Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Tipuri somatice
     email

Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale


Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2012 12:44 am    Titlul subiectului: Tipuri somatice Raspunde cu citat (quote)

Tipuri somatice





Ectomorful



Sistem nervos simpatic hiperactiv
Productivitate crescuta tiroidala si hormonala
Apetit redus


Ectomorfii au de obicei un procentaj scazut de grasime corporala, dar si masa musculara relativ redusa. Multe persoane care sunt ectomorfi se considera "hardgaineri" si foarte des sunt indrumati gresit in legatura cu cresterea corecta a masei. Uneori chiar auzi ectomorfi spunand ca ar dori sa-si incetineasca metabolismul crezand ca i-ar ajuta in cresterea in greutate. Ideea. desi intuitiva, este gresita.
Pentru a optimiza greutatea corporala in cazul in care esti un ectomorf natural, ar trebui sa te antrenezi foarte intens dar cu volum redus, si nu mai mult de patru ori pe saptamana. Te poti antrena cu exercitii compuse ca impins la piept pe banca, genoflexiuni si inderptari, folosind o schema de 5-8 repetari pe set. Devreme ce telul tau este sa maximizezi hipertrofia, odihneste-te mai mult intre seturi.
Poti potenta eliberarea hormonului de crestere executand exercitii care implica multe grupe musculare diferite, care in schimb duce la mai multa masa musculara.
Ar trebui sa consume cel mai mare procentaj de carbohidrati din cele trei tipuri somatice. Din cauza metabolismului natural rapid, ectomorfii nu trebuie sa acorde multa atentie antrenamentului cardio, este de ajuns de doua ori pe saptamana la viteza moderata.

Sfaturi pentru ectomorfi:
Sa castigi masa musculara semnificativa.
accentuaza greutatiile mari dar mai rar la exercitile compuse
executa mai ptuine repetari, intre 5-8 per set pentru forta si masa
antrenamentele trebuie sa fie scurte, dar odihneste-te mai mult sa poti face fata greutatilor mai mari
considera cardio o prioritate, executa-l de doua ori pe saptamana
utilizeaza stimultatoare inainte de antrenament,
Ramai la BCAA, nu ai nevoie de cafeina.



Mezomorful



Sistem nervos simpatic si parasimpatic echilibrat
Activitate normala a tiroidei
Tendinta anabolica crescuta (domineaza testosteronul si hormonul de crestere)
Apetit eficient, echilibrat


Daca esti mezomorf natural, esti bincecuvantat cu genetic de invidiat, perfecta pentru construirea muschilor fara sa cresca stratul de grasime. Ai un metabolism foarte eficient si raspunzi foarte bine la stimularea musculara de catre antrenamentul cu greutati. Ar trebui sa menti un amestec sanatos de exerctitii compuse si de izolare in cadrul a 8-12 repetari. Daca vrei sa adaugi acel plus de marime, incorporeaza tehnici de intensitate si schimba programele la fiecare 6-8 saptamani sa eviti stagnarea. Asigura-te ca forma ta e corecta la toate exercitile pana la epuizare; apoi foloseste tehnicile de intensitate sa pui muschii pe jar.
Cu privire la antrenament este recomandat sa va antrenati de patru ori pe saptamana si sa includeti 2 ore de cardio. Pe baza eficientei metabolismului si sistemului nervos, ar trebui sa pui accent pe alimentatie pentru a face schimbari semnificative in crestere. Cu 15-30 min dupa antrenament pana la 80 grame de carbo si 40 de grame de proteine in maxim o ora de la terminarea antrenamentului.
Planul de alimentatie pentru mezomorf ar trebui sa fie compus din 40% carbo, 30% proteine, 30% calorii din grasimi.

Sfatrui pentru mezomorfi:
Sa cresti in masa musculara fara sa acumulezi grasimi
sa executi cardio regulat, dar nu mai mult de 3 ori pe saptamana
incorporeaza tehnici de intensitate ca seturi descrescatoare, repetari fortate si negative sa impulsionezi secretia hormonului de crestere.
alege mai multe exertitii compuse si de izolare pentru ataca muschii din mai multe unghiuri.
daca te supraantrenezi, ti se va slabi sistemul imunitar


Endomorful



Sistem nervos simpatic cu activitate scazuta
Productie ridicata de insulina
Productie scazuta a tiroidei
Apetit crescut


Daca esti endomorf si vrei sa-ti imbunatatesti fizicul, obiectivul tau principal ar trebui sa fie sa-ti intensifici metabolismul. Daca te antrenezi deja de ceva vreme, ai deja muschi destul de plini, dar poate cineva sa le vada clar? Probabil ai deja si abdomen destul de puternic de la exercitiile compuse, dar daca ai o talie de 105 cm, ai un colacel care umbreste definirea musculara.
Endomorfilor poate le va fi greu sa ajusteze antrenamentul (de multe ori sunt atleti de forta experimentati), dar trebuie sa faca schimbari pentru a se tonifica si nu pentru a pune masa.
"Tipul acesta de corp are rata metabolica redusa, dar sunt mijloace pentru a-l intensifica," spune David Jull, un antrenor personal special fost parasutist, care a condus antrenamentul fizic al Fortelor speciale canadiene. "Multi endomorfi raspund bine la antrenamentul tip circuit, iti formenaza un plan de atac din mai multe exercitii diferite si treci de la una la alta cu pauze cat mai scurte intre ele. Ideea este sa transformi pe cat posibil antrenamentul anaerob intr-o activitate aerobica. Prin urmare folosesti greutati mici si executi seturi de 12-15 repetari."
Cercetarile repeta axioma potrivit careia cu cat mai repede cu atat mai mult timp este elevat ratea metabolismului dupa antrenament si cu atat mai multe calorii dispar.
Factorul cheie in dieta unui endomorf este reducerea carbohidratilor/ Endomorfii ar trebui sa consume in mod ideal 25% carbo, in timp ce restul 75% sa imparte egal intre proteine si grasimi.

Sfaturi pentru endomorfi:
Sa arzi grasimea mentinand masa musculara.
mentine metabolismul alert consumand 6 mese pe zi.
cardio de patru ori pe saptamana - inainte de micul dejun, pentru ca organismul sa utilizeze grasimea depozitata.
creste ritmul antrenamentelor, odihneste-te mai putin intre seturi.
accentueaza antrenamentul de forta, ci axeaza-te pe numarul mare de repetari si greutate mai usoara. Vei petrece mai mult timp in sala ca alti tipi, dar va merita.
crede ca grasimile alimentare sunt dusmanii tai. Mai bine reduce grasimile, 35-40% calorii sa provina din grasimi sanatoase.


"Toata lumea reactioneaza diferit la antrenamente. Cunoscand tmpul somatic vei putea pune mai eficient masa muculara, arde grasimi si imbunatatii capacitatea cardio."

Si desigur poti fi si combinatii cum ar fi ectomorf cu inclinatii spre endomorf, sau mezomorf cu inclinatii spre endomorf, nu sunt foarte dese cazurile de 100% un singur tip somatic



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2012 6:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o mica adaugire..marea majoritate a oamenilor nu sint neaparat un tip somatic clar batut in cuie ci au usoare combinatii intre doua sau uneori si cele trei tipuri... ca sa ma dau pe mine exemplu... membrele inferioare sint spre mezomorf, membrele superioare spre ecto si trunchiul usor spre endo... Dany e mezo combinat cu ecto de exemplu big grin


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2012 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da ms ms Cristi acuma ma simpt mai bine big grin si da asa-i, majoritate sunt combinatii... cam rari sunt cei 100% un tip somatic


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 7:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai io de exemplu as ucide pt un genetic ca al tau la brate big grin big grin big grin ...kidding...partial




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audigy
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Mar/2012
Mesaje: 82
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care e treaba cu hormonii sistemul nervos, simpatic si parasimpatic ? Din cate stiu cel simpatic hiperactiv duce la cresterea ritmului cardiac ...


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

actiunile sistemului nervos parasimpatic se ocupa cu: conservarea energiei, încetinirea ritmului cardiac, creșterea activitãtii intestinale, creșterea activitãtii glandelor, relaxarea muschilor din tractul intestinal.
actiunile sistemului nervos simpatic sunt: cresterea ritmului cardiac, constrictia vaselor sanguine, dilatarea pupilelor, piloerectia (pielea gãinii), dilatarea bronhiilor, scaderea motilitatii intestinului gros, cresterea transpiratiei, cresterea presiunii sanguine.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hopaaaaa... audigyyyyyy... salut batrine lup de mare!


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audigy
Membru
Membru



Data inscrierii: 25/Mar/2012
Mesaje: 82
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, uite ca ne intalnim si pe alte meleaguri.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai noi am ramas pe aceleasi meleaguri..tarimurile virtuale is altele..hahaha laughing applause




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu sunt ectomorf (cred). Cateva sfaturi pentru masa musculara? Merg la sala cam de 2 luni si cum eu stiam ca trebuie sa mananci mai mult in perioadele de masa, asta am facut. M-am ingrasat vreo 5 kg, dar nu prea se vede ca am mai pus muschi.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai rabdare...2 luni e nimic in sportul asta...5 kg? in 2 luni..si esti ectomorf?..hm..o poza cu tine ar edifica problema


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danyel88
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 534
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Apr 05, 2012 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

5kg in 2 luni?? de vis pt un ectomorf, eu sunt ectomorf si cresc foarte greu in greutate si chiar daca mananc ca spartu, in schimb daca vreau sa slabesc nu mananc 1 zi 2 si deja am dat jos 1 kg 2 laughing oricum nu cred ca esti ectomorf... dar cine stie... cu o poza ar fi destul sa ne putem da seama cam ce ai putea fi


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sandueduard
Membru
Membru



Data inscrierii: 20/Feb/2012
Mesaje: 32
Locatie: lipsa

MesajTrimis: Vin Apr 06, 2012 7:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LOL, Imi cer scuze, nu-stiu unde-mi era mintea. Sunt endomorf-nu ecto.Inco o data sorry.


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Apr 06, 2012 7:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

redu cantitatea de carbo din alimentatie la minim in acest caz...legume si ovaz ar fi suficiente..bazeaza-te pe carne,oua,concentrate proteice,amino...fa si cardio..mersul pe jos ar fi excelent


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stroescunorel
Membru
Membru



Data inscrierii: 06/Apr/2012
Mesaje: 1
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Apr 06, 2012 11:11 pm    Titlul subiectului: Salutare Raspunde cu citat (quote)

Salutare am 1.69 inaltime si 69 kg .La mine e o combinatie intre ectomorf si mezomorf in sensul ca iau f lent in greutate si daca nu mananc prea bine o zi doua s-a dus 1 kg lejer ...in schimb daca trec pe o suplimentare pe baza de carbo cresc in masa dar am impresia ca pun mai mult in zona abdoemnului si prefer o suplimentare cu wpi si ceva amino ca sa reduc startul adipos de pe abdomen normal ca si cresterea in masa musculara e f lenta dar macar e calitativa si intotdeauna am preferat calitatea si nu cantitatea


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Discutii Generale Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate