexiile inversate cu haltera din picioare sint un excelent ex pt antebrate




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-am realizat si eu la ultimul antrenament.. partial multumit


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fa-l lent cu bara goala..propteste antebratele in trunchi..nu ridica decit din antebrate...in pozitia superioara opreste pt o secunda..stoarce bine acolo..si apoi coboara letn doar din antebrate fara balans..umerii tine-i trasi in spate..in mod normal 3 serii de 10 repetari trebuie sa te lase cu niste dureri enervante in antebrate si o pompare f bunas


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bara dreapta pune mai multa presiune pe articulatii, eu recomand bara eZ.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu pune..din contra ..la acest ex executia cu bara ez este aproape imposibila...daca il faci cum trebuie punind accentul pe tensiune si izolare si nu greutate nu face nici o problema articulatiei pumnului


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
punind accentul pe tensiune si izolare si nu greutate nu face nici o problema articulatiei pumnului


deci intr-un fel ma aprobi, multi nu pot executa acest exercitiu utilizand greutati mari datorita presiunii pe articulatii, decat punand accent pe izolare :wink:. Am auzit o gramada de persoane de prin sala plangandu-se de durerile de articulatii din cauza acestui exercitiu, dar indeosebi la cei > 1 an de sala:)




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma indoiesc ca sint prea multi care fac flexii inversate...pozitia pumnului este mult mai naturala asa decit in supinatie...vezi sa nu confunzi ca e vorba de flexii cu pumnul in jos..iar cei de se pling de probleme articulare aici o fac pt ca probabil nu prea sint prieteni cu incalzirea si executia corecta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar am confundat exercitiul, nu mi-am dat seama ca modul de executie al acestui exercitiu este cu pumnul in jos


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mr_bicepsus
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Feb/2012
Mesaje: 40
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Mar 13, 2012 7:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E bun pentru antebrate si muschii brahiali.Un fel de flexii hammer cu bara.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 13, 2012 7:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mult mai bun decit flexiile hammer pt ca facut corect nu lucreaza deloc bicepsul..doar antebratul si brahialul


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente biceps Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate