Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Masa musculara fara proteine?
     email

Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 6:25 pm    Titlul subiectului: Masa musculara fara proteine? Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca trebuie sa mananc cam 180-200 g proteine pe zi (am calculat undeva pe net). Problema este ca nu pot sa mananc atatea proteine, adica nu am de unde (nu pot sa-mi cumpar concentrat proteic pentru ca nu am bani)...

Exista vreo sansa sa adaua masa musculara? De asemenea, doar carbohidratii cu un aport de proteine scazut-mediu ajuta la adaugarea de masa musculara?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sigur ca se poate pune masa musculara si fara suplimente dar ceva mai greu ca trebuie sa iti iei toti amino acizii necesari, aia inseamna mancare mai multa si variata, daca ai consuma carbo mult cu aport scazut in proteine ar fi mai nasol ca te-ai umfla adica n-ai aveam masa musculara de calitate si nu prea ai arata bine.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sandu..pina nu existau suplimente sportivii tu cam ce crezi ca mincau?..alimentele sint baza...suplimentele de aia se cheama suplimente..pt ca asta si sint..un adaos...proteinele trebuie sa ti le iei din carne oua lactate...sa nu cazi si tu ca marea masa a incepatorilor in capcana sa crezi ca suplimentele sint ceva magic...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha... Eu incerc sa mananc cat mai multe alimente bogate in proteine si cat mai mult (lapte, oua, branza, carne) dar dupa aproximarile mele nu ajung la 200 g proteine pe zii.
Asta ar reprezenta o problema pentru adaugarea de masa? Carbohidratii mananc si complecsi si simpli destul de mult.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si la mine trec zile cand nu consum proteine din suplimente, dar de obicei iau minim 2 cupe de whey dupa antrenament. Necesarul de proteine poti sa asiguri si din alimente.

Daca nu ai bani, presupun ca nu o sa ai bani nici pentru 1 kg de piept d epui pe zi.
Dar nu prea exista alta cale decat cantitati mari de alimente bogate in proteine.
Trebuie sa alegi ce este mai ieftin si sa iei din ala necesarul de proteine, ori mananci 50 de oua pe zi (dar acum cand sa scumpit, nu cred ca e cazul), ori 1 kg de piept de pui pe zi ori ceva mai ieftin, de gen pulpe, ori 1kg branza de vaca, etc ... Alege.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Mar 01, 2012 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu in 10 luni,de la 118kg am ajuns la 130kg,cu o medie de 200grame de proteina pe zi...bineinteles,unele zile poate mai mult de 200 unele poate mai putin.Ideea este ca se intampla greu si rar sa mananc 2gr proteina/kg corp intr-o zi..aia insemnand macar 240gr proteina...si cu toate astea am pus si muschi si bineinteles si grasime si am crescut si in forta.De multe ori cheia pentru progres(in forta sau masa) mai sta si in antrenament,in ciclizarea lui,volum mai mare,volum scazut,repetari multe/putine etc.

In prezent cate grame consumi pe zi de proteina? si cat cantaresti tu ?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2012 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am 65 kg si reusesc sa mananc cam 100-150 g proteine.


powerhuni a scris:
Si la mine trec zile cand nu consum proteine din suplimente, dar de obicei iau minim 2 cupe de whey dupa antrenament. Necesarul de proteine poti sa asiguri si din alimente.

Daca nu ai bani, presupun ca nu o sa ai bani nici pentru 1 kg de piept d epui pe zi.


Da, asta e ideea.Sunt elev si nu imi permit sa mananc 1 kg branzaâpiept pui pe zi.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
admin
Site Admin
Site Admin



Data inscrierii: 18/Noi/2008
Mesaje: 398

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2012 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sandueduard, atentie la "Double-Post" !!! Citeste regulamentul forumului: http://forum.suplimente-culturism.ro/regulament-forum-t2.html


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mojapetru
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 12/Mar/2009
Mesaje: 21
Locatie: Baia-Mare

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand am inceput sa fac sala, abia dupa catva ani am reusit sa-mi iau prima proteina. Am avut si eu aceasi problema, elev fiind si fara bani, dar asta nu ma ampiedicat sa continui.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mojapetru a scris:
Cand am inceput sa fac sala, abia dupa catva ani am reusit sa-mi iau prima proteina. Am avut si eu aceasi problema, elev fiind si fara bani, dar asta nu ma ampiedicat sa continui.


Ati avut ceva progrese semnificative (acumulari masa musculara) in acei ani ?



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 10, 2012 7:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce sa nu ai?... Cea mai buna sursa de proteina pe care o poti consuma e carnea..muschiul mai exact, ca e de porc sau vita...

Exista un percept care spune simplu... banal de simplu: vrei muschi?... trebuie sa maninci muschi...
Ma repet pt a nu stiu a cita oara... majoritatea incepatorilor au impresia ca suplimentele sint ceva magic, asemanator steroizilor dar sigure pt sanatate... Sigure sint, dar tot mincare sint si aceasta, caci sint doar proteina din aliment.

De exemplu: albus de ou, zerul din lapte, mai nou carnea de vita... printr-un proces tehnologic destul de costisitor se extrage acel profil de aminoacizi si se izoleaza, chiar hidrolizeaza in cazul zerului din aliment... si iata suplimentul. Niciodata sa nu se uite numele: supliment... este facut sa ne adaugam la alimentatie, care trebuie sa ramina baza, temelia...

Pt a putea sa avem un aport hiperproteic suficient, cam greu de obtinut din alimente doar pt ca ne si supraincarca sistemul digestiv... dar marea majoritate nu avem cum sa mincam din trei in trei ore datorita programului cotidian... si atunci e comod sa caram dupa noi in shake niste tablete de amino si hop... in 5 secunde ai consumat o masa... sau seara inainte de culcare sau dimineata imediat la trezire sau imediat dupa sala... Sint momentel cind suplimentele isi fac treaba din plin si ne ajuta sa ne atingem scopul mai usor, mai practic.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mojapetru
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 12/Mar/2009
Mesaje: 21
Locatie: Baia-Mare

MesajTrimis: Lun Mar 12, 2012 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa 3 luni de antrenament cu marele NICU GIURGI, am iesit campion national la juniori mici 55kg. Am avut mare noroc cu cei din jurul meu care vazandu-mi determinarea ma ajutau cat puteau. Colegii de clasa imparteau sandwitch-ul cu mine, prietena, ulterior viitoare sotie, m-a ajutat si ea foarte mult. CE VREMURI FRUMOASE.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciupanezu
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Mar/2012
Mesaje: 26
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e greu fara suplimente sa faci progrese ....dar este posibil!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 6:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greu este pt ca esti legat de masa din 2-4 ore....dar daca ai posibilitatea..cu mincare solida merge mult mai bine...sa poti minca vreo doua mese carne de vita inca vreo 2 oua si una de legume si fructe..ai fi tank sovietic la sala


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciupanezu
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Mar/2012
Mesaje: 26
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
greu este pt ca esti legat de masa din 2-4 ore....dar daca ai posibilitatea..cu mincare solida merge mult mai bine...sa poti minca vreo doua mese carne de vita inca vreo 2 oua si una de legume si fructe..ai fi tank sovietic la sala

si sa ai si banii pentru asa ceva....e mai scump decat cu suplimente happy



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate