Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Regim de slabire - varianta proprie "de post"
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 6:38 pm    Titlul subiectului: Regim de slabire - varianta proprie "de post" Raspunde cu citat (quote)

Buna!

Am 29 de ani, 1.70 inaltime si 84 de kg. Ar trebui sa slabesc cel putin 10 kg, maxim 15-18 kg.
Am un job static, in care stau la birou cam 8-1o ore pe zi.

M-am mai documentat despre slabire si asa mai departe si m-am gandit sa aplic urmatoarea strategie, pentru urmatoarele 7 saptamani, cat va dura postul pastelui. Mentionez ca obisnuiesc sa tin posturile de peste an, si ca atare a trebuit sa imi adaptez dieta in acest sens. De asemenea am un job de birou, si am destul de mult de lucru in perioada care urmeaza . Din acest motiv am introdus in programul de dieta Calciu+Magneziu si alte vitamine.

Dimineata:
- O tura de exercitii pe care le pot face acasa.
- O ceasca de ceai verde indulcit si un bol de fulgi de ovaz. La portia de fulgi de ovaz voi adauga o portie de Iso Soy (un concentrat proteic, ce contine 22 de grame de proteina; proteine specifice din Soia). Iau L-Carnitina, 1-2 bucati.
[ Total : 400 ? 450 calorii, din care 30 grame proteine, 60 grame gucide, 5-6 grame lipide ]

O gustare la ora 10 compusa din: o cana de ceai verde la care sa adaug: vitamina C ? 500 mg, vitamina E ? 100 mg, o pastila de Calciu + Magneziu + Vitamina D3, o pastila de Omega 3. Mai adaug un mar sau o alta fructa.
[ Total 30-40 calorii, 7 grame glucide]

Pranz : fasole fiarta (200-250 grame) si condimentata (fara ulei) la care voi adauga diverse legume sau muraturi. Fara paine. Fructe la desert (mere / portocale). Eventual se poate varia cu iahnie de fasole, ciorba de fasole, etc. Esentialul este ca la pranz sa fie aproximatv 1000 de calorii si cel putin 40-50 de proteine.
[ Total 1000 calorii, 50 grame proteine, 110-120 grame glucide ]

Gustarea dinainte de piscina:
- o ceasca de ceai verde + un mar.
- o portie de IsoSoy.
[ Total 120 calorii, 7 grame glucide]

Piscina. Inainte de piscina voi lua un Burn Fx, combinat cu vitamina C, vitamina E si Calciu. Dupa piscina voi lua doua pastile de L-Carnitina.

Seara: o salata verde cat mai mare (ca sa tina de foame) cu ulei, sare si lamaie. Eventual putin condimentata cu zahar, otet, piper, etc.
[ Total (maxim) 100 calorii ]

Inainte de culcare: voi lua Calciu + Magneziu + Vitamina D3 (Biofarm). Din nou cateva exercitii de miscare.

In restul zilei eventual mai beau un ceai verde, in anumite pauze.

Am introdus la micul dejun o portie de fulgi de ovaz, intrucat este o cereala care contine multe fibre, cu un continut ridicat de glucide, si o cantitate apreciabila de proteine. Ovazul este cunoscut si pentru efectul sau in combaterea grasimilor, in special in reducerea colesterolului in sange. Ceaiul verde are la fel efect in arderea grasimilor, iar vitamina C la fel contribuie si ea. Pastila de Omega 3 contribuie la reducerea grasimilior daunatoare si ofera suport activitatii intelectuale. Vitamina E ofera suport pentru acuitatea vizuala si intretinerea ochilor, cu efect de asemenea in arderea grasimilor. L-Carnitina este utilizata in procesul de ardere al grasimilor. Burn FX este de asemenea util in arderea grasimilor.

Concentratul proteic ISO-SOy este introdus in alimentatie deoarece in perioada de post cu greu se poate realiza un aport corect de proteine. In total in decursul unei zile se acumuleaza: 30+50+22 de grame de proteine, care sunt distribuite relativ uniform in decursul unei zile. Pentru greutatea mea de 84 de kilograme necesarul ar fi in jurul cifrei de 70-80 de grame de proteine. Deci cele 20 de grame sunt pentru a veni in sprijinul curei de slabire. Pe parcursul unei zile cantitatea de lipide este nesemnificativa, de maxim 10-15 grame de lipide. In schimb cantitatea de glucide este relativ mare, de aproximativ 180 de grame. Motivul, pentru care cantitatea de glucide este mare se datoreaza faptului ca am o activitate intelectuala ridicata la job, ceea ce necesita un consum de glucide relativ ridicat. Deci practic in meniu exista 100 grame proteine, 10 grame grasimi, si 180 grame de glucide (carbo-hidrati).

In total pe parcursul unei zile totalul este de 1700 calorii (aproximativ), in conditiile in care necesarul zilnic este de 2250 in cazul meu, iar rata metabolica de baza este de 1876. Deci consumul de alimenta va oferi sub rata metabolica de baza, insa nu foarte mult sub aceasta. In plus vitaminele, mineralele si Omega 3 sper sa ma ajute sa ma mentin la capacitatile mele intelectuale normale.

In ceea ce priveste activitatea fizica ma gandesc la urmatorul plan de bataie:

Am acces la piscina 6 zile din 7. Sunt din Timisoara. Daca cineva s-ar oferi sa vina cu mine zilnic la piscina as aprecia tare mult. Daca vreun timisorean este pe aici si este interesat sa dea un semn de viata. Ma gandesc sa ma apuc serios de sport, insa cum spuneam si inainte daca as gasi pe cineva cu care sa ma insotesc ar fi excelent. Ma gandesc sa incep cu 10 ture de bazin pe zi, 6 zile din 7. In a doua saptamana sa cresc la 11 ture de bazin, si tot asa pana ajung la 20 de ture de bazin.

La bazin mai am acces la: bicicleta fitness, banda de alergat, bancheta pentru abdomene si alte aparate. Nu ma intrebati ce fel de aparate sunt, eventual o sa ma interesez si am sa va spun. M-ar interesa sa imi indicati ce fel de exercitii sa fac, pe langa turele de bazin !?

Acasa mai pot face o genoflexiune, o flotare sau un abdomen, dar cam atat. Imi puteti da cateva exemple de cum as putea sa le organizez: cate serii sa fac zilnic, cate repetari in cadrul fiecarei serii, etc. Cam cate repetari, serii si-ar face efectul ? Eventual si cateva indicatii de crestere in timp: de xemplu sa zicem ca incep cu 20 de flotari per serie, si apoi incrementez cu cate 5 unitati saptamanal in mod liniar sau exista si anumite puncte critice unde trebuie sa stau mai mult de o saptamana. Sa zicem ca fac in saptamana S1 20 de flotari per serie, in S2 25 flotari per serie, in S3 30 de flotari per serie, si tot asa. Ar fi de exemplu nevoie ca 40 de repetari sa fac nu numai in in S5 cat si in S6? Unde ar trebui sa ma opresc ?? Nu de alta, dar daca nu imi fac un grafic voi lincezi lui in sir facand doar 30 de flotari per serie, respectiv o serie dimineata si alta seara.

Analog, ma gandesc sa incep sa alerg. Pentru inceput voi incepe cu 15 minute de alergat dimineata, si 15 seara. Iar apoi voi icrementa cu cate 5 minute saptamanal, pana cand voi ajunge la 30 minute dimineata, si 30 de minute seara, adica o ora de alergat pe zi.

In tabelul de mai jos am facut o schita cu eventualele exercitii. Ma gnadesc sa fac atat dimineata cat si seara, de fiecare data cate trei ture, mai putin alergatul. In plus la piscina pe langa turele de bazin, mai adaug zilnic jumatate de ora de bicicleta, si sauna.

Rog pe cei avizati in domeniu sa-si dea cu parerea. Orice observatii sunt bine-venite.

Va multumesc!




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

citeste un pic forumul...si pe linga asta ia in considerare citeva principii majore:
mese mai mici si mai dese(odata la aprox 3 ore)..combina daca poti antrenamentul specific ca si exercitii de culturism cu cel de cardio...bea multa apa 3-4 litri...incearca sa pui baza in alimentatie pe surse de proteine :carne oua...surse de carbohidrati complecsi: legume, anumite fructe ovaz...surse de lipide sanatoase:oleaginoase(nuci,seminte),ulei de peste,ulei de masline...si da..include un multivitaminizant ( de exemplu ieftin si bun http://suplimente-culturism.ro/devil-nutrition/devil-multivitamin-multimineral.html )



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa tii post si sa si slabesti sanatos este destul de greu...dar nu si in cazul in care nu-ti doresti sa ai si o masa musculara vizibila.
Sfatul meu,apuca-te si de un antrenament la sala de forta,vezi ca sunt mai multe detalii pentru incepatori pe forum(antrenament,alimentatie,cardio etc)

Succese!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa mentionez ca proteina din soia nu prea este recomandata barbatilor,bineinteles in cantitati mari.Din punct de vedere calitativ proteina din Soia are nivelul cel mai mic de aminoacizi,in comparatie cu restul surselor de proteina de baza: zer,lapte,oua,carne etc.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
Sa tii post si sa si slabesti sanatos este destul de greu...dar nu si in cazul in care nu-ti doresti sa ai si o masa musculara vizibila.
Sfatul meu,apuca-te si de un antrenament la sala de forta,vezi ca sunt mai multe detalii pentru incepatori pe forum(antrenament,alimentatie,cardio etc)
Succese!


Mersi de sfat. Ma intereseaza in primul rand sa dau jos din kilograme. Pentru mine este un efort si sa ma duc zilnic la piscina, ma refer din punctul de vedere al timpului. Lucrez de dimineata pana seara zilnic, iar in perioada care vine trebuie sa imi finalizez si teza de doctorat. Piscina ia minim 2 ore cu mersul pana la piscina, dus, sauna, etc.

Daca as reusi in 7 saptamani sa dau jos 8-10 kg as fi multumit.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urdea Silviu a scris:
Am uitat sa mentionez ca proteina din soia nu prea este recomandata barbatilor,bineinteles in cantitati mari.Din punct de vedere calitativ proteina din Soia are nivelul cel mai mic de aminoacizi,in comparatie cu restul surselor de proteina de baza: zer,lapte,oua,carne etc.


Multumesc de sfat, voi tine cont de asta si cred ca o sa caut altceva.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ShaDoZ a scris:
citeste un pic forumul...si pe linga asta ia in considerare citeva principii majore:
mese mai mici si mai dese(odata la aprox 3 ore)..combina daca poti antrenamentul specific ca si exercitii de culturism cu cel de cardio...bea multa apa 3-4 litri...incearca sa pui baza in alimentatie pe surse de proteine :carne oua...surse de carbohidrati complecsi: legume, anumite fructe ovaz...surse de lipide sanatoase:oleaginoase(nuci,seminte),ulei de peste,ulei de masline...si da..include un multivitaminizant ( de exemplu ieftin si bun http://suplimente-culturism.ro/devil-nutrition/devil-multivitamin-multimineral.html )


Multumesc mult pentru sfaturi.

Carne, oua din pacate nu pot consuma tinand cont ca este perioada postului mare,Ulei de peste nu consum, la fel din motivul postului, insa apelez la Omega 3. Voi lua in considerarea partea cu oleaginoasele. Ovaz din cate ati remarcat este in alimentatie.

Din pacate nu pot trimite mesaje personale, nu inteleg din ce cauza. Se poate sa imi lasati datele dumneavoastra de contact, pe adresa x.terd@yahoo.ro. Am remarcat ca sunteti cadru medical si cred ca un consult, o discutie nu ar strica. Multumesc mult!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 20, 2012 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vrei sa stii parerea mea despre post..brutala si sincera? este o timpenie...coprul are nevoie de anumiti nutrienti tot timpul...si decit sa tina omul post si dupaia restul anului sa manince aiurea mai bine sa manince tot timpul echilibrat si sa ofere nutrientii necesari zi de zi..ca si cum ai spuen ca in anumite perioade e interesant sa nu respiram...stii...dumnezeu a dat omului creier ca sa il foloseasca ..vorbesc la modul general aici,doamne fereste nu este o referire la persoana ta...si aici la partea cu judecatul si logica se presupune ca omul isi da seama ce ii face bine..pt ca principalaidee trebuie sa fie sanatatea..oricu eu sint programat sa gindesc asa..si daca e s ao dam un pic in filosofie..nu e pacat ce baga si c enu baga omul in gura..ci daca se gindeste tot timpul..oaaa..abia astept sa treaca postul s ahalesc carne..daca e sa fie sinceri cu insisi oameni sa spuna ca vreunul nu se gindeste la sa ceva..minte ca un pinochio...alte lucruri sint importante ca viata spirituala si nu prostii din astea si dogme incuiate impuse de o insitutie bolnava ea insasi ca si moralitate...sfatul meu..maninca tot timpul anului echilibrat, cite un pic din fiecare si iti fa fi ok si vei si arat la un moment dat bine...felul acesta de a minca acum asa si dupaia altfel nu te va ajuta nici sa slabesti si nici nu este sanatos


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pun aici sa fac lectii de religie, dar ....

bunicul, este preot ortodox, si are aproape 90 de ani si nu a fost in viata lui la doctor sau la spital. Este intr-adevar mai plinutz, dar doar atat. Si bunica si bunicul tin toate cele patru posturi pe an si nu au probleme de sanatate de nici un fel.

strabunicul, la fel a fost preot ortodox. S-a nascut la 1895 si a murit in 1997. A luptat in primul razboi mondial patru ani pe front, in al doilea razboi mondial a stat 8 ani pe front si a pribegit prin Rusia la intoarcerea acasa, si la fel a tinut toate cele patru posturi de peste an. Dumnezeu sa-l ierte dar a murit la 102 ani doar fiindca a cazut din copac.

Si bunicul si strabunicul au facut inchisoare politica pe vremea lui Dej.

Din punct de vedere biologic este bine sa avem perioade in care sa eliminam toxinele pe care le "ingurgitam" din produsele animale.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

wow happy ce inseamna sa ti post , eu sincer nu am tinut post vreo data... din cate tin minte, adevarul e ca daca vrei sa ti un post, sa-l ti pentru ca simti nevoia si ca vrei sa faci asta.... nu sa-l ti pentru ca asa zice unu sau altu, sau sa te simpti obligat. parerea mea


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 21, 2012 8:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corect dany...acuma ideea principala era ca si sport si slabire si post pot duce corpul intr-o stare patologica..PS pt noul nostru coleg de forum...ca ai in familie preoti..ei duc o viata fara stress si fara surmenaj fizic si isi pot permite asa ceva...este altceva in nebunia din ziua de azi cu servici probleme cotidiene si casnice plus un eventual sport...in plus alimentele gasite azi de cumparata sint foarte slabe calitativ si dpdv al nutrientilor...eu de asta spun ca e hazardat sa te inhami la un supliciu de genul acesta


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xterd
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 8
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 25, 2013 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I come back ...

Am reusit anul trecut, atunci cand am intitiat subiectul sa slabesc 8-9 kg, de la 85-86 pana la aproximativ 77 de kg. De atunci mi-am mentinut greutatea plus / minus 2 kg dar nu mai mult. Am atins in vara si 75 de kg, respectiv dupa ce s-au terminat sarbatorile aveam 79. Mi-am facut si analizele medicale in noiembrie 2012 si am iesit foarte bine la toate domeniile, mai putin la colesterol, unde mai aveam nivelul usor ridicat. Si inainte de a incepe procesul de slabire de anul trecut aveam nivelul colesterolului marit, dar diferenta dintre nivelul de atunci si cel masurat in noiembrie 2012 era vizibila,



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2013 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

este bine ca ai avut rezultatele pozitive.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
magu1981
Membru
Membru



Data inscrierii: 04/Feb/2014
Mesaje: 57
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 18, 2019 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gata ma apuc de post! Tin post si cu asta basta!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
paraschivrazvan25
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Sep/2021
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sam Iul 22, 2023 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai avut un program destulde dificil.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Slabire Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate