Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Program de alimentatie pentru elevi, studenti
     email

Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Lucian
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Mar/2012
Mesaje: 9
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut in multe filmulete un fel de bidonase doar cu albus de ou. Stie cineva daca se gasesc si la noi? Sa nu fiu nevoit sa arunc galbenusurile...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intrebare este de ce sa arunci galnenusurile?!?!?!?!?!?!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La noi inca nu se gaseste, e albus de oua lichid pasteurizat ca si laptele se poate bea sau praji, exista si un fel de carnat din albus de oua. In ungaria se gasesc ambele deja, dar nu iese mai ieftin decat daca cumperi si arunci galbenusurile.
Shadoz tu nu tre sa arunci tu poti sa mananci linistit



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da am auzit si eu de cutiile alea cu albusuri de oua si mi se pare chiar interesanta chestia happy pacat ca nu se gasesc si aici, si eu beam pe la inceput cand m-am apucat de sala albusuri de oua crude si galbenusurile le lasam la maica-mea pt prajituri laughing)))




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 6:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideea de a arunca galbenushurile cind se maninca este o mare greseala...culturistii profesionisti din ziua de azi au implementat-o pt ca ei consuma cantitati absolut uriae de albusuri la o masa..far ei pot sintetiza mult mai multa proteina la o masa din cauza folosirii steroizilor insulinei si expandorilor de plasma..un om normal si un sportiv normal nu ar trebui sa consume mai mult de 4-6 oua la o masa..si da..aruncarea galbenusurilor e o prostie..consumul alimentelor complete este un lucru firesc natural...in plus studiile din ultimii ani au relevat ca grasimea din galbenusul de ou este perfect sanatoasa si necesara..unde mai pui ca si vitaminele b magneziul si proteina aflata si aici ar fi pacat de aruncat...nu stiu cum se face ca cultursitii din vechea garda mincau alimentele intregi si au ajuns bine sanatosi la virste inaintate si aratind excelent...nu ca cei din era mai moderna care mor pe capete in jurul virstei de 40-50 de ani sau sufera diverse afectiuni cronice grave hepatice cardiace si renale...asa ca dragi colegi consumati numai ouale complet ca aveti numai de cistigat...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2012 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Galbenusul contine vitamine, grasimi sanatoasa si proteine care-s benefice. Dar pe langa astea contine mult prea mult colesterol. Pur si simplu pot avea hepatita de 3-4 galbenusuri mancate zi de zi pe termen lung, nu e dovedit stintific e dovedit de viata.

Ia zi si mie cate gr de proteine contin exact 4 oua intregi?
undeva la 20 de gr
atunci de ce nu luam doar o linbgurita de proteine in loc de 2 cupe?
ptr ca e prea putin
eu mananc 12 albusuri la o masa ca sa-mi asigur in jur de 40gr de proteine

asta e firma care produse in ungaria, albusuri lichide si "carnati" din albus fiert.
http://www.capriovus.hu/term.htm



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 6:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Huni chestyia cu colesterolul din oua este un mit care a fost demontat in ultimii ani..nu exista nici cel mai mic pericol..in plus sper ca ai auzit de colesterol bun vs colesterol rau..adica hdl vs ldl...de fapt consumul de oua complete scade cantitatea totala de colesterol seric..si mai ceva...ceva cu ce ne sperie asa zisii oameni de stiinta ca vai ce rau face colesterolul...este un subiect umflat cu pompa care incet incet se dezamorseaza demosntrindu-se ca aici companiile farmaceutice lucreaza din greu mergind pina la a modifica valorile normale doar pt a -si vinde medicamentele...nu grasimile sint problema...ci zaharul..carbohidratii...deci pt publicul larg cititor..

Mincati oua intregi linistiti..eu unul personal aveam perioada in care mincam pe zi circa 30 de oua...da ele erau cam totalul mincarii pe o zi plus eventual o portie de ovaz.. si nu numai ca mi-a mers bine, dar m-am simtit excelent, nu imi era foame si analizele erau excelente...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovyblue
Membru
Membru



Data inscrierii: 12/Ian/2013
Mesaje: 2
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Sam Ian 12, 2013 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puteti sa ma ajutati cu un program alimentar cu bugetul ma descurc cat de cat ai putea sa imi recomanzi 4-6 mese pe care trebuie sa mananc precizez ca am 184m si 93kg am multa grasime pe abdoment as vrea sa mai dau cam vreo 5-7 kg apoi treptat sa o tin asa pana obtin ce vreau


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2013 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Masa 1: Omleta din 6-8 albusuri de ou, si 1-2 galbenusuri

Gustare: Un mar sau un fruct la alegere sau un iaurt dietetic.

Masa 2: Piept de pui,peste,vita,curcan facute grill sau fierte cu orez sau cartofi

Masa 3: Piept de pui,peste,vita,curcan grill sau fierte cu legume fierte

Masa 4: Piept de pui,peste,vita,curcan grill sau fierte cu legume fierte

Masa 5: Branza de vaca degresata




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ovyblue
Membru
Membru



Data inscrierii: 12/Ian/2013
Mesaje: 2
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Dum Ian 13, 2013 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astept mai multe programe de alimentatie va rog


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 14, 2013 3:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

programu lui Silviu ii destul de bun dar daca chiar nu vrei sa bagi atata sau nu iti permiti sau nu ai cand, poti sa le reduci, adica

Masa 1: Omleta din 3-6 albusuri de ou cu 1-2 galbenusuri

Gustare: Un mar sau un fruct la alegere sau un iaurt dietetic.

Masa 2: Piept de pui(150g),peste (150-200g) grill sau fierte cu orez sau cartofi

Masa 3: Piept de pui(150g),peste (150-200g) grill sau fierte cu legume fierte

Masa 4: Branza de vaca degresata



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate