Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

POMPAREA -un secret revelat
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Morari Elvis
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 8:25 pm    Titlul subiectului: POMPAREA -un secret revelat Raspunde cu citat (quote)

Marele Ronnie Coleman dezvaluie celor daruiti si indragostiti de acest sport deosebit de spectaculos, un secret fundamental al culturismului, POMPAREA, ce este si cum se obtine, fara de care culturismul ar fi un chin, fara rezultate.

Imi permit sa redau pentru iubitorii produselor acestui site revelatia culturismului. Prin mentinerea fibrei musculare in permanenta tensiune (aceasta insemnand o serie de repetari) se obtine:
- o amplificare a circulatiei sanguine in zona respectiva (a grupei musculare pe care o lucram);
- dilatarea fibrelor musculare (cresterea musculaturii in volum, astfel simtind o forta marita odata cu fiecare repetare executata);
- vascularizare.

Marele secret pe care il reveleaza Coleman este: executia unei repetari trebuie sa cuprinda mijlocul repetarii, asta insemnand ca repetarea nu se se face complet, inceputul si finalul nu se mai executa, ex.bicepsul-nu indreptam bratele si nu le strangem la maxim, pentru ca muschiul intra in repaos iar circulatia sangelui se micsoreaza, muschiul trebuie tinut mereu in tensiune, fara pauza.

Astfel fiecare repetare va aduce din ce in ce mai mult sange grupei musculare marind o uluitor de mult spre satisfactia noastra, iar daca ne vom administra un produs pe baza de oxid nitric ex. Oxizi nitrici si Pump-uri (produse fara efecte negative), care va amplifica imens de mult marimea si forta musculara, vom adauga de la o saptamana la alta noi si noi greutati pentru o musculatura impresionanta.

Veti ramane socati ce inseamna o executie si un produs cu oxid nitric care mareste extrem de mult musculara. Succes !



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt contractia de virf si faptul ca nu neaparat pomparea extrema duc la cresterea musculara sint niste principii destul de sanatoase...daca pomparea este revelatia culturismului de la batut covoare vreo jumatate de ora o sa ti se umfle antebratele pina la durere,dara sta nu inseamna ca o sa iti si creasca ..foarte multi iau pomparea ca o amagire a cresterii...intensitatea si izolarea plus tensinea sint cele mai importante lucruri..pt ca pompare fabuloasa obtii si dupa 20 de serii de facut biceps de exemplu..asta nu inseamana ca o sa si progresezi cu asa ceva..pt tonus pt mentinere poate...dar sa afirmi ca pozitia de contractie maxima..ceea ce se traduce la majoritatea exercitiilor capatul amplitudinii miscarii este nenecesara..este o ineptie


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Morari Elvis
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, sper ca observi ca m-am adresat cunoscatorilor, iar un cunoscator stie ca 6-8 repetari inseamna accent pe cresterea masei musculare, iar 10-15 repetari inseamna accent pe definire, iar pomparea este executia lor asa cum am precizat mai sus.

Totusi, cred ca pana la urma, 80 la suta din cei care practica culturismul in Romania sant departe de ceea ce inseamna el. Personal am suferit dezamagiri de stagnare a cresterii musculare ,iar cautarea cu nesat de a rezolva acest aspect ,dealtfel tragic tuturor celor care practica culturismul ,a dus la experiente cu diferite rezultate ,imi asum raspunderea pentru tot ceea ce scriu ,fiind in totalitate experiente proprii , cu rezultatele a ceea ce recomand ,este la atitudinea fiecaruia daca crede ,prin practica,ca ajuta sau nu .



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am raspuns la persoana ta (deci nu am nimic cu tine)..am raspuns la ideatica cu care nu sint de acord..pt cei deosebiti de inzestrati genetic functioneaza aproape orice..iar profesionistii care se lovesc si mai al naibii de plafoane..de la un punct in sus pot face partiale si intr-un ritm mai alert..gen branch warren dar ei fac asta cind restul tehnicilor nu le mai ajung si astfel pot lucra cu greutati si mai mari...eu ramin la ideatica lui dorian yates..cum ca executia lenta pe partea negativa si mentinerea si "stoarcerea" repetarii in punctul de contractie maxima vor da intotdeauna cele mai bune rezultate..mai ales la muritorii de rind si la sportivii naturali..si in plus cind este sa iau modele de inteligenta vocabular si explicare a unor principii biomecanice si fiziologice musculare..ronnie nu e chiar un etalon




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Morari Elvis
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sant de acord cu tine in tot ceea ce spui ,insa ceea ce recomand cu caldura ,este executia repetarilor ,fiecare bineanteles ca este necesar sa stie ,cum vrea sa fie si de ce ,repetare lenta ,rapida ,cu pauza mica sau mare intre serii,cate serii ,putine ,multe ,asta tine de fiecare (pentru asta se creeaza topice noi,specifice pe pauze,etc.),intr un mod cat se poate de clar ,adica acei 2-3-4 centimetri finali din repetare nu se executa ,e o revelatie crede ma ,poti vizualiza orice antrenament serios pe youtube si cred ca nu trebuie sa mi dai dreptate. Plus de asta muschii mei stiu cel mai bine ce inseamna ,pomparea si cresterea musculara ,executia completa si durerile puternice de incheieturi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Morari Elvis
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu crezi tu ca de la partiale nu dor incheieturile..pt ca de la un anumit nr de ani incolo ,uzura conteaza


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2012 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci sa inteleg ca o popare buna e ideala pentru masa musculara?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2012 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pomparea este ok pt circulatie si vascularizatie..dar nu neaparat pt masa...nu pomparea este cel mai important lucru




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
olimpiu fat
V.I.P.
V.I.P.



Data inscrierii: 19/Noi/2008
Mesaje: 36
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2012 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa stii sigur ca te antrenezi bine ar trebui sa-l faci alternativ. De preferat piramida ,usor,greu, forte greu,greu,usor si un maxim de repetari.Cand maresti greutatea maresti si pauza intre serii pana la 2 minute, cand scazi greutatea micsorezi si pauza pana la 30 secunde


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan89
Membru
Membru



Data inscrierii: 08/Feb/2012
Mesaje: 34
Locatie: LIPOVA

MesajTrimis: Mie Feb 08, 2012 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pomparea dupa cum se si numeste ii un proces de ati pompa sangele in grupa de muschii pe care o executii in acea zi la sala , eu raman la ideea ca cu cat antrenamentul este mai hard adica greutati mai mari cu atat cresti mai mult, pomparea este de moment, parerea mea.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate