Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Intrebari incepator
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MihaiV
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Mai/2013
Mesaje: 3
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 30, 2013 8:42 am    Titlul subiectului: Intrebari incepator Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Ca orice incepator am nevoie de ceva sfaturi happy. M-am hotarat ca de luni sa incep sa merg si eu la o sala, sa fac ceva miscare. Am 35 ani, 172cm, ~75kg. Lucrez 8-17, job fara efort fizic la calculator.
Programul la care m-am gandit pentru inceput in urma unui research pe forumuri de specialitate este un full body routine pentru 2-3 luni, 3 zile pe saptamana. In zilele "de pauza" o sa fie ceva cardio. Antrenamentul o sa fie undeva in jurul orelor 18-19.
Va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi in legatura cu orarul meselor si suplimentele nutritive.
Deoarece obiectivul in prima faza nu este masa musculara ci mai mult tonifiere (statul atatea ore pe scaun isi spune cuvantul) m-am gandit sa incep cu un concentrat proteic cu putini carbo de exemplu
http://suplimente-culturism.ro/proteine-concentrate-proteice/scitec-whey-protein-professional.html
si un complex de vitamine.
Este ok ? Imi recomandati altceva ?
Alimentatia : 3 mese principale pe zi si 2 de fructe/seminte intre mese. Aici am iar nevoie de sfaturi. Prima masa principala este udneva la 7:30, urmeaza gustarea de la 10; a doua masa principala este la ~13 , gustarea la 15. La masa de seara nu prea stiu cum sa ma organizez , inainte de antrenament adica pe la 18 si sala dupa o ora sau sa fie dupa antrenament ( in cazul asta este nevoie de un pre workout ?)
Cam atata deocamdata. Sunt "bombardat" cu informatie ca orice novice dar pe parcurs cand mai apar nelamuriri o sa revin cu intrebari.

Multumesc,
Mihai



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Mai 30, 2013 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Ideea de baza este sa asiguri corpului proteina la fiecare 3 ore. Sa incerci sa mananci cat mai curat posibil. Daca respecti acest lucru atunci esti pe drumul cel bun.

Ca si vitamine poti incerca:

Mega Daily One cate 2 capsule pe zi dupa prima masa a zilei.

si optional daca iti mai permiti sa iei niste aminoacizi XAmino cate 5 tablete de 3 ori pe zi, dimineata pe stomacul gol, inainte de antrenament si seara inainte de culcare.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MihaiV
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Mai/2013
Mesaje: 3
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 31, 2013 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos
Am refacut niste calcule si cred ca in prima faza o sa iau aceste doua poduse:
1. Pro Whey - http://suplimente-culturism.ro/proteine-concentrate-proteice/pronutrition-pro-whey.html
2. Scitec MEGA Daily One - http://suplimente-culturism.ro/scitec-mega-daily-one.html?filter_name=mega%20daily%20one
Sper sa le gasesc maine la magazinul dumneavoastra din Bucuresti.
Diferenta de bani de la concentratul proteic o sa fie investita in alimentatie ( carne de pui, oua, legume...)
O sa incerc sa tin cont pe cat posibil de sfatul dumneavoastra: "Sa incerci sa mananci cat mai curat posibil."

O zi buna,
Mihai



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiV
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Mai/2013
Mesaje: 3
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 01, 2013 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua

Am fost la magazinul de la piata vitan, nu aveau produse pronutrition si mi-am luat un Devil Whey ~2kg. In fine o sa testez vad cum merge, mai intreb...nu ma grabesc, sunt constient ca totul se face in timp cu o documentare buna si cu multa munca.
Am luat si scitec mega daily one (vitamine) si aici m-am "panicat" cand am ajuns acasa si am citit prospectul. Repet sunt incepator si poate este o intrebare stupida dar prefer sa ma fac de ras decat sa stau eu cu un stres in plus. Majoritatea cantitatilor la o capsula sunt mult peste daily value. De exemplu b12 4800%, b1 2728%...Este in regula ?

O zi buna,
Mihai




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2013 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu`ti fa nicio problema. ca sportiv iti trebuie un aport mai crescut de nutrienti, vitamine etc.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate