Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

57 de sfaturi de a scapa de kilogramele in plus
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 12, 2012 12:12 am    Titlul subiectului: 57 de sfaturi de a scapa de kilogramele in plus Raspunde cu citat (quote)



Daca te confrunti cu kilogramele in plus sunt sigur ca ai incercat macar una din dietele pe care le vezi la televizor. Adevarul este ca unele diete iti garanteaza temporar scaderea in greutate, de regula, totusi, greutatea revine imediat ce renunti la dieta. Incepi sa iei kilograme in plus deoarece consumi mai multe calorii decat corpul tau este in stare sa le foloseasca, si nici o dieta nu e in stare sa inlocuiasca obiceiul de a “manca bine”
Corpul tau cere o anumita cantitate de calorii pentru a functiona bine. Daca intradevar vrei sa pierzi din greutate trebuie sa arzi mai multe calorii decat cere corpul tau.
In acest articol sunt prezentate continutul caloric pe care il digeri dar si bineinteles sfaturi si tehnici pentru a te ajuta sa arzi caloriile in plus.
Dar inainte de toate trebe sa te inarmezi cu cel mai important element din toate. Nu e voie de nu stiu ce echipament ce face minuni si nici de nu stiu ce sala performanta. Acest element deja il ai si anume Atitudinea!!!
Daca ai incercat cel putin o dieta, exercitiu sau program dar nu ai avut success, probabil ai nevoie de mai multa incredere in sine. Succesul scaparii de acele kilograme in plus nu se intampla peste noapte ci e nevoie de timp, luati o pauza si intelegeti ca va trece o perioada pana ve-ti vedea rezultatele. Mai intai gandeste-te ce gandire negativa te-a determinat sa renunti la prima dieta(program) si sa-ti atingi scopurile? Tot ce trebuie este o gandire pozitiva. Incearca sa te gandesti la viitor. Incearca sa gandesti la ceva de genu asta:”vreau sa slabesc 10 kilograme inainte de vara” sau “vreau sa slabesc pana la iarna”.
Majoritate nutritionistilor recomanda ca limitata ta zilnica de asimila grasimi este 30% din totalul tau de calorii, dar daca vrei sa scapi de kilogramele in plus limiteaza-ti consumul de grasimi la 20% din totalul caloriilor.

1.Cascavalul este bun, dar nu si grasimile. Incearca asta, baga cascavalul in cuptorul cu microunde si stoarce grasimile din el, ori alege varianta cu grasimi mai putine.
2.Antrenandu-te inainte de a manca te face mai flamand. Fa exercitii dupa ce mananci cand corpul trebuie sa lucreze din greu pentru a digera mancarea.
3.Nu manca in timp ce te uiti la televizor. Datorita concentrarii asupra programului preferat nici nu ai sa realizezi cat de mult mananci.
4.Multa lume renunt la mic-dejun.Trebuie sa mancati dimineata cand corpul arde mai multe calorii.
5.Incercati sa beti cate un pahar cu suc de portocale cu o jumatate- o ora inainte de a manca.
6.Incerca sa evitati uleiul de floarea soarelui.Folositi uleiul de masline.
7.Treceti la laptele degresat.Toti nutrientii sun acolo in afara de grasimi,macar cu 1% mai putin.
8.Incercati sa mancati doar patru oua pe saptamana.
9.Indepartati toata grasimea de pe carne inainte de a o prepara.Ve-ti fi uimiti cat de mult inlaturati continutul de grasime prin acest mic pas.
10.Eliminati mancarea prajita.
11.Folositi sucul lamaii in loc de sare.
12.Nu sariti peste mese.In momentul in care sariti o masa deja o sa mancati mai mult la urmatoarea si ve-ti consuma sigur alimente nepotrivite.
13.Cerifica pe fiecare eticheta:grasimea, zaharul si sarea.
14.Opreste-te de a cumpara alimente pe moment.Fa-ti o lista.
15.Fa cumparaturile o data pe saptamana si intotdeauna dupa o lista.
16.Indreapta-te spre raftul cu fructe si legume cand intri in magazine.Umple cosul cu aceste alimente si vei fi mai putin tentat sa cumperi tot felul de alimente nesanatoase.
17.Daca ai o piata aproape de tine cumpara de acolo fructele si legumele.Sunt mai proaspete, sanatoase si gustoase
18.Asigura-te caca-ti cumperi tot ce trebuie pentru intreaga saptamana.Intoarcerea pe la magazine creste riscul de a cumpara ce n-ar trebuii.
19.Variaza-ti meniul introduce ceva nou in fiecare saptamana.Acesta poate deveni plictisitor cand mananci acelasi meniu in fiecare zi.Incearaca rete sanatoase in fiecare saptamana.
20.Evita mancarea semi-preparata cat de mult poti.Sunt pline cu grasimi sau zahar, fara sa mai pomenim de chimicale.
21.Renunta la mancarea de tip fast-food.
22.Mananca mai mult peste.
23.Mananca mai multe legume, incearca sa combini sis a potrivesti legume proaspete pentru varietate.
24.Inlocuiete sucurile cu apa.
25.Nu renunta la cartofi.Un cartof cartof fiert are 0 grame/grasimi si doar 160 de calorii.Nu manca insa cartofi prajitit care au 13grame/grasime si 480 de calorii
26.Mananca mai multa sala dar nu lasa sa devina plictisitoare.Introduce noi ingrediente.
27.Limiteaza-ti consumul de carne la doar 2-3 portii pe saptamana, si alege carnea “alba”(de pui) in locul celei rosii.
28.Nu trebuie sa renunti la desert, doar trebuie sa-l inlocuiesti.Incearca sa combini fructe proaspete cu iaurt degresat.
29.Introdu alune sau nuci in iaurturi si salate.
30.Inlocuieste paine neagra cu painea graham
31.Prepara mancarea in diferite moduri.In loc de traditionalul mod de a prajii mancarea, inceara varianta cu aburi.
32.Incearca sa reduce cantitatea de mancare la mese.
33.Cantareste-ti fiecare portie de mancare pentru a vedea cat de multa ai sa mananci. Fa lucrul asta de fiecare data cand mananci, ai sa ajungi sa o masori “din ochi”.
34.Tine un jurnal ce sa contina absolut tot ce mananci. Aceste e primul pas de a duce o viata mai sanatoasa.
46.Nu astepta mai mult de 5 ore intre mese sau gustari.Lucrul asta va duce la stabilizarea metabolismului.
47.Combinarea de mancare te-ar putea ajuta sa arzi calorii mai repede cu ajutorul metabolismului.Manca carbohidrati care sunt bogati in fibre vegetale(fructe si legume).Se digera ma greu si iti dau safisfactia de satul.
48.Mananca mai mult iaurt.Iaurtul este bogat in proteine dar si in carbohidrati deci iti da o cantitate mica de energie de a arde proteinele.
50.Mananca fasole.Fasolea este bogata in proteine, fibre, minerale si o sursa mare de energie.
51.Mananca mancare facut pe gratar,cum ar fi pestele sau puiul.
52.Evita pestele prajit sau puiul prajit.
53.Mananc incet, savureaza fiecare inghititura.Astfel eviti sa-ti umpli stomcul fara sa-ti dai seama.
54.Pentru a-ti reduce cantitatea de mancare folosest o farfurie mai mica.
55.Daca iti place placinta, ramai la cea cu fructe.De exemplu cea cu dovleac care are doar 240 de calorii.
56.Iaurtul te poate ajuta sa pierzi din greutate in timp ce iti protejeaza si muschii.Un stiu recent despre oamneii supraponderati care au servit de 3 ori pe zi iaurt,in fiecare zit imp de 12 saptamani au slabit 20% din greutate, 60% mai multa grasime si 81% mai multa grasime abdominala, decat cei care au mancat un numar similar de calorii dar nu produse de dieta.
57.Mananca peste de cel putin 2 ori pe saptamana.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 12, 2012 7:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca incerc sa imi dau seama cum storci grasimile din cashcaval in cuptorul cu microunde rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 12, 2012 7:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acuma serios..toate sfaturile is ok..cu o mica observatie...chestia asta impinsa inainte de lanturile de hypermarket etc cu lactate degresate e o timpenie cit o zi de post...brinza laptele iaurtul ar trebui mincate asa cum le-a lasat mama natura ..cu oricit de mare cantitate de grasime ...nu aia e buba..ci procesatul alimentelor si mincatul ecfesvi de prostii..adica alimente procesate...ar trebui sa mincam majoritatea alimentelor asa cum le-am gasit pe acest pamint..si doar acestea ..nimic altceva..ca nu cred ca cresc chipsuri si dulciuri pe cimp si curg riuri de caca-cola pe undeva


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
admin
Site Admin
Site Admin



Data inscrierii: 18/Noi/2008
Mesaje: 398

MesajTrimis: Joi Apr 12, 2012 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu, am renuntat total la sucuri, de aproximativ 1 an am trecut doar pe apa plata. Cateodata mai beau si apa minerala cu sirop natural, dar foarte rar ... In vreo 6 luni dupa ce am renuntat la Coca Cola si alte balarii asemanatoare, am slabit 12 kg, fara sa fac nimic altceva, respectiv fara sa tin vreun regim, fara sa mananc mai putin ...

Am avut 120 Kg, acum, dupa 1 an de zile am vreo 105 Kg ...




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 12, 2012 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exact..asta ca sa iti dai seama cite rahaturi sint in alimentele procesate..sucurile ce putin sint niste bombe calorice de zahara cu un catralion de aditivi deosebit de periculosi si toxici...i mod normal...alimentatia unui om ar trebui sa contina fructe si legume crude...carne si oua cit mai light gatita...lactate de la surse cit mai naturale consumate asa cum le luam..aici inca avem noroc gasim de la tanti de la sat inca lapte bun si sanatos


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
info
Vizitator






MesajTrimis: Joi Sep 18, 2014 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai nevoie de 57 sfaturi, ci de VOINTA. happy
Incearca, daca nu ai incercat si esti dispus, un program de slabire.
Cele mai multe persoane au slabit minim 4 kg pe luna.

Evident ca este recomandata si miscare.



Sus
cornea80
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Ian/2014
Mesaje: 100
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2018 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sport, miscare si dieta!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate