Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Pauza dintre slabire si definire
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 25, 2013 3:52 pm    Titlul subiectului: Pauza dintre slabire si definire Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
As dori parerile catorva persoane de pe aici de pe forum vis-a-vis la alternananta dintre regimurile alimentare si sport. Am 30 de ani si 1.70 inaltime. Acum un an, aveam greutatea de 85-86 de kilograme, ba chiar la un moment dat ma apropiam vertiginos de 90 kg. In 2012 in luna aprilie, am reusit sa slabesc la 77 de kg. Am tinut un regim hipocaloric(1500-1600 cal), bogat in proteine (80-100 gr de proteine/ zi) si glucide si evident cu minimum de lipide. Bineinteles regimul de nutritie a fost insotit de sport, dar nu extraordinar de intens: faceam saptamanal cateva o suta de ture de bazin si in fiecare zi aproape jumatate de ora de mers cu bicicleta. Dupa acea perioada mi-am mentinut greutatea in parametrii de plus / minus 2-3 kilograme, evitand sa ma infometez sau sa fac abuzuri alimentare.
Momentan am inceput sa merg la sala de o saptamana buna, si prin efort fizic sustinut am reusit sa cobor de la 79 kg la 75 kg. Sarbatorile de iarna dublu exemplar "m-au ajutat" sa pun in greutate dar nu exagerat. Scopul meu este sa ajung la 68-70 de kg, tinand cont de inaltimea pe care o am. Mentionez ca sunt destul de "pufulete" adica exceptand picioarele unde mai am ceva musculatura, in rest sunt foarte "moale si grasut". Probabil ca ar fi bine sa imi aflu si procentul de grasime din corp.
Mentionez ca acum ma axez 80% pe exercitii cardio: zilnic alerg 30 de minute, 20 de minute de bicicleta, 20 de minute pe stepper, abdomene minim 50, sauna 10-15 minute si mai fac ceva exercitii pentru piept si biceps la ceva aparate in pauzele dintre bicicleta si alergat. De inotat numai inot decat cateva ture de bazin, doar 2-3 din motive de energie si de timp. Anul trecut pentru mentinere mai inotam, si facem 20-30-40 de ture de bazin de cel putin 2-3 ori pe saptamana. Mentionez ca "antrenamentul" il fac dimineata pe stomacul gol, si zilnic repet aceeasi rutina cu aproximatie: alergat-bicicleta-stepper-inotat-jacuzi-sauna. Acum am un consum in medie 1500-1600 de calorii per zi, din care 80-100 gr proteine, adica 1-1.5 gr. proteine / kg corp. Necesarul meu ar fi de 1900-2000. La "antrenamentul" de dimineata pierd 500-700 calorii. Din cate am citit regimul alimentar ar trebui crescut gradual cu 100 calorii per saptamana. Deci cam in patru saptamani ar trebui sa revin la consumul caloric normal de 2000 de calorii.
Sa zicem ca in ziua X ajung la greutatea dorita de 68 kg. Dupa ce am ajuns la aceasta greutate ce ar trebui sa fac zilele urmatoare ca activitate fizica: sa pastrez aceeasi rutina cu aceleasi standarde de exercitii si timp, sau sa o las mai moale ?
Ideea mea este sa ma apuc sa imi lucrez muschii, sa nu fiu DOAR un tip conform standardelor medicale de inaltime si greutate.
Prima problema pe care o pun este urmatoarea: dupa ce termin cu acest regim prin care am slabit ar trebui sa fac o pauza sau nu, inainte de a ma apuca de definirea musculaturii? In aceasta perioada de pauza ce ar trebui sa fac?
Este aceasta pauza necesara? sau trec brusc de la regimul de slabire bazat pe exercitii cardio la exercitii pe grupe de muschi ?
Cam cat ar trebui sa dureze o astfel de pauza?
Ce exercitii voi face in perioada de pauza? Mai mult exercitii de intretinere si / sau inot?

A doua problema pe care mi-o pun este legata de diferenta dintre "slabire" si " dezvoltare musculatura". Mai exact: prin regim de slabire sa presupunem ca slabesc pana la 67-68 kg, dar dezvoltarea musculara este zero. Ar fi mai util sa las exercitiile cardio si sa ma apuc de antrenament pe grupe de muschi? Adica exista in capul meu doua trasee:
Traseul1: situatie actuala -> "topirea grasimilor" prin regim de slabire obiectiv 67-68 kg -> dezvoltare musculara
Traseul2: situatie actuala -> slabit pana la 72-73 kg dezvoltare musculara -> dezvoltare musculara
Dintre cele doua trasee care ar fi recomandat? Avanataje / Dezavantaje ? Mentionez ca acum consum "arzatoare" de grasimi: L-Carnitina, Yohimbe, ceai verde.

happy Multumesc celor care au avut rabdare si lecturat intregul post! Astept pareri pertinente.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2013 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

slabeste pana in jur de 70-72 kg, dupa care poti incepe un program de lucru pe grupe. In aceasta perioada incearca sa cresti aportul de proteina la cel putin 2x greutatea ta corporala adica un minim de 140gr pe zi. poti folosi aminoacizi sau un concentrat proteic dupa antrenament si niste vitamine dimineata. le gasesti pe acest site in rubrica "magazin".
La programul acesta incearca sa faci cardio de 2-3 ori pe saptamana, cate 20-30 minute maxim, pentru a-ti mentine stratul de grasime mic, la sfarsitul antrenamentului cu greutati.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cornea80
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Ian/2014
Mesaje: 100
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 04, 2019 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suplimetele pentru cresterea masei musculare sunt utile cu conditia sa faci si miscare adecvata. Miscarea face diferenta la fiecare dintre noi!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate