Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Sportul vs Fumatul
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Fumati?
DA
25%
 25%  [ 4 ]
NU
75%
 75%  [ 12 ]
Voturi totale : 16

Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 11:45 am    Titlul subiectului: Sportul vs Fumatul Raspunde cu citat (quote)

Fumatul are o mare influienta negativa asupra organismului sportivului rezultata din substantele toxice care se gasesc in fumul de tigara: nicotina, oxid de carbon, bioxid de carbon, amoniac (care irita mucoasele respiratorii producand tuse), acroleina, acid fermic, acid cianhidric, alcool metilic. Aceste din urma are efecte negative asupra vederii, produce uscaciune in gat, raguseala. Fumul de tigara mai contine si substante cancerigene: piridina, acizii volatili, benzopiren, plutoniu 6, arsenic.

a). Influenta asupra organismului nervos. Oxidul de carbon este continut in fumul de tigara blocheaza o mare cantitate de homoglobina (10%) sub forma compusului stabil denumit carboxihemoglobina. In felul acesta hemoglobina transporta spre tesuturi o cantitate mai mica de oxigen, cel mai sensibil la hipoxie fiind sistemul nervos central (apar ameteli, cefalee). Nicotina ataca centrii nervosi si reflexele marcand uneori pana la suprimarea reflexelor conditionate. Prin hipersecretia de adrenalina pe care o produce, nicotina induce si tulburari neuro-vegetative, manifestate prin cresterea tensiunii arteriale, accelerarea pulsului, scaderea apetitului etc.

b). Influienta asupra analizatorilor. Tabagismul cronic are efecte negative asupra vederii, manifestate prin: daltonism (nedistingerea culorilor verde si rosu), micsorarea campului vizual, scleroza arterelor, nervului optic (din cauza alcoolului metilic) cu scaderea treptata a vederii. De asemeneea tabagismul cronic scade auzul, mergand pana la surditate. Toate aceste manifestari influienteaza negativ si activitatea sportiva, din aceasta cauza fumatul fiind interzis celor care practica sportul, si mai ales cel de performanta.

c). Influenta asupra aparatului respirator. In timpul fumatului patrunde in plamani, impreuna cu fumul, o cantitate de gudroane volatile si substante radioactive (plutoniu 7) care predispun la imbolnavirea de cancer. Statisticele internationale arata ca 6% din cancerul pulmonar este apanajul marilor fumatori (peste 29 tigari pe zi). Aproape cu acelasi frecventa tutunul produce si cancer laringian. Fumul de tigara irita mucoasele cailor aeriene superioare producand rinita, faringita, traheita urmata de raguseala si bronsita cu tuse. Peste 80% dintre fumatori sufera de bronsita. Substantele toxice din fumul de tigara produc cu timpul si boli pulmonare foarte grave: scleroza pulmonara, emfizemul pulmonar, care are forme mai grave la fumatori.

d). Influenta asupra aparatului cardio-vascular. Producand o accelerare a pulsului, fumatul supune inima la un efort suplimentar, deloc neglijabil. Se considera ca fumatul a 20 tigari pe zi supune inima la un efort corespunzator mersului pe bicicleta timp de opt ore. Nicotina din tutun face sa se absoarba colesterolul din alimete in cantitate mai mare. Cresterea colesterolemiei are drept urmare depunerea colesterolului pe peretele arterial producand ateroscleroza. Acest proces se produce mai ales la nivelul arterelor coronare, care iriga miocardul la nivelul arterelor celebrale. Asa se explica frecventa mare la fumatori (de trei ori mai mare decat la nefumatori) a unor boli foarte grave ca: infarctul miocardic, angina pectorala, hipertensiunea arteriala, hemoragiile cerebrale. Procesele de deteriorare a arterelor, cu depunerea de colesterol si arteroscleroza se intind si la arterele periferice, in special la extremitati, dand nestere la o boala grava cu complicatii de genul gangrenei - arterita obliteranta, localizata mai frecvent la nivelul membrelor inferioare.

e). Influenta aspura aparatului digestiv. Fumatul favorizeaza producerea cariilor dentare, gingivitelor, stomatitelor, paradontozei, cu pierderea dintilor. De asemenea, fumatul reduce secretiile digestive si scade pofta de mancare. Mai ales cand se fumeaza pe nemancate, fumatul produce o proasta circulatie la nivelul mucoasei stomacului, urmata de gastrita si ulcere. Cancerul de limba, buze si stomac este mai frecvent la fumatori. Cea mai daunatoare pentru stomac este combinatia dintre o cafea si o tigara dimineata pe stomacul gol.

f). Influenta asupra glandelor endocrine. Fumatul stimuleaza glandele suprarenale, aceste secretand in exces adrenalina. Acesta produce vasoconstrictie periferica urmata de cresterea tensiunii arteriale. Tabacismul cronic influenteaza negativ glandele sexuale, insotindu-se frecvent de insuficienta functionala a lor, manifestata prin impotenta la barbati si sterilitate la femei. Fumatul in timpul sarcinii intarzie dezvoltarea fatului si mareste riscul unui avort spontan sau a unei nasteri premature.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cate am citit fumatul nu exagerat nu cred ca afecteaza foarte tare acest sport deoarece din cate am vazut mari culturisti fumeaza regulat 1 2 3 tigari pe zi dar acum depinde si de organism cred


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ba il afecteaza..fumatul este un vasoconstrictor..adica ingusteaza si rigidizeaza peretele vascular,scazind capacitatea si calitatea circulatiei sangvine...concluziile se pot trage singure


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stoian Gabi Cristian
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Mar/2012
Mesaje: 15
Locatie: Tecuci

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 9:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E evident ca "fumatul" afecteaza ...dar cu toate astea sunt multi care afirma si isi sustin ideea ca o tigara pe zi ajuta organismul.Fals in totalitate in opinia mea.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 6:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aia cauta scuze sa fumeze...si sa ma scuze dar nu ma pot abtine..sint niste idioti


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stoian Gabi Cristian
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Mar/2012
Mesaje: 15
Locatie: Tecuci

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt in primul rand "dependenti" si apoi idioti ca s-au apucat....isi vor plange singuri de mila..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai daca de sanatate nu le pasa..poate o gaura sanatoasa financiara luna de luna i-ar pune pe ginduri..dar aud oameni cu nemiluita plingindu-se ca n-au bani..si ii intreb...bine ca 3milioane pe luna pe tigari poti sa dai..sau mai mult daca fumeaza mai multi din familie...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Stoian Gabi Cristian
Membru
Membru



Data inscrierii: 26/Mar/2012
Mesaje: 15
Locatie: Tecuci

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 6:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sad mda vb din propie experienta....taicamiu fumeaza de mult timp si stiu ca in fiecare luna 6 mil si cv sunt alocati numai pe tigari da asta e ...nu ii judec dar nici nui compatimesc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2012 6:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce face omul cu mina si capul sau se cheama de regula liber arbitru..din pacate de multe ori e doar pura prostie...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e36fanatik
Membru
Membru



Data inscrierii: 02/Mar/2012
Mesaje: 32
Locatie: Baraolt

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2012 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stoian Gabi Cristian a scris:
sad mda vb din propie experienta....taicamiu fumeaza de mult timp si stiu ca in fiecare luna 6 mil si cv sunt alocati numai pe tigari da asta e ...nu ii judec dar nici nui compatimesc


wow...peste 600 de lei/luna.....daca ar cumpara suplimente, ar fi ceva...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate