Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Laptele, bun sau rău?
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
e36fanatik
Membru
Membru



Data inscrierii: 02/Mar/2012
Mesaje: 32
Locatie: Baraolt

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 2:02 pm    Titlul subiectului: Laptele, bun sau rău? Raspunde cu citat (quote)

1. La prima vedere pare a fi o băutură inofensivă, dar care, a creat controverse timp îndelungat în lumea culturismului. Pe de o parte, un culturist, consumă multe calorii pentru a se menține în formă și pentru a avea un antrenament reușit.

Deci, ce importanță mai are și laptele cu caloriile lui?

Compoziția laptelui de vacă: 3,5% grăsimi, 9% solide din lapte și 87% apă.
Proteina principală este cazeina, 80%.

În majoritatea cazurilor este consumat în formă pasteorizată sau prafuri.

Prafurile cu proteine derivate din lapte de vacă, sunt cele mai populare de pe piață astăzi.
Acestea includ lapte integral, cazeină și zer.
De obicei, procesul de obținere a prafului constă dintr-o filtrare care lasă componentele din lapte intacte, lactoza și grăsimile.
E preferabil, ca proteinele din lapte, să le folosim între mese și înainte de somn, deoarece cazeina se digeră lent și asigură un flux constant de aminoacizi la nivelul mușchilor.
2. Cea de-a 2-a parte bună a laptelui este asigurarea unui somn liniștit.
De mulți ani, mamele oferă copiilor, înainte de culcare, un pahar de lapte, pentru un somn mai liniștit. Această acțiune a căpătat veridicitate științifică în anul 1934,conform unui studiu a fost demonstrată eficacitatea laptelui.
Laptele de vacă are efect sedativ, deși nu același efect de utilizare a sedativelor pe termen lung.
Pentru a obține cantitatea necesară de carbohidrați, după 15min de la antrenamentul finisat, bea un lapte de ciocolata cu nivel scăzut de grăsime.

Ciocolata cu lapte bătut, ajută în procesul de recuperare musculară. În comparație cu alte lichide folosite, laptele cu ciocolată, conține o cantitate dublă de carbohidrați și proteine.
Ciocolata cu lapte, constituie 90% apă.
Acest lucru permite lichidului din corpul tău să se restabilească cât mai curând.

3. Ce-a de-a 3-a parte a concepției despre eficacitatea laptelui, constituie și cea mai nouă dezbatere pe această temă.
Oamenii, la fel ca și animalele, au în organism celule cancerogene odată cu nașterea.
Conform unui experiment, cu cât mai mult consumăm produse lactate sau din carne, numărul celulelor cancerogene din organism crește.
Aceste produse, creeză condiții favorabile pentru dezvoltarea, creșterea și existența celulelor cancerogene în organism.
Deci, ne rămâne de ales, consumăm sau nu lapte???



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2012 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt cei ce nu au intoleranta la lactoza un pahar de lapte pe zi ar fi suficient...in exces ,la barbati laptele poate provoca probleme prostatei pe termen lung...teoretic, in afar de laptele matern...noi nu prea sintem programati genetic si ca rasa sa bem lapte...da desigur este o sursa foarte hranitoare..dar multe studii au aratata ca un consum mare de lapte pe termen lung poate provoca procese de natura maligna si intretinerea multor procese patologice interne


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Veggie
Membru
Membru



Data inscrierii: 09/Feb/2013
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2013 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laptele poate fi bogat in nutrienti (desi nu prea este), dar trebuie sa te gandesti cati din acesti nutrienti pot fi folositi de corp. In cazul laptelui foarte putini.
Laptele nu este in nici un caz sursa de calciu!
(Stiati ca cazeina se foloseste la fabricarea lipiciului? , nu stiu din surse foarte sigure, dar se poate verifica.)
Laptele face sangele acid, organismul nostru nu se descurca deloc bine in conditiile astea, asa ca, pt a neutraliza aciditatea scoate din oase fosfor(pe care il foloseste) si calciu(pe care il elimina prin urina). Americanii sunt natiunea care consuma cele mai multe lactate si totodata natiunea cu cea mai ridicata frecventa de osteoporoza(lipsa de calciu, si altele, la batrani)
Dupa toate astea, imi dau seama ca din punct de vedere al valorii nutritive, laptele poate fi considerat scump;))

Raspuns: NU! , este parerea mea(argumentata).

*Conditiile pentru ca un aliment sa fie considerat sursa de CALCIU(in ordinea importantei):

1)Sa nu contina eliminatori de calciu.
2)Sa contina fixatori de calciu.
3)Sa contina calciu.

intrebare: double-post inseamna sa postez acelasi lucru de doua ori? sau si postatul a doua lucruri diferite, una dupa alta se considera double-post



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Casian_Radu_Filipescu
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Mar/2014
Mesaje: 2
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Mar 30, 2014 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

.....este prima data cand aud ca laptele nu este bun! Atunci ce sa mai bem/mancam domnilor? Sa ne facem vegetarieni? laughing
Personal, eu consum lacatate zilnic de cand m-am nascut inca, prea putine au fost zilele cand nu am consumat lactate, si vreau sa va spun ca nu am avut niciodata vreo problema, nici cu aciditate in sange nici cu alte chestiuni din acestea, dimpotriva, mi s-a spus ca, fata de multi alti practicanti de culturism, este impresionant ca nu am nicio problema cu oasele, nici cu calciu, si secretul era care credeti, LACTATELE! Asadar, daca stam sa cautam nodul in papura la fiecare aliment, vom ajunge sa nu mai mancam nimic! Celebrul antrenor canadian VINCE DEL MONTE, a concluzionat foarte frumos ca, orice culturist si nu numai culturist,
ci orice sportiv in general, trebuie sa consume alimente "Asa cum sunt lasate de la natura". Asadar, daca alimentul e procesat, nu e bun, daca e luat in stare naturala, este cel mai bun, dinaceea eu va indrept catre produse cumparate direct de la tarani, laptele este cel mai bun exemplu.

Prin urmare, laptele este unul din cele mai bune alimente, credeti pe cine vreti, majoritatea vorbesc din auzite, din asa zise "experimente" si din carti scrise de autori fantoma. Eu ce am spus am spus din experienta, atat experienta personala, cat si a altor indivizi cu care m-am antrenat.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Octav
Membru
Membru



Data inscrierii: 09/Mar/2014
Mesaje: 21
Locatie: Romania

MesajTrimis: Joi Apr 03, 2014 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuzati-ma ca ma bag am si eu o intrebare , apucandu-ma de "sala" am citit ca ai nevoie de lapte(proteine), este rau daca beau inainte de antrenament cam 1,5-2 l de lapte ? Multumesc .


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Apr 05, 2014 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inainte de antrenament mananca ceva usor, gen piept cu orez...daca bei 1 -2 l de lapte iti umflii burta laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
msmp3
Spammer
Spammer



Data inscrierii: 07/Mai/2015
Mesaje: 10
Locatie: Mioveni Arges

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2015 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Octav a scris:
Scuzati-ma ca ma bag am si eu o intrebare , apucandu-ma de "sala" am citit ca ai nevoie de lapte(proteine), este rau daca beau inainte de antrenament cam 1,5-2 l de lapte ? Multumesc .


2 litri de lapte??? Mai bine ia un shake proteic..nu la 2 litri desigur! big grin



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rancilio
Membru
Membru



Data inscrierii: 13/Iun/2016
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 14, 2016 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cateva luni, proteinele pe care le iau dupa antrenament le fac numai cu lapte si se observa in cresterea masei musculare.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate