Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ce trebuie să iei/mănânci înainte de antrenamente ?
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ghostman
Membru
Membru



Data inscrierii: 01/Iul/2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Lun Iul 13, 2009 9:47 am    Titlul subiectului: Ce trebuie să iei/mănânci înainte de antrenamente ? Raspunde cu citat (quote)

Ce trebuie să iei/mănânci înainte de antrenamente ?


Se condiderea ca mesele solide trebuie sa fie luate cu cel putin 2 ore inainte de antrenament(depinde si de cantiatea si tipul alimentelor dar si de organism). Suplimentele pot fi luate cu o ora inainte(carbo si proteine, creatina, vitamine) sau chiar cu 15-30 de minute inainte(aminoacizi, termogenice, ergogenice, creatina lichida etc.)

Masa dinainte de antrenament trebuie sa contina carbohidrati complecsi si cel putin 30 de grame de proteine de origine animala. Daca e un supliment poate contine si carbohidrati mai simpli, dar in acest caz trebuuie luata mai aproape de momentul antrenamenului pentru a preveni o scadere a nivelului energetic datorat raspunsului insulinic, ce dermina un nivel al glucidelor in sange mai scazut dupa perioada de energie crescuta care urmeaza imediat ingestiei carbohidratilor simpli.

De retinut ca in cazul carbohidratilor, celelalte alimente ingerate (grasimi, proteine, fibre) influenteaza absorbtia lor si deci le scade indicele glicemic, ele nemaiprovocand o secretie exagerata de insulina. Creatina ar trebui luata inainte de antrenament (vezi Creatina.). Tot inainte de antrenament ar trebui sa te hidratezi, 200-400 de ml de apa cu doua ore inainte ar fi suficient. Apa totusi trebuie bauta separat de mese, dupa mese la 30-60 de minute sau inainte cu 30-60 de minute.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mar Ian 10, 2012 8:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inainte de antrenament? eu cred ca e necesar ca inainte cu 1 ora jumate 2 sa mananci ceva bogat in proteine si carbohidrati si dupa aceasta masa sa adaugi un complex de vitamine si creatina apoi sa incepi antrenamentul :!: ca,corpul sa aiba de unde sa piarda energie,si restul.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
olimpiu fat
V.I.P.
V.I.P.



Data inscrierii: 19/Noi/2008
Mesaje: 36
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Ian 10, 2012 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar si cardio daca faci, nu e bine pe stomacul gol, nu se vor arde numai grasimi, vei arde si din masa musculara.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 13, 2012 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

masa de inainte de antrenament ar trebui sa fie echilibrata si o idee consistenta, ar trebui sa contina toata cele trei grupuri de macronutrienti, cu urmatoarele specificatii:proteinele sa fie cu asimilare lenta, glucidele sa fie cu indice scazut , deci carbohidrati complecsi, si grasimile intr-o cantitate rezonabila si de origine animala, in functie de cit de copioasa este masa antrenamentul poate incepe la 2-3 ore de la servirea acestei mese, avind aici in vedere si metabolismul persoanei, lent sau rapid




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Ian 13, 2012 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mancarea mea preferata inainte de antrenament este 400-450ml lapte cu cca 150gr fulgi de ovaz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 14, 2012 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de-asemenea antrenamentul merge vizibil mai bine daca ai reusit pina la ora la care te antrenezi sa iei 2-3 mese, dar acest lucru variaza in functie de programul zilnic al fiecaruia...masa trebuie sa fie nici prea voluminoasa nici prea subtirica, pt ca in consecinta antrenamentul va fi sau unul nereusit sau vor exista probleme de disconfort digestiv


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am inteles ca fructele sunt foarte bune inainte de antrenament citrice sau un mar sau struguri
ofera energie



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stai un piculetz...de oferit orice aliment ofera energie...acuma mai trebuie disecat ce fel de energie este aceasta...daca e sa ne referim strict la carbohidrati,daca era vorba de fructe, se impart in simpli si complecsi...cei simpli ridica brusc nivelul de insulina iar cei complecsi o fac moderat spre letn.si au un fel de sistem time-release sau sustain-released..adica cu eliberare treptata...inainte e antrenament e recomandat sa se consume carbohidrati complecsi...exemple foarte bune ar fi ovaz,orez etc


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate