Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Program de alimentatie pentru elevi, studenti
     email

Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 7:41 pm    Titlul subiectului: Program de alimentatie pentru elevi, studenti Raspunde cu citat (quote)

Program de alimentatie pentru elevi, studenti si lucratori de birou

Am facut un program de alimentatie care vine in ajutorul tinerilor care practica culturismul in timp ce umbla in prima parte a zilei la scoala. Deoarece am fost si eu student stiu cat de greu este sa faci munca de nota 10 si la scoala si la sala. Multi baieti de la sala care umbla la scoala, sau oameni care lucreaza in bioru vin cu scuza: “nu pot sa mananc in prima parte a zilei, fiindca sunt la ore/munca”.
In acest program incerc sa prezint cateva alternative pentru alimente care se pot consuma si la scoala sau la orice loc de munca fara problema si in aceasi timp te pregatesc pentru schimbul doi, cel de la sala:D. Daca nu mananci in prima parte a zilei sunt sigur ca nu pot sa dai 100% la sala.
Problema celalalta cu care se confrunta un student sau elev este lipsa baniilor. Nu zic ca nu este costisitor sa mananci sanatos si sa iei suplimente. Dar de multe ori totul depinde de vointa. Daca vrei sa te faci mare trebuie sa faci sacrifici, si tot timpul ai posibilitati. Eu cand eram elev, nu ieseam seara in oras, nu pierdeam bani la suc, bere etc. Nu mergeam la excursi cu clasa si puneam deoparte bani ce dadeau parinti big grin. Nu luam haine in fiecare saptamana numai pentru ca e la moda. Sa nu vorbim despre tigari, benzina si alte lucruri cu care poti face economi. Numai trbeuie sa decizi ce este important pentru tine. Multi umbla cu masini, motociclete scumpe care consuma o avere si plang ca nu are rost sa bagi bani in sport si in culturism. Tu trebuie sa decizi ce este cu adevarat important pentru tine, si pentru ce merita sa faci sacrificii. Ca si alimente am scris numai ce este strict necesar ca sa cresti musculara. Nu am scris sa mananci somon sau carne de vita zi de zi, in loc poti sa iei necesarul de proteine din piept de pui, branza de vaca si oua. Alimentele astea sunt accesibili la pret. Si deoarece nu poti asigura cantitatea necesara de proteine numai sin alimente recomand si suplimente nutritive, macar 1 shake pe zi dupa antrenament.

Masa Nr 1.
Variante:
-200gr Fulgi de ovaz + 2 cupe de Whey Protein amestecat in blender cu 500ml apa
sau
-Paine integrala 51% (de la Kaufland) + 5 albusuri de oua, 1 galbenus
sau
-1 cutie de cottage cheese sau 200gr branza de vaca + 200gr fulgi de ovaz sau muzli
sau
-1 iaurt natur + 200gr fulgi de ovaz sau muzli
Un produse de multivitamine

Masa Nr 2.
Variante:
-5 Felii de orez expandat + shake cu 2 cupe de Whey Protein
sau
-2 placinte din fulgi de ovaz
sau
-1 cutie de cottage cheese sau 200gr branza de vaca + 200gr fulgi de ovaz sau muzli
sau
-1 iaurt natur + 200gr fulgi de ovaz sau muzli

Masa Nr 3.
Variante:
-300gr de orez + 250gr de piept de pui (sub forma de snitele sau tocanita etc)
sau
-300gr de orez + 5 albusuri de oua, 1 galbenus
sau
-300gr de orez + 1 conserva de ton (intreg in apa !!!)

Inainte de antrenament un produs pe baza de creatina minim 5gr

Masa Nr 4.
Dupa antrenament:
Variante:
-2 cupe de Whey Protein + 1 cupa Dextroza sau Maltodextrin + 10gr glutamina
sau
-4 cupe de Weightgainer + 10gr glutamina

Masa Nr 5.
Variante:
-300gr de orez + 250gr de piept de pui (sub forma de snitele sau tocanita etc)
sau
-300gr de orez + 5 albusuri de oua, 1 galbenus
sau
-300gr de orez + 1 conserva de ton (intreg in apa !!!)


Masa Nr 6.
Variante:
-1 cutie de cottage cheese sau 200gr branza de vaca amestecat in blender cu 500ml apa + 10gr glutamina
sau
-5 albusuri de oua, 1 galbenus + legume
sau
-250gr de piept de pui (sub forma de snitele sau tocanita etc)
sau
-5 albusuri de oua, 1 galbenus
sau
-1 conserva de ton (intreg in apa !!!)



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
BodyBuilder
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Ian/2012
Mesaje: 14
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Suplimente recomandate:












Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alimente ieftine si calitative sint ouale, fulgii de ovaz


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Feb/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu ceea ce ati scris acolo Domnul Huni.Intr-adevar nu este imposibil.Dar banii chiar sunt o problema, iar ceea ce ati scris dumneavoastra acolo necesita bani greuti.In ziua de azi marea majoritate a studentilor primesc 100-150 de RON pe saptamana, banii lor de buzunar.In conditiile in care 20 de ron sa zic se duc saptamanal pe sala, cum propuneti dumneavoastra sa fie investiti restul de 130 de ron pt crearea unui regim alimentar?Astept raspunsul dumneavoastra si daca se poate un ID de messenger sa va adresez mai multe intrebari daca se poate.Va multumesc big grin .




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 7:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
alimente ieftine si calitative sint ouale, fulgii de ovaz


Pana si ouale se scumpesc :cry:



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dap
cica va fi 1leu bucata
prima data credeam ca totul e facut intentuionat ca sa scoata mai multi bani din oua de paste. Dar se pare ca din 11 ferme din tara 8 au fost inchise.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda...eu gasesc acum cu 50-60bani bucata dar nu sunt foarte mari...si asa sa mananci 10-15 albusuri la o masa ...ajunge sa te coste ceva,fata de cum erau inainte 35-40 bani..

Offtopic: Huni,te saluta Nandy...



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce mai face bulangiul ala?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 25, 2012 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bulangiu ? :lol: e instructor la sala aia unde merg




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 8:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sint asa de furios pe faza cu oaule de nu-i adevarat..sa vedem cine o sa le cumpere..eu nu..e bataie de joc...sa triplezi pretul lor..o sa trec pe pulpe de pui la bax mare..ca asta ramine ultimul resort relativ ieftin de proteine...citeodata ma intreb daca tara asta poate deveni mai ordinara decit este...si din pacate aproape zilnic primesc cite un da..imi e scirba...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alin
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Feb/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, halal forum.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

argumenteaza...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
bulangiu ? :lol: e instructor la sala aia unde merg


mamaaa daca si Nandi e instructor e problema mare cu Brasovul. Eu de asta am plecat de acolo.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
sint asa de furios pe faza cu oaule de nu-i adevarat..sa vedem cine o sa le cumpere..eu nu..e bataie de joc...sa triplezi pretul lor..o sa trec pe pulpe de pui la bax mare..ca asta ramine ultimul resort relativ ieftin de proteine...citeodata ma intreb daca tara asta poate deveni mai ordinara decit este...si din pacate aproape zilnic primesc cite un da..imi e scirba...


Si eu mai nou mananc si pentru mic dejun carne ca iese mai ieftin



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 26, 2012 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

powerhuni a scris:
Urdea Silviu a scris:
bulangiu ? :lol: e instructor la sala aia unde merg


mamaaa daca si Nandi e instructor e problema mare cu Brasovul. Eu de asta am plecat de acolo.


stai linistit..in toata Romania asta e o problema..nu se cauta si nu se pune acent pe calitate..asta pt ca marea masa de patroni sint niste idioti care nu au nimic in comun cu sportul..te miri ce retarzi sint instructori la 90 la suta din sali



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate