Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Nutritia pe perioada recuperarii
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 28, 2012 9:23 am    Titlul subiectului: Nutritia pe perioada recuperarii Raspunde cu citat (quote)

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/injuries_nutrition_and_recovery


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
mr_bicepsus
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Feb/2012
Mesaje: 40
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2012 2:03 pm    Titlul subiectului: Perioada de refacere Raspunde cu citat (quote)

Am auzit ca perioada de refacere depinde de :
- cât de solicitant este exerciþiul;
- condiþia fizicã - cu cât condiþia fizicã este mai bunã, cu atât recuperarea este mai rapidã;
- în faza iniþialã sunt necesare pauze de 24-48 de ore între ºedinþele de
antrenament în scopul refacerii;
- dacã antrenamentele au loc zilnic, zilele cu exerciþii grele trebuie sã alterneze cu zilele în care se executã exerciþii mai uºoare;
- chiar în perioadele de antrenament susþinut se recomandã o zi de odihnã pe sãptãmânã



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2012 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

importante sint urmatoarele...somnul si nutritia potrivit unui efort intens trebuie sa fie puse la punct ca la carte..nu.nu trebuie zilele cu antrenamente grele sa fie urmate de zi cu antrenament usor...da...e mai bine sa fie si o zi de pauza in mjlocul saptamnii..si eu personal am incercat diverse combinatii..si stilul gen luni marti antrenament pauza miercuri, joi vineri antrenament.. a mers cel mai bine dpdv al recuperarii


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate