Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ionut Miclaus
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Prezentare membrii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ionut38
Membru
Membru



Data inscrierii: 28/Mai/2012
Mesaje: 4
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2012 8:38 am    Titlul subiectului: Ionut Miclaus Raspunde cu citat (quote)

Salut, sunt nou pe forum, il citesc de vreo 2 saptamani si m-am gandit ca ar fi ok sa ma prezint... poate o sa ma puteti ajuta si cu niste sfaturi happy

Ma numesc Ionut Miclaus, am 19 ani si m-am apucat de sala acum 2 ani de zile, in care am avut destul de multe pauze de 1 pana la 3 luni... din diferite motive, la sala am incercat sa imi fac pe parcursul acestor 2 ani un antrenament cat mai bun si sa incerc sa fac exercitiile cat mai bine, somnul de asemenea am incercat sa am 8 ore de somn minim in fiecare noapte, dar cu alimentatia am stat mai rau pentru ca mancam destul de prost si in catitati foarte mici...

Am facut 3 ani de inot, si vreo 5 de atletism in scoala primara, la liceu am fost cam sedentar, deabia din clasa a 11 am inceput sa merg la sala si sa imi placa acest stil de viata sanatos pe care il presupune si am inceput sa citesc si sa ma documentez tot mai mult.

La 17 ani aveam undeva la 1.80 si vreo 62kg... in brat cu mult sub 30, nu stiu cat aveam dar daca gasesc o poza o sa o pun... eram slab de tot ) ca tip somatic cred ca sunt ectomorf pentru ca slabesc foarte usor... desi la alimentatia pe care am avut-o e de inteles, cred ca aveam undeva sub 2500 de calorii pe zi...

De 3 saptamani am inceput sa fiu mai ambitionat si mi-am facut un program de antrenament de care ma tin in fiecare zi, la fel m-am tot documentat si am incercat sa imi fac un program de alimentatie pe care sa il respect si de asemenea 8-9 ore de somn in fiecare zi.

Acum am 1.85 inaltime, 78kg, 37 in brat la rece.

Programul de antrenament este urmatorul:
Luni: Piept + Abs
Marti: Spate + Abs
Miercuri: Picioare
Joi: Brate
Vineri: Umeri + Trapez

abdomenul il fac mai mult in zilele in care am chef si cand nu sunt foarte obosit, incerc sa fac odata partea de sus si odata partea de jos.

Grupe mari fac undeva la 3 aparate x 4 serii x 7-10 repetari, sau 4x3x7-10r
Grupe mici fac 3 aparate x 2-3 seri x 7-10 repetari sau 2 x 4 serii x 8-10r
Pauza intre 30sec-1:30min depinde cat de repede ma recuperez, beau cantitati mici de apa aproape dupa fiecare 2-3serii.

In privinta alimentatie spre exemplu ieri - cantarite pe cantar de bucatarie asa m-am obisnuit de 1 luna incoace:

10:30 - 120g ovaz + 250ml lapte
11:30 - 1 cupa prostar de la ultimate (25g proteina) + 2 vitamine daily complete formular de la ultimate + 1liv52
14:00 - 100gr orez + 100g piept de pui
15:30 - 2 cupe Muscle Juice (26g prot+80carbo) + 1 cupa Prostar(25g proteina) de la ultimate nutrition
18:00 - 1 banana
18:30 - 1 conserva mare Ton bucati in ulei + 3 felii de paine integrala
19:00 - 100g cartofi pai (o mica scapare ... pe care nu o mai repet ) + 80g carne de vita la gratar pe aburi

20:00 - Program Sala - Picioare
incalzire 2 seriix15 rep extensii cvadriceps - ambele picioare
presa 1x80g - 15 rep
1x160kg - 10 rep
1x200kg - 8 rep
1x240kg - 8 rep
1x275kg - 8 rep
1x160kg - 10 rep
2x12 - 14rep extensii cvadriceps pe fiecare picior separat - 22,5kg
Flexii femural din stand pe burta
1x10
1x10
1x8
Flexii femural din stand in fund la aparat
3x10-15
Gambe
4 aparate x 10-15 repetari cu greutati destul de mari

21:00 - 2 cupe Muscle Juice (26g prot+80carbo) + 1 cupa Prostar(25g proteina) de la ultimate nutrition
22:30 - 2 albusuri de ou + 100g piept
23:30 - 1 cupa ON Caseina - 24g

cam asta e alimentatia mea in general... + antrenamentul la picioare.
o sa pun mai deseara mai multe poze + detalii despre antrenament.

Scuzati-mi greselile de exprimare daca am avut si ca am scris atat de mult

Obiectiv: crestere in masa musculara astept parerile si sfaturile voastre



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ionut38
Membru
Membru



Data inscrierii: 28/Mai/2012
Mesaje: 4
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2012 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)








Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ionut38
Membru
Membru



Data inscrierii: 28/Mai/2012
Mesaje: 4
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2012 8:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca puteti sa ma ajuti cu niste sfaturi ce mai pot imbunatatii la dieta, antrenament.

in privinta antrenamentului ma gandeam sa il fac de 4 ori pe sapt
L:Piept - Umar median
M:Picioare
M:Pauza
J:Spate - umar posterior
V: Brate

umarul anterior ma gandesc ca lucra odata cu pieptul, ar fi bine sa il fac luni?
ma gandesc sa fac grupe mari 4 aparate x 3 serii
grupe mici 3 aparate x 3 serii
la umeri ma gandesc 1 aparat de 4 serii ajunge pentru fiecare parte ma gandesc
repetari 12 - 10 - 6/8


iar in privinta alimentatie daca imi puteti da sfaturi ce e bine si ce nu...

eu de obicei mananc ceva de genul - mai jos am facut un fel de schitza

Masa 1 - ovaz cu lapte + 1 shake proteic
Masa 2 - banana + 1 shake gainer MJ - 2 cupe(Muscle Juice)
Masa 3 - orez + piept de pui + 24g proteina
Masa 4 - orez + piept de pui + 24g proteina
Antrenament dupa 1,5 ore de la masa
Dupa antrenament
Masa 5 - 2 cupe MJ + 1 cupa Proteina (in vestiar)
Ajung acasa stau 1 ora
Masa 6 - orez + piept
Masa 7 inainte de culcare - 1 cupa Caseina de la Optimum

PS: in loc de orez si piept mai inlocuiesc orezul cu cartofi piure, sau pieptul ori cu vita ori cu conserva ton sau peste la cuptor, pastrav, somon.

orice sfat/critica care m-ar putea ajuta este binevenita. happy



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2012 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folositi exercitii complexe,asta inseamna sa folositi greutatile libere: bari,gantere...la aparate se poate face un exercitiu la fiecare grupa musculara,iar acela sa fie la sfarsit si cu greutate medie-mica,executia sa fie lenta,iar nr mai mare de repetari 15-20,pentru pompare.

Exercitiile trebuie sa fie concentrate pe muschiul vizat,fara a fura ajutandu-va de alte "grupe".




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ionut38
Membru
Membru



Data inscrierii: 28/Mai/2012
Mesaje: 4
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Iun 05, 2012 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc Silviu pentru sfaturi happy daca ati putea sa imi dati niste sfaturi in privinta alimentatiei, cum as putea sa o organizez mai bine.

am la dispozitie, whey Prostar, Gainer Muscle Juice, vitamine Daily, Glutamina - de la Ultimate Nutrition, CreAnabol de la ProNutrition, Super Pump 250, batoane proteice Redis - Ideal Bar, Protein R ca si suplimente.

Mananc de obicei orez, cartofi copti sau piure, fulgi de ovaz sau porumb, oua, branza de vaca preparata acasa, piept de pui, carne de vita, ton conserve de obicei DE BALTICA SAU RIO MARE, si pastrav viu + legume, fructe din REAL.

Am scris ce am la dispozitie, iar mai sus (pagina 1) este si programul dupa care mananc de obicei in fiecare zi... daca aveti putin timp si m-ati putea ajuta cu o idee sa il organizez mai bine si sa imi spuneti cum sa le iau si sa mananc, plus cantitatile.

Sunt Ectomorf, 78kg, 185 cm - la antrenament transpir foarte mult... nu stiu exact care ar fi cauza, dar de dat kg jos e foarte usor...

astept sfaturile voastre daca puteti sa ma ajutati happy v-as ruga sa fiti la subiect daca puteti pentru ca mai sunt unii care pun intrebari aiurea si deviaza total, multumesc! big grin



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Prezentare membrii Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate