Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ramat cu haltera
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 11:21 pm    Titlul subiectului: Ramat cu haltera Raspunde cu citat (quote)

Stai in picioare, cu talpile usor indoite, prinde haltera de deasupra cu mainile la distanta mai mare decat latimea umerilor.
Cu spatele drept, apleaca-te inainte 45 de grade de la nivelul taliei astfel incat haltera sa fie la nivelul genunchilor:
Inspira apoi tine-ti respiratia in timpul contractiei izometrice a centrului si ridicahaltera la nivelul pieptului.
Intoarce-te in pozitia initiala si expira.
Acest exercitiu contracta marele dorsal, rontundul mare, deltoidul posterior si flexorii antebratului (bicepsul brahial, brahialul si brahioradialul).
Cand omoplatii se apropie, se contracta si romboizii si trapezul.
Aplecarea inainte a trunchiului foloseste muschii spinali intr-o contractie izometrica.
Modificarea pozitiei mainilor in latime si ca mod de prindere (de deasupra sau de dedesubt) impreuna cu modificarea inclinatiei trunchiului iti permit sa antrenezi muschii spatelui din diferite unghiuri.




Variante:


1. Mainile in pronatie (prinderea de deasupra)
Accentueaza romboizii si portiunea inferioara a trapezului.


2. Mainile in supinatie (prindere de dedesubt)
Accentueaza portiunea superioara a trapezului si bicepsul brahial.

Atentie! Pentru a preveni ranirea, NU rotunji spatele NICIODATA cand faci acest exercitiu.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
BlackSeven
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Feb/2012
Mesaje: 60
Locatie: Jimbolia

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine la exercitiu asta ma doare spatele.Are ceva daca dupa fiecare repetare las bara jos? si insist mai mult pe greutate.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inseamna ca ceva nu faci bine sau nu ii ok daca te doare spatele cand faci exercitiul asta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BlackSeven a scris:
Pe mine la exercitiu asta ma doare spatele.Are ceva daca dupa fiecare repetare las bara jos? si insist mai mult pe greutate.


Foloseste centura!
Eu zic ca indiferent de experienta culturistului si de modul de executie al exercitiului centura este necesara la acest exercitiu!




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

centura nici nu trebuie sa lipseasca, mai ales la exercitile de ridicat (indreptari, ramat, geno etc)


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aici din nou gresiti amindoi..centura ar trebui folosita doar daca respectivul are o problema...din contra trebuie sa te obisnuiesti de la inceput fara centura..doar asa iti dezvolti o zona mediana puternica din toate punctele de vedere...omul nu s-a nascut cu centura ca ajutor...centura este un shortcut...practic scoti din ecuatie zona lombara si lasi centura sa faca treaba si vei crea un dezechilibru muscular si tendinoligamentar intre abdomen/lombari si zonele adiacente...plus creezi o presiune nenaturala in cavitatea abdominala sub si deasupracenturii...dar acest lucru se obtine facind ex de acest gen plecind de la greutati mici si tehnica impecabila..si zona mediana va creste ca forta si stabilitate odata cu restul muschilor din jur...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

centura sa o folosesti cand faci cu greutati mari, de peste 160-200 kg silly


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E o chestie relativa, nu poti spune ca centura se foloseste doar la atatea kg... poate la unul care face sala de o viata ii trebuie doar la peste 160kg , pe cand la altul si la 50kg. Si oricum nu e vorba doar de masa musculara, probleme de spatele pot sa-ti creeze surprize chiar cand iti e lumea mai draga winking


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu Silviu...nici atunci ..daca la o greutate folosesti centura si la alta nu inseamna ca respectiva greutate nu e inca pt tine...eu nici cind mi-am facut recordul personal nu am folosit centura si nu voi folosi...si chiar daca ai o problema intr-un loc anume valabil si pt alte fashe etc..trebuie s ate antrenezi doar pina acolo unde simti ca nu apare jena...cu tot cu echipamentele ajutatoare daca depasesti acel prag..tot te vei accidenta mai devreme sau mai tirziu..iar chestia cu cifrele date de tine...cine poate zice exact de unde fix sa incepi sa pui centura...nu...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 06, 2012 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiti cind am facut intindere la spate pe erectori spnali..la nici jumate din maximala mea..pt ca am fost si eu odata neatent.deconectat,obosit..si cu idea prosteasca inoculata ca nu am cum s ama accidentez facind cu o greutate asa mica..am respirat aiurea si mi-a fugit mintea altundeva pt o fractiune si poc...am tras o miniintindere..repet ...la o greutate ridicola..dar de atunci au trecut ani si mi-am invatzat lectia..si la bara goala stau in pozitie impecabila cu tot corpul incordat si execut asa cum trebuie dpdv tehnic...multi fac greseala asa..iau unii bara goala la incalzire si incep sa bage repetari haotice ca la traforaj de numa..si incalzirea pe miscare la greutati mici trebuie facuta cu extragrija si exact ca si cind ai face o serie grea...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate