Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Lombosciatica!
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
gabrielo33
Membru
Membru



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 25
Locatie: Reghin

MesajTrimis: Lun Ian 23, 2012 11:13 pm    Titlul subiectului: Lombosciatica! Raspunde cu citat (quote)

Sa vorbim putin despre Lombosciatica care este foarte frecventa la culturistii incepatori si la cei avansati.
Ce este Lombosciatica:este durerea lombara,este o durere localizata in zona dorsala a coloanei vertebrale,asociata cu iradiere in membrele inferioare.
De ce apare Lombosciatica:cazuri foarte frecvente cand ridicam ceva greu brusc,cand lasam ceva greu jos brusc cu spatele indoit,cand facem antrenamente fara incalzire.

Lombosciatica acuta(ce am avut si eu):dureaza pana la 6 saptamani;
Lombosciatica subacuta:dureaza intre 6 si 12 saptamani;
Lombosciatica cronica:peste 12 saptamani si poate aparea si hernia de disc;

Aceasta o putem numi si o boala:apare la cei in varsta cuprinsa intre 25-60 ani;

Tratament:in primul rand vizitati medicul pentru niste radiografii la spate si care va spune excact daca sunteti diagnosticat sau nu cu Lombosciatica;

eu va dau cateva sfaturi si din tratamentul pe care l-am parcurs eu:
antibiotice;antiinflamatoare;analgetice; toate astea sunt doar pentru durere;
repaus la pat cu perna sub genunchi;
masaje usoare;cu creme pentru durere articulatii;
evitarea ridicarii greutatilor;
evitarea expunerii la frig;
tratament fizioterapic;

acesta a fost tratamentul meu pentru 6 saptamani de chin durere si nervi;inca ma mai tine durerea usor dar inca mai e;sa fiti foarte atenti cand va antrenati si cand efectuati miscari bruste.de aceea este indicat intotdeauna inaintea antrenamentului si la finalizarea lui INCALZIREA cate 10 15 min.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 24, 2012 9:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

teoretic la virsta ta ar fi trebuit sa iti recomande urmatoarele ...eu am un motto..cu cit mai putine medicamente daca este posibil...si in majoritatea cazurilor este..doar ca medicilor le este lene si la indemina sa umfle de medicamente pe bolnavi neinteresindu-i rezultatele pe termen lung si tratarea cit mai mult a cauzei si nu a efectului patologiei si faptul ca tratamentul sa fie cit mai neinvaziv din orice punct de vedere..ca si sfat tuturor celor care au accidentari care nu trec doar cu gheata si odihna ...ca si principiu ..daca o problema ivita tine mai mult de 3 zile in care ati aplicat de exemplu gheata sau hai sa zicem si ceva creme...mergeti la fizioterapie...de preferabil acupunctura...lasati cremele si antiinflamatoarele...si sub nici o forma nu faceti bai fierbinti..doar agravati problema..la acut trebuie rece ,la cronic cald!...luati o pauza de 1-2 saptamini totala de la efort,perioada in care luati o cantitate mai mare de vitamine si minerale...dupa aceasta perioada..atunci cind reluati antrenamentele faceti incalzire si strethcing dinamic inainte de antrenament si strethcing static izometric dupa...nu evitati sa antrenati zona cu probleme..dar luati-o de la bara goala cu grija cu executie moderat lenta si evaluati-va singuri...daca nu doare e ok sa o antrenati,daca inca va face probleme mai lasati-o inca o saptamina..ma repet...solutia NU e sa NU mai antrenati zona respectiva..cu cit o lasati mai mult nantrenata cu atit va deveni si mai slaba si ma rigida nevascularizata si sensibila fata de restul corpului...daca vi se propune faceti kinetoterapia la cabinetul medical ...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 24, 2012 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in mod normal o pensare de nerv ...atit..tratata corespunzator cu acupunctura trebuie sa dispara in 2 saptamini ,iar dupa 1 saptamina ar trebui sa se diminueze ca si simptomatologie destul de consistent...daca este vorba si de intindere musculara poate dura inca o saptamina max 2 pina isi revine si partea musculara...daca este vorba de un inceput de discopatie lombara,deci implicarea partii osoase,recuperarea imediata tot cam asa dureaza,dar in timp pot aparea reactivari ale simptomelor...adica durere si incapacitate functionala si atunci trebuie din nou intervenit cu tratament fizioterapic...o conduita terapeutica in acest cazurti nu are voie sa nu dea rezultate in max 3 saptamini...daca este vorba de asa ceva atunci exista 2 scenari..sau medicii aia habar nu au ce fac sau acolo este o hernie foarte grava si eventual atunci este nevoie de o investigatie cu RMN si se poate lua in calcul ,in functie de rezultat, o interventie chirurgicala...dar statistic vorbind..ar trebui foarte rar sa trebuiasca apelat la cutit,dar in romania medicii ortopezi si neurochirurgi au o mare problema...nu ii intereseaza sa trimita pacientul la recuperare cum se face in tarile civilizate...nu ii intereseaza sa trateze pacientul cu metode neinvazice de ordin fizic sau chimic,ci in enorm de multe cazuri cind nu ar fi trebuit ei prefera sa ii opereze sau sa ii indoape cu medicamente sau sa le faca infiltratii de sa le iasa pe ochi...de ce?pt ca sa le iasa banul...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mar Ian 24, 2012 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu cat de curand o sa trec pe la medic am uneori dureri de spate de la o cazatura urata cu sania
mersi gaby tot respectu




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
cezar90
Membru
Membru



Data inscrierii: 31/Ian/2013
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2013 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog mult ajutati-ma!!!!Am avut o durere de spate acum 1 an de zile dar mi-a trecut de tot de tot.Dar iarna asta iar a reaparut aceasta durere,momentan nu ma doare extraordinar(din cand in cand),doar pe parti..dar park mai simt cate o mica durere la femurali din cand in cand si la gamba,culmea cand ma lasa durerea de spate..pur si simplu mi-e frica sa ma duc sa-mi fac o radiografie!!Fac sala de multi ani(aprox6-7) acum am 23..nu stiu ce m-as face daca mi-ar zice doctorul ca nu mai am voie sa practic acest minunat sport,care pentru mine a devenit si un mod de viata!Ma voi putea antrena normal in caz de am ceva serios?Si cam in cat timp??SUNT DISPERAT!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar90
Membru
Membru



Data inscrierii: 31/Ian/2013
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2013 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuzati-mi greselile gramaticale am scris in mare graba!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2013 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate fii o durere musculara sau o febra mai intensa...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 01, 2013 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu cam care ar fi cauza dar ai putea incet incet sa faci putin stretching, vezi daca iti face bine, daca nu, nu le mai fa.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar90
Membru
Membru



Data inscrierii: 31/Ian/2013
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Feb 01, 2013 11:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspunsuri..




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate