Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Antrenamente cardio
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Fitness

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Urdea Silviu
Assistant
Assistant



Data inscrierii: 09/Ian/2012
Mesaje: 494
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 9:02 am    Titlul subiectului: Antrenamente cardio Raspunde cu citat (quote)

Antrenamente cardio

Am sa va spun primele 4 cele mai populare si cunoscute tipuri de "aparate" pentru a face cardio,care sunt folosite de sportivii amatori pana la cei profesionisti.
Durata unei sedinte de antrenament cardio ar trebui sa varieze de la persoana la persoana,de la gradul si nivelul fiecaruia,dar parerea mea este ca 30 de minute sunt benefice pentru oricine.
Indicat fiecarei persoane,indiferent de sex,inainte de a intra in "sedinta cardio" sa consume 1 gram de carnitina si niste aminoacizi.

Iata cateva exercitii cardio,cu cateva idei de alternare a vitezei:


Alergarea in aer liber

Se efectueaza o incalzire usoara a intregului organism prin care efectuarea jogging-ului usor timp de 5-10 minute.Se efectueaza alergare usoara,timp de 30 secunde.Facem un sprint de 30 de secunde.Alternarea alergarii usoare cu sprintul reprezinta un interval.Se efectueaza de catre incepatori/incepatoare 2 intervale.Pe masura ce ne creste capacitatea de efort aerobic,vom creste numarul intervalelor,la 3-4 etc.,ca in final sa putem efectua antrenamentul aerobic timp de 30 de minute,dupa cum mai spuneam mai sus.


Bicicleta stationara

5 minute - pedalam la o viteza si rezistenta confortabila(reprezinta printre altele si incalzirea propriu-zisa); 5 minute - crestem si descrestem rezistenta cu 4-5 nivele la fiecare 30 secunde; acesta a fost primul interval,in continuare repetam intervalele tinand cont de structura primului interval.


Banda de alergat

5 minute - incalzire propriu-zisa.Incepem cu inclinatie 0 si la o viteza confortabila(mers sau alergare usoara depinde); trecem la efectuarea antrenamentului la intervale:
-1 minut - crestem inclinatia benzii cu 1% la fiecare 15 secunde
-1 minut - reducem incliinatia cu 1% la fiecare 15 secunde
-2minute - mergem sau alergam usor,ca in cazul incalzirii.
Aceasta a fost primul ciclu,pe care-l vom "multiplica" pana ce ajungem ,pe parcurs sa acoperim cele 30 minute ale sedintei de aerobic.


Bicicleta eliptica

5 minute - setam rezistenta la nivelul mediu(14-15) si efectuam incalzirea.
2 minute - crestem rezistenta la fiecare 30 secunde cu 2-3 nivele
2 minute - reducem rezistenta la fiecare 30 secunde cu 2-3 nivele
4 minute - setam rezistenta la nivel mediu si mergem in sens invers(pasind spre in spate).Acesta este primul interval,pe care-l vom repeta,cel putin de 2 ori,in cazul incepatorilor si progresiv vom acoperi cele 30 minute.



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Feb 12, 2012 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iar eu completez cu ex meu cardio favorit..mersul pe jos...de ce il prefer?..nu pune in pericol articulatiile si nu pericliteaza masa musculara..desigur cine are timp


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
magu1981
Membru
Membru



Data inscrierii: 04/Feb/2014
Mesaje: 57
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2018 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fotbalul intra si el la cardio? Am tot auzit pareri, unii zic ca da, altii ca ba :happy
Mersi!



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornea80
Membru
Membru



Data inscrierii: 30/Ian/2014
Mesaje: 100
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 26, 2018 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fotbalul intra la cardio? Din ce stiu eu, orice port si activitate in timpul careia folosesti organele la intensitatea in care iti e imposibil sa vorbesti cu cineva e cardio.




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Fitness Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate