Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Interviu cu Attila Katona
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Interviuri

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin



Data inscrierii: 18/Noi/2008
Mesaje: 398

MesajTrimis: Mie Ian 22, 2014 4:00 pm    Titlul subiectului: Interviu cu Attila Katona Raspunde cu citat (quote)

Interviu cu Attila Katona





--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Cum te numesti ?

Attila Katona: Katona Attila

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: De cat timp practici acest sport?

Attila Katona: Practic acest sport cam de 10 ani dar l-am luat în serios cam de 3-4 ani, asta însemnând alimentaţie, antrenamente, odihnă, suplimentaţie

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce rezultate notabile ai obtinut?

Attila Katona: Am concurat prima dată în 2009 la faza pe judeţul Cluj unde am ocupat locul I la cat 70 kg, a urmat Campionatul Naţional de Body Building Clasic de la Slobozia unde am obţinut medalie de bronz, apoi Concursul Internaţional Trofeul Hercule de la Oradea unde am obţinut medalie de aur, apoi Cupa României unde din nou am luat aur.

Anul acesta am participat la Grand Prix-ul ASN Clasic de la Suceava unde m-am clasat pe locul 5 din 12 concurenţi categoria 70 kg. Apoi a urmat Campionatul Naţional de culturism de la Tg Mureş unde am luat bronzul la categoria 65 de kg, o categorie numeroasă cu sportivi foarte bine pregătiţi, a urmat Grand Prix-ul Pro Nutrition unde nu am reuşit sa intru în finală ceea ce nu ma dezamăgit dimpotrivă scopul meu a fost să-mi imbunătăţesc forma de concurs şi pot spune ca aici am avut cea mai buna formă a mea de când concurez.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ne poti spune cateva detalii despre antrenamentul tau?

Attila Katona: Mă antrenez 4 zile pe săptămână in off şi 6 zile in perioada precompetiţională. Ma antrenez numai cu greutăţi libere şi exerciţii de bază.

Programul meu in off arată cam aşa
Luni: Piept, biceps, abdomen
Marti: Picioare
Miercuri:PAUZA
Joi: Spate, triceps
Vineri: Umeri, trapez

În perioada precompetiţională mai introduc zilnic 2 antrenamente cardio de 30-45 minute/ antrenament

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Pe ce se bazeaza alimentatia in perioada "off", dar "on" ?

Attila Katona: Încerc să mănânc cât mai “curat” de luni până sâmbătă şi în off adică (piept de pui, peşte, vită, legume, albuşuri de ouă, orez, fulgi de ovăz) şi duminica îmi fac poftele J şi mănânc orice

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce suplimente nutritive folosesti?

Attila Katona: Folosesc numai suplimente Pro Nutrition
Folosesc concentrate proteice WPI, Pro Whey, aminoacizi Amino 3800, complex de vitamine Dynamite Pak, arzătoare de grăsimi Xs, Glutamina pulbere, Pro Building

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: De ce ai ales acest sport-culturismul ?

Attila Katona: Hmm, nu mi-am pus această întrebare niciodată. Îmi plac sporturile individuale unde nu poţi trişa, unde tu faci totul, îmi place lupta cu mine, ăsta e cel mai greu lucru, să lupţi cu propriile plăceri şi slabiciuni. Mă lupt cu mine zi de zi...

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Cand ai pasit prima data intr-o sala de culturism ?

Attila Katona: Acum vreo 10 ani, şi acum simt acel fior când intru într-o sala de culturism

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Care a fost primul titlu castigat ?

Attila Katona: Campion judeţean

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce sacrificii presupune sportul de performanta?

Attila Katona: Sportul de performaţă presupune foarte multe sacrificii atât materiale cât şi fizice. Trebuie să ai un program bine stabilit sa maninci la ore fixe sa te odihnesti. Culturismul nu este un sport care cind ai iesit din sala poti face ce vrei, este un mod de viata.

Pe această cale vreau să-i mulţumesc soţiei mele care ma sprijinit tot timpul şi fără de care nu aş fi reuşit, nu e uşor sa tot faci mincare din 3 in 3 ore, sa-ti sacrifici concediul si timpul liber. Sotiile si prietenele de culturisti stiu despre ce vorbesc.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Daca ar fi sa o iei de la inceput ai alege tot culturismul ?

Attila Katona: Da. Sint indragostit de acest sport, am avut perioade cind am renuntat cite 2-3 ani nu am intrat in sala dar fierul ma atras din nou.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Au existat persoane care ti-au influentat performantele ?

Attila Katona: Da. Au fost multe persoane care m-au ajutat, adevarati campioni (Daniel Chivu, Vlad Pihureac, Sere Sandor, Alexa Angelo si multi altii)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce personalitati din sport admiri ?

Attila Katona: Ii admir pe toti culturistii deoarece stiu cite sacrificii au facut sa ajunga acolo unde sint acum. Il admir foarte mult pe Vlad Pihureac. Este un om deosebit care ma ajutat mult. Mi-as dori ca intr-o zi sa am o forma de concurs apropiata de forma lui.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Poti sa ne destainui cateva dintre recordurile personale ? ( impins la piept, genuflexiuni, indreptari)

Attila Katona: Nu am fost niciodata un culturist puternic dar pot da citeva recorduri personale

Impins la piept 130 kg 4 rep, genoflexiuni 150 kg 5 rep., indreptari, 150 kg 7 rep

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce pasiuni mai ai in afara de sport?

Attila Katona: Calculatoarele, masinile

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce planuri de viitor ai?

Attila Katona: In primul rind sa fiu sanatos eu si familia mea. Visez de mult la un titlu de campion national sper in viitorul apropiat sa-mi implinesc acest vis

--------------------------------------------------------------------------------------------------

REPORTER: Ce sfarturi le-ai da celor care sunt la inceput ?

Attila Katona: Sa aiba rabdare, multa rabdare in culturism rezultatele nu vin peste noapte, sa citeasca foarte mult despre acest sport si sa fie consecventi.

--------------------------------------------------------------------------------------------------




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Interviuri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate