Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Proteinele
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 22, 2012 11:10 am    Titlul subiectului: Proteinele Raspunde cu citat (quote)

Despre proteine:

Proteinele reprezinta baza vietii,servind ca materie de constructie a corpului si asigura o buna functionare a acestuia.Din pacate ,chiar si multi sportivi manifesta o ignoranta crasa vis-a-vis de proteine,necunoscand nici macar alimentele care au continut proteic.
Din punct de vedere al calitatii,proteinele sunt continute de carnea slaba (curcan,gaina,vita,peste) ,in oua precum si in produsele lactate cu un continut scazut de grasimi ( lapte,branza,cas).
Sportivii ca de altfel si alte persoane care opteaza pentru un stil de viata sanatos,agreaza sistemul de hranire constand in mese multiple (5-7),renuntand la modul traditional de hranire,care consta in 2-3 mese pe zi.
Servirea celor 5-7 mese amelioreaza digestia,optimizeaza fluxul nutritional si minimizeaza depunerile de grasime corporala.Cu orice prilej,la fiecare masa trebuie sa asiguram necesarul proteic pe care organismul nu-l poate acumula precum procedeaza cu carbohidratii si grasimile,pentru care este abilitat de a produce stocuri.

Rolul suplimentelor alimentare:

A servi mai multe mese pe zi este un fapt benefic,dar aceasta problema isi gaseste o rezolvare mai anevoioasa in practica.O persoana sanatoasa din punct de vedere clinic,deci o persoana normala este capabila sa ia de regula 3 mese,dimineata,la pranz si seara,in aceasta ordine de idei,suplimentele nutritive reprezinta o alternativa reala,putand fi consumate de 1-3 ori pe zi.Pe langa aspectele de ordin practic,suplimentele nutritive au marele avantaj de a contine proteine in concetratie ridicata,pe care organismul nu le poate obtine atat de simplu prin alimentatia traditionala,mai ales din punct de vedere cantitativ.
Un exemplu bun este acela al proteinelor din zer,care reptrezinta abia a 20-a parte din continutul de zer.IN acelasi registru al valorilor,zerul este considerat la randul sau drept o proteina foarte valoroasa,fiind cea mai importanta sursa de proteine naturale,efectele ei fiind benefice sportivilor cu precadere dar si persoanelor obisnuite care doresc sa-si amelioreze starea de sanatate.

Valoarea biologica a catorva substante proteice:
-proteine din zer 104-159
-oul intreg (albus + galbenus) 100
-lapte 91
-albus de ou 88
-carne de vita slaba 79
-carne de pui 79
-cazeina 77
-soia 74

Cateva adevaruri despre concentratele proteice:
-nu exista concentrate proteice cu un continut superior nivelului de 90%,proteine
-nu exista de asemenea concentrate proteice cu 0% grasimi sau carbohidrati
-proteinele derivate din lactate au cel mai bun efect in construirea masei musculare
-proteinele provenind din soia nu sunt benefice persoanelor de sex masculin deoarece stimuleaza secretia hormonilor estrogeni,care determina anumite modificari in organism si in plus au o valoare biologica redusa



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 22, 2012 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

citeva particularitati:

un sportiv natural poate asimila la o masa intre 20-40 grame de proteine
...f important in caz de excedent caloric sau in lipsa totala de suport energetic(glucidic sau lipidic...da...proteinele pot fi transformate in glucoza..de accea la dieta keto de regula daca nu se asigura cantitate suficienta de grasimi corpul va incepe sa foloseasca proteinele proprii sau cele ingerate pt energie,rezultind in pierdere de masa musculara)



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valentin-laurentiu
Membru
Membru



Data inscrierii: 05/Feb/2012
Mesaje: 12
Locatie: Sat Vulpesti Comuna Buzoiesti Judetul Arges

MesajTrimis: Dum Feb 05, 2012 10:24 pm    Titlul subiectului: proteinele Raspunde cu citat (quote)

intradevar proteinele sunt printre cele mai folositoare in culturism,muschii muncesc
si trebuie hraniti de aicea exista nevoia de suplimente nutritive inafara de alimentatie.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apulabeteable
Membru
Membru



Data inscrierii: 11/Feb/2012
Mesaje: 10
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Feb 11, 2012 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt curios totusi cat de bine ar merge produsele pt. cresterea masei musculare (gen creatina monohidrat pe care o administram inaintea antrenamentului) in combinatie cu concentratele proteice (pe care le administram de regula imediat dupa terminarea antrenamentului)?




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai iti pot spune ca ii combinatia perfecta pentru a pune masa musculara mai repede.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideea e sa mentii o balanta a aminoacizilor in singe constanta si pozitiva...adica a asigura corpului pe parcursul unei zile tot timpul combustibilul plastic pt refacere si crestere musculara...f simplu...hranirea lor la intrevale constante cu o cantitate suficienta de proteine...momente importante?..la trezire...cam cu o ora inainte de antrenament,dupa antrenament,inainte de culcare..chiar si in timpul noptii...pe parcursul zilei odata la 2-4 ore...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e36fanatik
Membru
Membru



Data inscrierii: 02/Mar/2012
Mesaje: 32
Locatie: Baraolt

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2012 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este un lucru stiut de toata lumea faptul ca grasimile sunt rele, carbohidratii sunt suspecti pentru organismul fiecaruia si proteinele sunt inofensive - sau cel putin asa credeam cu totii. In timp ce majoritatea proteinelor sunt bune, exista totusi o categorie care dauneaza organismului.

Inca din 1990 au fost popularizate o multime de diete care recomandau consumul unei cantitati mari de proteine si consumul redus de carbohidrati. Asadar, intr-o perioada de doar cativa ani de zile proteinele au crescut in topul preferintelor (tot mai multa lume luand suplimente proteice sau batoane) si, implicit, si consumul de carne de peste, vita s-a marit.

Insa mare atentie ca nu toata carnea de vita este la fel de bogata in proteinele bune: de exemplu exista o mare diferenta intre un cheeseburger si o friptura din muschi de vaca.
In primul rand se presupune ca proteinele fac bine organismului nostru, dar cum actioneaza ele de fapt? Proteinele sunt esentiale intr-o dieta echilibrata, deoarece dezvolta musculatura si mentin colagenul. Proteinele constituie piatra de temelie a enzimelor, hormonilor, factorilor imunitari si a multor molecule esentiale pentru organism.

Potrivit unor studii efectuate in Statele Unite ale Americii, un adult are nevoie de minimum un gram de proteine pe zi pentru fiecare kilogram in parte ca sa fie asigurata sanatatea tesuturilor.
Asta nu insemna ca poti face exces de proteine. Cu toate ca nu exista studii care sa indice faptul ca un consum excesiv poate avea efecte nocive asupra organismului, trebuie sa fii atent la cantitatea ingerata.



Important este sa deosebesti proteinele bune de cele rele si sa-ti cunosti limitele. O proteina buna poate fi cunsocuta dupa nutrientii de baza, dupa modul de ingrijire si recoltare, dupa acizii grasi Omega 3 si dupa cantitatea mare sau mica de grasimi saturate. Acizii grasi Omega 3 sunt un tip de grasimi polinesaturate - grasimi bune - care se gasesc in carnea de peste, cu proprietati benefice pentru persoanele cu probleme de inima.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
e36fanatik
Membru
Membru



Data inscrierii: 02/Mar/2012
Mesaje: 32
Locatie: Baraolt

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2012 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Produsele din soia

Au nascut numeroase controverse. Daca la inceput, aceste produse aveau ca target vegetarienii stricti, in prezent si-au extins publicul fiind considerate un fel de "mancare speciala, extra". Si asta numai datorita faptului ca este o proteina vegetala, care imbina numerosi nutrienti de baza.

Atentie! Consumul excesiv de soia poate conduce si la efecte adverse (alterarea sintezei hormonilor), pentru ca soia contine fitochimicali si fitoestrogeni cu efecte benefice pentru femeile aflate la menopauza, dar mai putin benefice pentru celelalte.

Singura modalitatea de a avea o sanatate de fier este prin adoptarea unei diete echilibrate - una care sa asigure necesarul zilnic de nutrienti esentiali si o senzatie de satietate.
De exemplu, cu toate ca ne gandim la orez sau la paste ca fiind carbohidrati, trebuie sa stii ca o farfurie de orez fiert contine 5 grame de proteine, iar una de paste chiar 7 grame de proteine. De aceea este atat de importanta o dieta echilibrata, si nu una saraca in carbohidrati (de exemplu).



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2012 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideea este ca sursele de macronutrienti sa fie de calitate.. adica mai ales carbohidratii si grasimile sa fie surse mai sanatoase.. adica carbohidratii cu indice glicemic mic, glucidele complexe nu cel simple (ex f bun ovazul) si grasimile sa fie cele santoase necesare organismului (vezi ulei peste in cinepa ulei de masline oleaginoase-nuci seminte).




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
srn_tm
Membru
Membru



Data inscrierii: 18/Dec/2013
Mesaje: 1
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Dec 19, 2013 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am o intrebare legata de proteine dar prima oara sa va spun ca am 27 de ani, 1.85, 82kg dupa ce am slabit 10kg, mananc f putini carbohidrati.
Vreau sa imi tonifiez muschii, eventual sa pun putina masa musculara dar fara sa ma ingras la loc.
M-am gandit sa iau proteina care cotine f putin carbohidrati si sa am un regim alimentar low carbo.
Am acasa un kettler fitmaster si o banca pentru piept la care am inceput sa fac antrenamente.

Ce ziceti ? isi au rostul proteinele pentru ce vreau eu ? M-am gandit la 100 whey protein....oare ma ingrasa daca am grija la carbo ? am inteles ca s-ar lua si cu dextroza dar eu nu vreau pentru ca sunt oarecum carbo
In afara de proteine, mi-ati recomanda si/sau altceva ?

Astept pareri,
Multumesc



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Dec 23, 2013 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut. ia proteina simpla, fara dextroza in cazul asta. pe langa mai poti opta la un complex de vitamine cen Vitabolic de la Biotech si niste aminoacizi XAMino 14000 , le gasesti pe site-ul asta la rubrica magazin. Ceea ce ai tu acasa te ajuta dar in timp te vei plafona si nu vei mai avea progrese, de aceea e bine sa incepi sa mergi la o sala mai dotata cu gantere si alte aparate.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Alimentatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate