Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Impins de la ceafa cu bara
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente umeri

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 3:21 am    Titlul subiectului: Impins de la ceafa cu bara Raspunde cu citat (quote)

Stai in picioare sau stand cu spatele drept, tinind haltera de deasupra la nivelul cefei:
Inspira si ridica haltera, tinand spatele in regiunea lombara cat mai drept posibil.
Expira la sfarsitul efortului.
Acest exercitiu foloseste deltoidul, mai ales fibrele posterioare, dar si trapezul, tricepsul brahial si dintatul anterior. Foloseste, dar mai putin, si romboizii, infraspinatusul, rotundul mic si, mai profund, supraspinosul. De asemenea, poti realiza acest exercitiu folosind un suport care ghideaza miscarea halterei. Exista diferite aparate care te ajuta la realizarea acestui exercitiu.

Observatie: Pentru a preveni ranirea articulatiei umarului, care este in mod particular vulnerabila, coboara haltera doar pana la nivelul la care structura unica a umarului si gatului tau iti permite sa o faci confortabil.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2012 6:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot mai mult se recomanda evitarea acestui gen de impins ca si cel de tractiuni la ceafa pt ca la o greutate prea mare sint fortate capsulele rotatoti ale umerilor foarte mult...iar chestia cu nefacutul unei miscari complete tranforma ex intr-unul de triceps...de fapt sergio oliva a spus la intrebarea care e cel mai bun ex pt capul lung al tricepsului: impinsul de la ceafa..dar si a admis ca impinsurile grele de la ceafa sint cauza celor multiple interventii chirugicale care le-a avut la deltoizi de-alungul anilor


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rancilio
Membru
Membru



Data inscrierii: 13/Iun/2016
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 14, 2016 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca ramane un exercitiu de baza. Daca nu fortezi prea tare eu zic ca trebuie facut..


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente umeri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate