Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Cresterea in inaltime
     email

Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
tot ce ai scris aici este eronat..si am motivat si argumentat mai sus

Si eu am vrut la randul meu sa cresc in inaltime, si am consultat un doctor la care am dat si bani, si cu siguranta acesta nu vorbea din articole de pe net sau din povestile altora, acesta mi-a spus clar ca innotul nu ajuta mai degraba din contra, ci mai degraba hambalul si baschetul, intradevar iti dezvolta musculatura dar atat, nare tangente cu cresterea, multi oameni mai ales de la sala sustineau ca innotul ajuta, dar defapt toata lumea a preluat pur si simplu ideea asta.

Parerea mea personala e urmatoarea : Ca indiferent de mod de alimentatie,odihna,sport, geneticul sta la baza 90%! De exemplu eu cu fratemio am facut cam aceleasi lucrui, si suntem la vreo 10-15cm diferenta. As putea sa jur ca media de inaltime la africanii aia infometati e destul de mare chiar si in conditiile alea de cacat. Intradevar sunt anumite cazuri cand sporturile precum baschetul,voleiul faciliteaza cu mult cresterea, dar sa fim seriosi, un baschebalist care geneticul lui l-ar fi dus pana la 1,70m credeti ca ar fi mers pana la 2m? In anumite cazuri cea mai buna solutie ar fi "hormonii", insa dupa multe analize si la prescrierea unui doctor foarte bun, altfel risti sa-ti futi viata!

!


Ultima modificare efectuata jackzorn la Sam Mar 03, 2012 10:29 am, modificat de 2 ori in total



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dragul meu..esti la o virsta cind ai suficiente lacune in ceea ce priveste intelegerea fiziologiei corpului si impactul sportului asupra acestuia...asculta ce iti spune un medic care are 16 ani vechime in acest sport sub ochii caruia au crescut generatii intregi de halterofili ce au crescut in inaltime fara probleme si s-au dezvoltat armonios...de asemeni practicind innotul se dezvolta epizile osoase mai mult decit ar face-o doar lasin geneticul sa lucreze..facind handbal volei baschet exista ceva sanse de crestere peste normal dar cu riscul de a-ti pune mare presiune pe articulatiile membrelor inferioare si coloana, plus dezvoltarea nu va fi echilibrata...innotul dezvolta armonios osatura si musculatura, capacitatea volemica si cardiaca,accelereaza metabolismul, reducind riscul de obezitate pe termen lung si toate acestea fara pic de stress articular...lucru nedorit in perioadele de crestere..retine un lucru..innotul este cel mai sanatos sport...am tone de colegi medici care habar nu au cu ce se maninca sportul vorbind doar din carti prafuite, ei insisi nefacind o secunda sport la viata lor...daca doresti sa urmezi sfaturile mele bine..daca nu fiecare are dreptul sa aleaga ce surse de informare isi alege...cit despre steroizi si hormoni..am scris in alte posturi ce si cum

cit despre lumea medicala de la noi...din pacate peste 90 la suta habar nu au medicina sportiva nutritie biomecanica si multe multe altele..sistemul sanitar este un lucru rusinos in care nepotismul mita spaga sint cuvinte de ordine...nu conteaza calitatea umana si cea profesionala..totul merge pe relatii iar cuvintul de ordine sint mulsul banilor de la oameni in detrimentul unui serviciu de calitate..informatia calitativa...educatia sanitara lipsesc cu desavirsire..eu sint un naiv idealist care ma lupt cu morile de vint si fac tot posibilul sa educ oamenii,pacientii in ideea si sensul unei vieti si principii sanatoase de viata ,alimentatie si miscare..si ma lovesc tot timpul de struto-camila de aparat sanitar ticsit cu asa-zisi profesionisti care pe linga ca sint zero profesional incearca sa discrediteze pe cei putini care incearca sa faca cinste meseriei, a sensului original al acesteia ...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ai dreptate, eu poate chiar n-am idee despre ce vorbesc, eu doar sustin ideile unui doctor care a ajutat foarte multa lume sa creasca.

p.s. mi-e personal mi s-au inchis aproape de tot cartilajele inainte de 19 ani, nu stiu daca e culturismul de vina insa il practic de vreo 2 ani jumate, eu as spune ca presa de picioare a avut o contributie, din primele luni de sala am inceput sa "iubesc" aparatul, la inceputam faceam cu vreo 20kg, dupa nici un an am ajuns la +250 kg, dupa vreun an jumate am ajuns la +300kg, e irelevant asta cu greutatea pentru ca difera de la presa la presa, insa vreau sa spun ca rar vedeam in sala persoane chiar si de +90kg care sa faca cu greutatile alea, iar eu aveam doar vreo 58kg, nu vreau sa ma dau in stamba ci incerc sa sustin ideea cum ca presa s-ar putea sa iti opreasca cresterea, am mai auzit de la altii teoria asta insa prea tarziu.
Intradevar nu cred ca sala a fost factorul determinant, insa cred ca puteam sa mai fur chiar cativa cm daca nu faceam sala



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci..exista halterofili care de la aprox 12 ani fac geno de 4-5 ori pe saptamina si la 18 ani ajung sa depaseasca 200 kg la acest ex...si majoritatea dintre ei si-au depasit parintii in inaltime..dar ideea este ca antrenamentul facut cu cap! si absolut necesar urmate de o alimentatie corespunzatoare si odihna suficienta vor ajuta corpul sa se dezvolte si mai mult pt ca stimulezi fantastic sistemul hormonal al corpului...fereastra asta a adolescentei ce ramine deschis pina pe la 21-22 de ani daca este abordata cu inteligenta poate aduce cistiguri de masa forta si dezvoltare general ce nu s emai pierd...chiar daca sportivul se opreste din antrenamente..el ramine cu o dezvoltare net superioara decit daca nu ar fi facut sport deloc

...nu exista exercitiu care sa opreasca cresterea!..doar abordare pripita,gresita,folosire de greutati prea mari prea repede cu o tehnica deficitara ce pune prea mult la treaba rticulatia decit muschiul,hrana si odihna insuficiente..de aia ma chinui sa scot din cap mai ales celor f tineri sa nu sara repede repede la greutati pe care nu le stapinesc in detrimentul tehnicii corecte si sa nu sara calul cu un volum prea mare de antrenament..pt ca asa isi pot face rau...

PS: iar celui care sustine ca innotul opreste cresterea, poti sa ii spui in fata ca e un imbecil care trebuia sa se apuce de dat la lopata.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VladBv
Spammer
Spammer



Data inscrierii: 04/Oct/2012
Mesaje: 31

MesajTrimis: Mie Oct 10, 2012 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am 1.66 la 16 ani, sper sa mai cresc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate