Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Instabilitatea genunchiului
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 28, 2012 3:30 pm    Titlul subiectului: Instabilitatea genunchiului Raspunde cu citat (quote)

Cand genunchiul este in extensie, ligamentele colaterale median si lateral sunt intinse si previn rotatia articulatiei. cand stai in picioare, genunchiul se blocheaza in extensie si nu este nevoie de tonus muscular pentru a stabiliza articulatia.

Cand genunchiul este flexionat, ligamentele colaterale sunt relaxate. In aceasta pozitie tonusul muscular confera stabilitate.

Cand genunchiul este flexionat si rotit, meniscul se deplaseaza inainte. Apoi, daca extensia nu este controlata, este posibil ca meniscul sa nu se intoarca suficient de repede in pozitia lui normala si astfel sa fie prins intre condili care il pot rupe. Daca o parte din menisc este rupta atunci cand este prins, poate fi necesara o interventie chirurgicala pentru a o indeparta.

In exercitiile asimetrice, asa cum sunt fandarile, este necesar sa controlezi timpul si viteza miscarii pentru a proteja genunchiul.






Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Dum Ian 29, 2012 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine nustiu din ce cauza ma doare partea stanga de la bazin pana mai jos de coapsa sad


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 29, 2012 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de cand si in ce momente te doare?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 30, 2012 7:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

delicvent du-te fa-ti o radiografie a coloanei s-ar putea sa ai o scolioza care sa iti puna bazinul intr-o pozitie dezavantajata la unele exercitii si sa primeasca mai mult lucru mecanic o parte..exista si alte posibile cauze...dupa o radiografie mi-as putea da seama daca este asa ceva sau atunci putem gindi altceva...daca iti faci o radiografie scaneaz-o fa-ti profil si pune-o acolo si eu ma pot uita sau la admin...sau mi-o trimiti prin mail etc...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate