Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Ridicarea halterei de pe banca si durerea de cot
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 2:59 pm    Titlul subiectului: Ridicarea halterei de pe banca si durerea de cot Raspunde cu citat (quote)

Durerea de cot apare cel mai frecvent dupa ridicarea halterei de pe banca. Aceasta leziune de suprasolicitare este, in general, legata de antrenamentul excesiv cu seturi lungi de repetari.
In timpul ridicarii halterei cu prinderea la distanta mica mentinerea bratelor intinse la sfarsitul miscarii supune cotul la frecare si microtrauma, care, de-a lungul timpului, ar putea duce la inflamatie.

OBSERVATIE: Ocazional, aceasta situatie poate duce la clasificari intraarticulare, care produc invaliditate. In acest caz, interventia chirurgicala este frecvent singura solutie pentru a recapata extensia completa a bratului.
La primul semn de durere la nivelul cotului, evita cateva zile exercitiile care implica extensia bratului pentru a preveni leziunile severe.

Ar trebui ca atunci cand reiei exercitiile care includ extensia bratului, sa eviti extensia completa a antebratului la sfarsitul miscarii pana cand, dupa mai multe sedinte de antrenament, durerea dispare complet.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 21, 2012 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt cel mai des durerea de cot apare dupa exercitii de mare tensiune ale tricepsului.cum ar fi extensiile cu haltera si extensiile cu gantera deasupra capului..nu putini fiind culturistii cu ani multi de antrenament care nu mai pot face extensii cu haltera din culcat deloc...epicondilitele fiind un lucru deosebit de neplacut..de-asemenea ca si periatritelescapulohumerale foarte greu de recuperat simptomatologia algica fiind printre cele mai acute cu potential de cronicizare

cit despre luatul halterei de pe suport trebuie invatata tehnica de a se lua bara tinind bratele intinse..miscarea fiind facuta din umeri si trapez..este gresita incercare de ridicare a halterei de pe suport din articulatia cotului



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci sa inteleg ca la exercitile de la piept cu HALTERA? nu conteaza greutatea este nevoie de ajutor? la ridicare si punerea halterei la loc si luarea ei?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este neaparat nevoie de ajutor, doar ca, cand iei bara de pe suport ii bine sa ai bratele drept intinse si miscarea sa fie doar din umeri si trapez.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aha in general asa procedez plus ca am si niste maini lungi ca stalpi laughing


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt multe aparate in general alea vechi care au suportii fixi, sunt cele mai nasoale in caz ca este inalt


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delincvent
Membru
Membru



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 146
Locatie: Gurghiu, jud.Mures

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da :d am simtit uneori asta la 1.86 ai mei big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 25, 2012 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da ideea e sa te postezi in asa fel sub bara ...unu la mina sa fie coatele blocate si doi..sa incerci sa fie cursa de luare si ajungere in pozitie prin miscarea umerilor cit mai scurta...depinde foarte mult de banca,suporti.etc...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Probleme medicale Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate