Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro
 

Incarcare cu creatina monohydrat
     email


 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
powerhuni
Moderator
Moderator



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 225
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 8:50 pm    Titlul subiectului: Incarcare cu creatina monohydrat Raspunde cu citat (quote)

Creatina este un supliment de baza pentru multi sportivi nu numai culturistilor.
Dar cei care vor sa creasca in masa si forta au nevoie de cantitati mari de creatina si de dozare speciala.
Dintre produsele pe baza de creatina eu prefer creatina sub forma de monohydrat.
Este simplu, eficient si se gaseste la un pret acceptabil. Tot timpul aleg creatina sub forma de praf, deoarece tot ce este sub forma lichida se absoarba mai eficient. 1 gram de creatina necesita aprox de 0.75ml lichid pentru o absortie optima astfel 5gr trebuie sa dizolvam in minim 375ml apa.
Suplimentele ca creatina, glutamina, aminoacizii BCAA, si anumite vitamine se absorba foarte greu de catre organism. Daca nu avem grija majoritatea creatinei consumate va fi eliminata de acidul gastric. Pentru a asigura o absortie optimala creatinei avem nevoie de un nivel ridicat de insulina (Insulina este hormonul anabolic pricipal din corp care transporta nutritienti in muschi). Nimic nu este mai potrivit pentru cresterea nivelului de insulina decat niste carbohidrati simpli (zaharuri) de exemplu dextroza, maltodextrina etc.
Deoarece zaharurile se absoarba mai repede si astfel ajung mai repede in sange decat creatina astea se administreaza cu 30min dupa creatina intro cantitate de 3 ori mai mare.
Asta a fost teoria si ca sa intelegeti iata programul meu de incarcare cu creatina.
Incarcarea incep cu 30% a greutatii corporale in grame. Ca sa simplificam faza sa zicem ca am 100de kg.
30% din 100=30gr de creatina in prima faza a incarcari.

Zilele 1,2,3
30gr de creatina pe zi impartit la porti de 5gr (doza optima ce poate absorbi corpul)
08.00 Dimineata pe stomacul gol 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
11.00 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
14.00 Inainte de antrenament cu 1 ora 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
17.30 Cand mai am o 30 min din antrenament 5gr creatina+30gr Dextroza cu 60gr proteina peste 30min cand am terminat antrenamentul
20.00 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
22.00 inainte de culcare 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min

Zilele 4,5,6
peste primele 3 zile reducem doza la jumate, 15gr

08.00 Dimineata pe stomacul gol 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
14.00 Inainte de antrenament cu 1 ora 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
17.30 Cand mai am o 30 min din antrenament 5gr creatina+30gr Dextroza cu 60gr proteina peste 30min cand am terminat antrenamentul

Zilele 7-42
peste inca 3 zile reducem iarasi doza la jumate, ar veni 7,5 dar rotunjim in sus sa fie 10, si continuam asa 6 saptamani, dupa care tinem o pauza de 2 saptamani si luam totul de la capat


14.00 Inainte de antrenament cu 1 ora 5gr creatina+15gr Dextroza peste 30min
17.30 Cand mai am o 30 min din antrenament 5gr creatina+30gr Dextroza cu 60gr proteina peste 30min cand am terminat antrenamentul



Inca un sfat:
Creatina monohidrat se dizolva cel mai bine in apa fierbinte. Asta nu inseamna ca tu trebuie sa bei fierbinte. Poti pregati cu 2-3ore inainte mreu doza urmatoare si cand vine timpul trebuie numai sa bei. In prima faza de incarcare cand iei 6 porti de creatina plus 6 porti de dextroza cu 500ml apa la fiecare administrare inseamna 6 litri de apa in total. Asa ca nu te speria daca tre sa te duci mai des la toaleta, oricum este sanatos sa bei cantitati mari de apa.

Va incurajezi sa incercati si daca ati facut sa ne scrieti cum a fost si ce rezultate ati obtinut.
Bafta



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AdBot
Robotelul cu reclame

Sus
ShaDoZ
Medic
Medic



Data inscrierii: 10/Ian/2012
Mesaje: 1059
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu personal am incercat mai multe variante si cu sau fara incarcare cele 5 grame post-antrenament incep sa isi faca treaba dupa aprox 1-2 saptamini max


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BodyBuilder
Membru
Membru



Data inscrierii: 16/Ian/2012
Mesaje: 14
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Ian 16, 2012 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca imi permiteti va recomand creatine monohydrate de la devil nutrition.
Ieftin si efficient !




Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Suplimente-Culturism.ro -> Suplimente Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
email 
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum



Contact forum admin Site web realizat de Dan © 2011 Gazduire Web pe servere din Romania

Setări confidenţialitate