Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Impins cu ganterele din culcat
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 2:29 pm    Titlul subiectului: Impins cu ganterele din culcat Raspunde cu citat (quote)

Acesta este unul dinte putinele exercitii pe care le pot realiza persoanele care sufera de comresia nervului supraspinos.
Realizarea extensiilor cu gantera din pozitia culcat pe o banca, cu coatele aproape de corp, lucreaza deltoidul anterior si, mai putin, pe cel mijlociu, prevenind frictiunea in regiunea anterioara a articulatiei umarului.

Cand este realizat in mod regulat, acest exercitiu mentine dimensiunile si tonusul deltoizilor chiar daca exsita o leziune. Poti folosi acest exercitiu si pentru recuperarea pectoralilor mari dupa o ruptura. Extensiile realizate cu coatele apropiate de corp reduc intinderea muschilor si deci riscul de lezare a ronei cicatriciale.

Realizarea exercitiului:
Stai pe o banca, cu muschii pectorali incordati, spatele usor arcuit, talpile pe podea si coatele indoite, aproape de corp tinand cate o gantera in fiecare mana.
Inspira si ridica bratele vertical.
Expira la sfatsitul miscarii.
Intoarce-te in pozitia initiala printr-o miscare controlata.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt..datorita faptului ca exista un grad de libertate in plus fata de ex similare cu haltera fix acest tip de impins ar trebui evitat si este mai greu de executat comparativ cu cel cu bara

PS dany tu de unde tot iei articolele astea?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shadoz? trebuie evitat? ma gandeam sa il incerc cand am vazut postul nu e bun pentru antrenament? dany?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristi, de ce ar trebui evitat exercitiu asta? lamureste-ne




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar sunt curios de ce ar fi de evitat eu lam efectual la aparat dar stand in fund cu spatele drept vertical si impins in fata si mi sa parut ok big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu exercitiul..daca ai acea accidentare!!!...pai ginditi-va si voi nitelush..daca ai o problema la umar/piept..care ex e mai periculos..cu bara sau cu ganterele???


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta poate sa raspunda numai unu care chiar are probleme, adica sufera de compresia nervului supraspinos, el poate sa spuna daca ii de evitat sau nu.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu mai dani..eu intreb ,care e logica voastra...ce e mai complex si greu de facut..impinsul cu bara sau cu ganterele?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca mai complex este impinsu cu ganterele.parerea mea:)




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da pt ca are cele mai multe grade de libertate...este mai dificil de realizat si va recruta cele mai multe fibre


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
da pt ca are cele mai multe grade de libertate...este mai dificil de realizat si va recruta cele mai multe fibre



cand fac cu ganterele prima si a2a serie deobicei ma doare sub brat ,numai la mana dreapta.o fi din cauza ca nu ma incalzesc destul?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mereu sa iti faci bine incalzirea,evitand acest lucru poate duce la diverse accidentari.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 07, 2012 8:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BlackSeven a scris:
ShaDoZ a scris:
da pt ca are cele mai multe grade de libertate...este mai dificil de realizat si va recruta cele mai multe fibre



cand fac cu ganterele prima si a2a serie deobicei ma doare sub brat ,numai la mana dreapta.o fi din cauza ca nu ma incalzesc destul?


sau poti sa ai o usoara intindere..da incalzeste-te si mai mult si mai bine..dar lasa miscarile de impins pt piept umeri si triceps vreo 2 saptamini deoparte...teoretic durerea ar trebui sa dispara..fa stretching dupa antrenamente..dupa ce ai facut aceste lucruri vorbim din nou



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate