Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ce mancam acasa
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
costin31
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Mai/2017
Mesaje: 1
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 20, 2017 11:57 pm    Titlul subiectului: Ce mancam acasa Raspunde cu citat (quote)

Salutari, m-am gandit sa-mi schimb aspectul fizic si m-am lovit de o problema: alimentatia corecta

Sa descriu situatia mea si sa dezbatem putin problema alimentelor

Am 31 de ani, 1.78m, 65kg, sunt genul slab care se ingrasa greu dar se pare ca am facut ceva burta ceea ce ma deranjeaza, nu prea am grasime pe maini si picioare, putina pe pectorali 1...1,5 cm si dezastrul vine la burta 5 cm grosime a stratului am chiar si aripioare in laterale, nu imi place cum imi mai sta cu tricou mulat, se vede burta. Nu stiu sa apreciz procentul de grasime corporala.

In trecut am mai facut pentru periode scurte de timp sala dar niciodata nu m-am documentat in privinta alimentatiei si acum realizez cat de importanta este mancarea.

Am incercat sa calculez cat sa mananc pentru a topi burta si pt a lua in masa musculara si mi-a dat cam asa:

Am zis 35 calorii pe kg zilnic : 35 x 65 kg = 2275 calorii trebuie sa mananc din care

2.2 x 65 kg = 143 g proteine zilnic

2275 : 4 = 568 calorii din grasimi pe care le impart la 9 pentru a afla cate grame de grasimi am voie = 63 g grasimi zilnic dar pt ca vreau sa ard grasimea de pe burta scad pana la 50 g grasimi zilnic

143 proteine x 4 calorii = 572 calorii din proteine
50 grasimi x 9 calorii = 450 calorii din grasimi
2275 - 572 - 450 = 1253 calorii pe care trebuie sa le iau din carbohidrati

1253 : 4 = 313 g de carbohidrati pe zi

Nu stiu cat de bine am calculate, formulele cred ca sunt corecte insa nu stiu daca proportiile stabilite pentru mine sunt alese bine, o fi mult sau putin 35 de calorii pe kg? asta este foarte important, plus ca am pus un deficit de 13 g grasimi pe care l-am inlocuit cu carbohidrati.


Acum incerc sa ma tin de program si e foarte greu pentru ca nu stiu procentajul de proteine, grasimi si carbohidrati pe care il au alimentele, sa nu se inteleaga gresit, mi-am cumparat un calculator in Microsoft Excel pt asta dar tot nu sunt toate alimentele, spre exemplu am fasolea care variaza foarte mult, fiarta are 8.8 g proteine, 0.5 g grasimi, si 22 grame carbohidrati valori valabile pt 100 grame, insa daca mai caut pe net supa de fasole are 5.2 g proteine, 0.4 g grasimi si 15.6 g carbohidrati De unde aceasta diferenta atat de mare? iahnia de fasole 4,3 g proteine, 0,9 g grasimi si 14 g carbohidrati. Eu am mancat spre exemplu mancare de fasole de post, nu am gasit nicaieri pe net valorile pe care le are, deci din strat sunt incurcat.


Este foarte greu sa mentii un regim pentru ca majoritatea mancarurilor sunt pline de grasimi, si am concluzionat ca arat dupa cum mananc...

Am descoperit painea grau intreg de la Vel Pitar, nu fac reclama, ma intereseaza proprietatile ei, 16 g proteine, 0.2 grasimi, si 32 g carbohidrati, pare senzationala si o consum insa am descoperit ca si numarul de carbohidrati poate fi usor depasit, numai proteinele sunt greu de strans, in plus si acestea sunt pe categorii de valoare, presupun ca cele stranse din painea prezentata nu sunt comparabile cu proteinele stranse din pieptul de pui, branza, peste sau oua.

Ca tot vorbesc de oua, daca le fierb si mananc doar albusul, acesta ce valori are? sunt de calitate proteinele dupa ce a fost fiert ?

Am gasit pe piata sunca presata de pui, mezelurile au continut ridicat de grasimi dar sunca presata pare mai ok, insa nu stii ce contine in realitate, poate fi facuta din resturi nu din carne curata....

Alta chestie, carasul gatit 21 g proteine, 2 g grasimi, si 0 carbohidrati dar ce inseamna gatit? daca in prajesc cu ulei nu cred ca mai are valorile astea.

Am luat conserve de ton in saramura, insa nu stiu cat de valoroase sun proteinele produselor din conserve, chiar daca e peste

Dupa ce termin de tastat aici ma duc sa mananc iaurt la galetusa cu 0.1 g grasimi pt a suplimenta proteinele mancate azi ca sa ajung la valoarea necesara.

Stiu ca exista suplimente pe piata, am avut unele destul de scumpe in trecut, dar ma intereseaza sa strang din hrana proteinele

Voi ce mancaruri satisfacatoare ati gasit prin magazine? nu ma refer la cine stie ce alimente scumpe si de fite, ma refer la mancaruri accesibile oricui. Stiu de soia, doar ca mie nu-mi place la gust deloc, nici lintea.
In schimb imi place mazarea din conserva negatita.

Din pacate nu am gasit decat urda si cas de vaca grase cand am fost ultima data la cumparaturi si nu am luat.

Alunele prajite in ulei au 16,8 g proteine, 56,3 de grasimi, si 21,4 de carbohidrati, dar cele prajite fara ulei doar cu sare nu gasesc, par a fi cam interzise in cazul in care fugi de grasimi.

In final voi ce mancati? ce recomandati?

Si inca un lucru: sesizez ca imi este foame mai des. De ce? e adevarat ca acum ma si antrenez, oare pt ca organismal are nevoie de mai mult? Nu sunt suficiente cele 2275 calorii pt mine? sau e pt ca am redus numarul de grasimi?

Multumesc!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate