Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Indreptari cu haltera
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 11:57 pm    Titlul subiectului: Indreptari cu haltera Raspunde cu citat (quote)

Stai in picioare, cu talpile usor departate, in fata halterei de pe podea:
Inspira si apleaca-te inainte de la nivelul taliei, cu spatele arcuit si picioarele cat mai drepte posibil.
Prinde bara de deasupra. Tinand bratele relaxate, ridica-te prin rotirea solurilor. Ine muschii abdominali incordati si sapatele usor arcuit pentru suport.
Expira la sfarsitul miscarii.

Apleaca-te inainte si intoarce-te in pozitia initiala, fara ca bara sa atinga podeaua.
Pentru a evita ranirea, tine spatele drept.

Acest exercitiu contracta muschii spinali profunzi de pe ambele parti ale coloanei vertebrale, care mentin coloana vertebrala dreapta.

Indreptarea trunchiului prin inclinarea pelvisului din fata spre spate contracta fesierul mare si ischiogambierii (exceptand capul scurt al bicepsului femural).

Ridicarea halterei de la nivelul podelei cu picioarele drepte intinde regiunea posterioara a coapsei.
Pentru a creste intensitatea, stai pe o cutie astfel incat talpile sa fie pozitionate mai sus decat haltera de pe podea.

-
Ridicare cu picioarele drepte.

Observatie: Pentru a intinde ischiogambierii, ridica haltera cu picioarele drepte folosind greutati foarte usoare. Se considera ca aceasta miscare izoleaza ischiogambierii ca un exercitiu de stretching. Cu cat greutatea este mai mare, cu atat muschii fesieri preiau efortul de la ischiogambieri pentru a indrepta pelvisul la verticala


Ischiogambierii, exceptand capul scurt al bicepsului femural, participa activ la inclinarea pelvisului in spate.


Atentie! Pentru a preveni ranirea, NU rotunji spatele NICIODATA cand faci acest exercitiu.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prima mea prostie la ex asta a fost sa rotunjesc spatele. O sapt ma durut straight face


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

majoritate fac greseala asta si nu's sigur daca toti sunt incepatori, de aia am si scris cu majuscule NU si NICIODATA, tot timpul sa fie spatele drept... si daca nu poti, mai da jos din greutate... la inceput se face cu bara goala pana te obisnuiesti cu miscarea si deabea dupa ceva timp pot sa pui incet incet greutati.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este ex la care am excelat intotdeauna..de ce ?..nu stiu..mi-a si placut..am si stiu de la inceput ca este cel mai complet si complex ex ce se poate face..si l-am si facut tare de la inceput...multi profi nu il fac si se vede..nu au femurali si densitate pe spate...nu ar trebui sa lipseasca din nici un arsenal al unui sportiv..egal ca este facut in zi de picioare sau spate...de asemeni este o greseala sa incerci sa faci repetari peste 8..ideal la indreptari este undeva intre 4 si 6...cere un prea mare efort pulmonar si neurologic peste 6 repetari..evident daca este facut la singe...marele teoretician pavel tsatsouline a spus ca nr ideal de reptari la indreptari este 5..pt absolut orice se doreste..forta masa...cel mai important lucru este tehnica de executie..spatele nu trebuie nici o secunda sa nu fie cambrat..tragerea capului spre ceafa ajuta mult..privirea trebuie sa fie ridicata tot timplu..priza puternica iar corpul trebuie lasat sa urmeze cursa lui anatomica...adica cu indoirea genunchilor acolo unde vine natural ...de asemeni bara trebuie sa ruleze pe corp...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate