Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Foltari pliometrice
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente piept

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 10, 2012 3:50 am    Titlul subiectului: Foltari pliometrice Raspunde cu citat (quote)

Aseaza doua cutii egale sau banci cam la 15 cm in afara umerilor tai.
Paseste intre cutii si ia pozitia de flotari cu mainile pe cutii, picioarele pe podea si bratele intinse.
Tineti spatele drept.
Inspira adanc si incordeaza-ti partea superioara a corpului.
Ia repede mainile de pe cutii si indreapta-le spre podea.
Pe masura ce mainile ia contact cu podeaua micsoreaza rapid coborarea corpului.
Asteapta pana cand trunchiul ajunge la aproape 3 cm de podea apoi schimba brusc directia si incearca sa te impingi de la podea ca de sus poti.
Aterizeaza usor cu mainile pe cutii, coatele indoite, apoi repeta miscarea.
Executa aceasta succesiune de 5 ori ceea ce va fi primul set.
Executa un total de 5 seturi odihnindu-te 2 min intre ele.
Cu timpul poti sa cresti numarul de repetari.
Incearca acest antrenament o data la 10 zile.

Miscarile pliometrice explozive forteaza corpul sa declanseze spasme musculare rapide importante din cauza ca acele fibre au cel mai mare potential pentru obtinerea fortei.
Foltarea pliometrica va ajuta la antrenarea acelor fibre sa poduca o mare cantitate de forta intr-un timp foarte scurt.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 10, 2012 7:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exista pe la magazinele de specialitate ceva manere cu care se pot face flotari pt a obtine o miscare mai joasa mai adinca ..este un exercitiu foarte bun...se spune ca practic cele mai bune exercitii sint cele cu greutatea corpului...idee de superserii...acum citiva ani eram in concediu intr-un orasel mic unde aveau o asa zisa sala intr-un apartament de bloc..evident ca nu am putut sta departe de miscare si m-am dus...ce sa zic aparatura era mai mult decit modesta si insuficienta dar am improvizat..in cazul pieptului am facut superserii de fluturari cu exact acest tip de flotari..pe gantere...am facut 6 astfel de superserii..rezultatul..a doua zi dimineata ma spalam cu greu pe dinti ca nu prea puteam sa tin mina sus...deci dragilor incercati-l..pt variatie si pt antiplafonare e excelent


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente piept Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate