Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Balonarea, cum scapam de ea?
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Iul 27, 2012 2:39 pm    Titlul subiectului: Balonarea, cum scapam de ea? Raspunde cu citat (quote)



Balonarea este o problema des intalnita si poate avea numeroase cauze. Fie ca este vorba de lichidele retinute in "acea perioada a lunii", mancarea nepotrivita, ori pentru ca eati constipata, balonarea este usor de eliminat, dupa cum aflam de la gastrenterologul Patricia Raymond.

Alimente bogate in potasiu. Acest mineral balanseaza lichidele din organism, prevenind balonarea. Alimente bogate in potasiu sunt bananele, pepenele galben, spanacul, rosiile, nucile si sparanghelul, cel din urma contine un aminoacid care are rol diuretic.

Tine-ti gura inchisa. Ai grija la obiceiurile care te fac sa inghiti prea mult aer, cum ar fi mestecatul de guma, bautul prin pai, fumatul si vorbitul in timpul mesei.

Carbohidratii de seara. Amidonul din paine ori paste te pot face sa retii apa. Evita-le in special in orele tarzii pentru a preveni o eventuala balonare matinala.

Tine carbogazoasele departe. Bulele din sucurile adiculate, dar si din apa minerala te umfla imediat. Alege apa plata, ori sucurile neacidulate.

Alege indulcitorii naturali. Unele persoane intampina dificultati in digerarea indulcitorilor artificiali, in special a sorbitolului, gasit in multe alimente asa-zis dietetice, care poate cauza balonari, dar si diaree. Daca banuiesti ca esti unul dintre acesti oameni, alege zaharul natural sau mierea.

Daca stii ca te balonezi inaintea ori in timpul menstruatiei, asigura-ti aportul de calciu (1200 mg pe zi) si magneziu (200-400 mg pe zi). S-a dovedit ca acesti nutrienti ajuta impotriva simptomelor premenstruale si a balonarii.

Aplica presiunea necessara. Pentru a incuraja eliminarea gazelor, Maseaza-ai abdomentul in sensul de circulare a tractului intestinal. Apasa du degetele in dreptul soldului tau drept, avanseaza spre coaste, apoi traverseaza spre stanga, continuand intr-o miscare circulara. Desi poate parea ciudat, chiar functioneaza.

Rontaie patrunjel.
Adauga patrunjel (alt diuretic natural) proaspat in mancare, ori mesteca un buchetel din cand in cand.

Probioticele. Aceste "bacterii bune", gasite in suplimente si in lactatele de cultura, precum iaurtul, iti pot regula tranzitul intestinal si elimina balonarile.

Miscarea. Lupta impotriva constiparii mergad pe jos timp de 15-20 de minute, pentru mentine tractul intestinal in miscare. in plus, miscarea mai intensa, care produce transpiratie, este buna si pentru eliminarea lichidelor.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
pcman
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Dec/2011
Mesaje: 13
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Dum Oct 21, 2012 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trifermentul nu e bun?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Oct 21, 2012 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ii bun dar eu am ales ceva natural


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Van Helsing
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Aug/2012
Mesaje: 51
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Lun Oct 22, 2012 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inulina, 10 grame zilnic si nu am nici o problema cu balonarea smug




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan89
Membru
Membru



Data inscrierii: 23/Mai/2013
Mesaje: 1
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 23, 2013 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa scapi de balonare de abia dupa ce faci o cura de detoxifiere a organismului. Poti sa alegi orice produs, dar trebuie sa fie format din plante pentru a nu iti genera efecte secundare. Eu am folosit intr-un timp un produs naturist si pe urma nu am mai avut probleme!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MeGaDeAtH
Membru
Membru



Data inscrierii: 13/Oct/2012
Mesaje: 82
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Iun 05, 2013 8:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum se numeste chestia asta. dar pe mine personal ma ajuta sa scap de toate gazele big grin , cate 3 serii a 10-15 secunde in fiecare dimineata si voila! Chiar am abdomenul plat acum, inainte aveam putin diliatat...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgecoj
Membru
Membru



Data inscrierii: 14/Aug/2013
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 14, 2013 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Indiferent de produsele pe care le folosesti pentru a iti detoxifia organismul trebuie sa ai grija si la alimentele pe care le consumi in timpul curei. FAc de circa 1 saptamana tratament cu Untoxin pentru a scapa de toxinele din organism , dar pana acum nu vad mari schimbari. O sa tin tot tratamentul pana la capat si sper sa scap in final de starile astea de balonare!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdangiu
Membru
Membru



Data inscrierii: 04/Sep/2013
Mesaje: 2
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 04, 2013 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A folosit careva ***** pentru detoxifiere?
Vad ca in ultima vreme toata lumea il lauda si ma gandeam ca poate l-a folosit careva.

Multumesc!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciolacu
Membru
Membru



Data inscrierii: 14/Feb/2014
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 14, 2014 1:32 pm    Titlul subiectului: Detoxifierea organismului Raspunde cu citat (quote)

Io am mers cu suplimentul ala pe o cura de 4 luni si chiar a functionat. Dupa cura m-am simtit mult mai bine , nu mai aveam stare de balonare si aveam foarte multa energie. Acum nu stiu daca asta e de vina pentru starea mea, sau dieta ori regimul pe care l-am tinut!




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 17, 2014 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mancati zilnic cereale si puteti scapa de balonare happy


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bobocel
Membru
Membru



Data inscrierii: 12/Mai/2015
Mesaje: 12
Locatie: Giurgiu

MesajTrimis: Mar Mai 12, 2015 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca o sa mergi la un doctor el o sa iti spuna cu siguranta ce trebuie sa faci pentru a scapa de toxine. Asta e cel mai indicat lucru.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornea80
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Ian/2014
Mesaje: 100
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 03, 2018 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

georgecoj a scris:
Indiferent de produsele pe care le folosesti pentru a iti detoxifia organismul trebuie sa ai grija si la alimentele pe care le consumi in timpul curei. FAc de circa 1 saptamana tratament cu Untoxin pentru a scapa de toxinele din organism , dar pana acum nu vad mari schimbari. O sa tin tot tratamentul pana la capat si sper sa scap in final de starile astea de balonare!



Dieta cu apa e foarte importanta pentru detoxifierea organismului. Apa este cel mai bun detoxifiant existent.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
magu1981
Membru
Membru



Data inscrierii: 04/Feb/2014
Mesaje: 57
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 24, 2018 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceaiul de menta e extrem de bun pentru balonare si pentru problemele digestive.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate