Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ce sa mananc pentru masa?
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 11:35 am    Titlul subiectului: Ce sa mananc pentru masa? Raspunde cu citat (quote)

Mi-am facut abonament la sala cu scopul de a pune masa musculara. Pentru ca am inteles ca alimentatia(si odihna) sunt de o importnta foarte mare, vreau sa stiu ce trebuie sa mananc pentru masa(si cand, daca are importnta). Tin sa precizez ca nu am foarte multi bani pentru tot felul de suplimente.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai aici doua tipuri de alimentatie: (fa click)

Tipul 1

Tipul 2


Rezumat pe scurt:

-o masa la interval de 2-4 ore
-minim 5-6 mese pe zi
-mancaruri bogate in proteine:carne pui,peste,vita,curcan,porc;oua;lapte;branzeturi etc
-carbohidrati complecsi:cereale,ovaz,paine integrala,paste fainoase,cartofi,legume,orez etc
-grasimi sanatoase:alune,nuci,ulei de masline etc



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt masa ai nevoie in primul rind de alimentatie hiperproteica, adica multa carne oua...sa ai in general o cifra de proteine cam 2 grame /kilocorp impartite pe parcursul zilei in mai multe mese care sa contina 20-40 grame proteine...daca esti in imposibilitatea de a consuma mese solide..poti alege de exemplu un concentrat proteic , adica shake care il poti lua la tine la scoala la servici egal unde sau aminoacizi


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
pt masa ai nevoie in primul rind de alimentatie hiperproteica, adica multa carne oua...sa ai in general o cifra de proteine cam 2 grame /kilocorp impartite pe parcursul zilei in mai multe mese care sa contina 20-40 grame proteine...daca esti in imposibilitatea de a consuma mese solide..poti alege de exemplu un concentrat proteic , adica shake care il poti lua la tine la scoala la servici egal unde sau aminoacizi
Nu cred ca am inteles bine. Pot sa iau aminoacizi in loc de concentrat proteic?




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in linii mari efectul este acelasi,doar ca aminoacizii sint o idee mai eficienti,si mai usor de transportat evident...acum eu am o intrebare..cunosti sau nu conceptul de proteina si aminoacizi?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
in linii mari efectul este acelasi,doar ca aminoacizii sint o idee mai eficienti,si mai usor de transportat evident...acum eu am o intrebare..cunosti sau nu conceptul de proteina si aminoacizi?
Cunosc in mare, dupa net. Daca puteti sa-mi explicati dumneavoastra e mai bine.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

proteine egal aminoacizi...proteinele cind sint descompuse in organism..forma lor cea mai simpla in singe..sint aminoacizii...mai popular asha ..putem spune ca muschiul este format din aminoacizi..cel mai importanti nutrienti pt muschii nostri sint..aminoacizii...care legati in lanturi formeaza peptidele,iar peptidele proteina in sine


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate