Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Exercitii pt Spate
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 01, 2012 9:47 am    Titlul subiectului: Exercitii pt Spate Raspunde cu citat (quote)

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_top_seven_upper_back_exercises


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
razvan89
Membru
Membru



Data inscrierii: 08/Feb/2012
Mesaje: 34
Locatie: LIPOVA

MesajTrimis: Mie Feb 08, 2012 10:56 am    Titlul subiectului: Re: Exercitii pt Spate Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_top_seven_upper_back_exercises



tare programul !! , am sa-l incerc azi !!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2012 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danyel88 ne a dat indrumari despre efectuarea exercitiilor pentru spate:

Ramat cu haltera

Indreptari cu haltera

Tractiuni la helcometru la piept

Ramat orizontal la scripete

Tractiuni la helcometru la ceafa

Tractiuni la bara fixa la piept

Tractiuni la bara fixa la ceafa

Eu am incercat sa categorizez exercitiile, unele sunt mai benefice pentru cresterea in latimea a spatelui iar alte in grosime.

Exercitii pentru Latimea Spatelui:
1. Tractiuni la bara fixa cu priza larga
2. Tactiuni la bara fixa cu maner in forma de V
3. Tractiuni la helcometru la piept
4. Tractiuni la bara fixa la ceafa
5. Tactiuni la helcometru cu maner in forma de V
6. Tactiuni la helcometru cu priza inversa
7. Tactiuni la helcometru cu o singura mana

Exercitii pentru Grosimea Spatelui:

1. Ramat cu haltera
2. Ramat cu gantera
3. Ramat orizontal la scripete
4. Ramat cu bara T, (la tun)
5. Ramat cu gantera
6. Hyperextens
7. Inreptari



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2012 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta este un mit..nu exista exercitii pt grosime sau ex pt latime...tractiunile lucreaza partea superioara a dorsalului ramaturile in functie de unghiul de aplecare partea inferioara...pulloverul din nou partea superioara..e ca si cum ai spune daca faci doar tractiuni o sa iti ramina spatele plat din pozitie laterala sau daca faci doar ramaturi o sa fi gros ca un pom dar ingust ...muschiul nu se poate dezvolta doar in lateral sau doar spre posterior




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, atunci tu nu lua in considerare cea ce am scris.

Ptr restul... sa va asigurati cand faceti antrenament de spate sa faceti ambele exercitii atat tractiuni cat si miscari de ramat. Pentru ca tractiunile dau latime spateleui dar nu dau adancime muschiilor, striatiilor.

Normal ca spatele cand creste in grosime creste si in latime, dar nu in proporti egale. Sa nu uitam ca cea ce noi numim muschi spatelui practic sunt construiti din mai multe grupe musculare mici, si au nevoie de o varieetate mare de exercitii pentru o dezvoltare armonioasa ...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 6:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

powerhuni a scris:
Ok, atunci tu nu lua in considerare cea ce am scris.

Ptr restul... sa va asigurati cand faceti antrenament de spate sa faceti ambele exercitii atat tractiuni cat si miscari de ramat. Pentru ca tractiunile dau latime spateleui dar nu dau adancime muschiilor, striatiilor.

Normal ca spatele cand creste in grosime creste si in latime, dar nu in proporti egale. Sa nu uitam ca cea ce noi numim muschi spatelui practic sunt construiti din mai multe grupe musculare mici, si au nevoie de o varieetate mare de exercitii pentru o dezvoltare armonioasa ...



mersi mult huni!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 6:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e aia e altceva Huni, probabil exprimarea nu a fost cea mai fericita..evident ca trebuiesc incorporate ambele varietati de ex...de fapt la spate este f important de facut exercitii din unghiuri multiple.pt ca da..asa cum spune Huni, spatele este format din multe grupe mai mici ...si simpla schimbare a unghiului face o anumita zona sa fie implicata direct


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente spate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate