Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Presa inclinata
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente picioare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 04, 2012 10:39 pm    Titlul subiectului: Presa inclinata Raspunde cu citat (quote)

Pozitioneaza-ti spatele corect pe suportul aparatului, cu picioarele usor departate:
Inspira si elibereaza piedica, apoi indoaie genunchii complet astfel inca coapsele sa atinga sau sa fie foarte aproape de torace.
Intoarce-te in pozitia initiala, expira la sfarsitul miscarii.
Pozitionarea picoarelor mai jos pe suport izoleaza cvadricepsul. Pozitionarea picioarelor mai sus pe suport solicita muschii fesieri si ischiogambieri. Pozitionarea picioarelor la distanta concetreaza efortul asupra adductorilor.

-

Atentie! Pentru unele persoane, folosirea presei cu greutati mari trebuie facuta cu prudenta pentru ca poate produce dislocarea articulatiei sacroiliace.
Acest incident poate provoca spasme musculare foarte dureroase.

Observatie: Persoanele cu dureri de spate care nu pot realiza genoflexiuni, pot realiza acest exercitiu. Totusi ei nu trebuie sa ridice niciodata spatele de pe suport.



1. Folosirea intensiva a muschilor fesieri si ischiogambieri.


2. Folosirea intensiva a cvadricepsului


3. Folosirea intensiva a adductorilor


4. Folosirea intensiva a cvadricepsului



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt incepator si folosesc cam 70 kg la presa. Mie personal mi se pare ca simt o presiune mare in spatele inferior. Poate nu execut eu corect?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

70kg la presa nu este o greutate mare.Stai cu spatele lipit de banca,adica sa nu`l ridici...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
70kg la presa nu este o greutate mare.Stai cu spatele lipit de banca,adica sa nu`l ridici...

asta ziceam si eu, ca 70 kg nu e mult si nu ar fi trebuit(poate) sa simt o presiune mare la spatele.Nu prea ridic spatele de pe banca




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greutatea nu este esentiala!..atita timp cit faci o repetare in care simti tensiunea musculara si pe partea negativa a miscari si pe partea pozitiva e ok..daca poti face 6-12 repetari greutatea e buna...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jackzorn
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2012 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu executam uneori acest exercitiu in trei feluri, insa mai rar, faceam asa : 1.Labele picioarelor paralele, 2.Calcaiele apropiate si varfu degetelor indreptate catre exetrior, 3.Varfurile degetelor apropaite iar calcaiele departate, doar ca puneam greutati moderate, si repetari ceva mai multe...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Vin Mar 09, 2012 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sandueduard a scris:
sunt incepator si folosesc cam 70 kg la presa. Mie personal mi se pare ca simt o presiune mare in spatele inferior. Poate nu execut eu corect?

Astazi am fost din nou la sala si am lucrat picioare. Am reusit sa imi dau seama ce faceam gresit. Ma pozitionam cu spatele putin mai sus si asta facea sa simt acea presiune in spatele inferior.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 10, 2012 7:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de regula eu inclinta presa cit se poate de mult in spate..la noi la sala e reglabil spatarul..de ce?..pt ca pozitia mai naturala e sa fi mai intins..nu mai adunat,mai impachetat...in plus..obtii o amplitudine a miscarii mai mare..si mai un truc..pe tot parcursul executiei..incercati sa stati cu spatele cit mai lipit de spatar,cit mai cambrat si stati incordat din tot corpul..asa nu va veti accidenta.orice moment de relaxare sub ideea ca aveti acolo spatarul sa va ajute va poate duce la accidentare


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Antrenamente -> Antrenamente picioare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate